Reconstituire vechime

Dosar Nr. 1259/CM (26.10.2009)

Dosar nr. 1532/109/2009

R O M Â N I A

TRIBUNALUL ARGES

SECTIA CIVILA

SENTINTA CIVILA Nr. 1259/CM

Sedinta publica de la 26 Octombrie 2009

Completul compus din:

PRESEDINTE C. P.

Judecator N. C.

Asistent judiciar C. E. I.

Asistent judiciar D. C.

Grefier E.R. S.

Pe rol judecarea cauzei litigii de munca privind pe reclamanta B. O. si pe pârâta S.C. M. P.S.R.L., având ca obiect reconstituire vechime.

Dezbaterile în fond asupra cauzei au avut loc în sedinta din data de 22.10.2009 si au fost consemnate în încheierea de sedinta de la acea data, care face parte integranta din prezenta sentinta, când având nevoie de timp pentru deliberare, instanta a amânat pronuntarea asupra cauzei la data de 26.10.2009, când deliberând a pronuntat urmatoarea solutie.

INSTANTA

Constata ca prin actiunea înregistrata pe rolul acestui tribunal la data de 09.04.2009 reclamanta B. O. a chemat în judecata pârâta S.C. M. P. S.R.L., solicitând în esenta, sa se constate ca între parti au existat raporturi de munca si în perioada-.

În motivarea actiunii s-a sustinut de catre reclamanta ca si-a început activitatea în cadrul societatii pârâte de la începutul lunii septembrie 2007, pâna la data de 08.04.2008. Reclamanta a mai sustinut ca în contractul individual de munca s-a mentionat ca data a începerii raporturilor de munca data de 01.10.2007, desi a început efectiv activitatea la data de 03.09.2007, fiind motivat de reprezentantul societatii faptul ca în acea perioada s-ar fi aflat în perioada de proba.

La data de 25.06.2009 pârâta a depus întâmpinare prin care a recunoscut ca reclamanta si-a început activitatea de la începutul lunii septembrie 2007, ulterior încheindu-se si contractul individual de munca.

Din actele dosarului instanta retine urmatoarea situatie de fapt:

La data de 01.10.2007 între parti se încheie contractul individual de munca nr. 2, înregistrat la ITM G. sub nr. -. Contractul s-a încheiat pe perioada nedeterminata, reclamanta fiind angajata pe postul de director imagine.

Contractul prevede ca data a începerii derularii raporturilor de munca data de 01.10.2007. Reclamanta a sustinut prin actiunea de fata ca activitatea sa efectiva în cadrul societatii a început înainte de data de 01.10.2007, respectiv din data de 03.09.2007.

Aspectul a fost confirmat de catre pârâta, care a recunoscut ca activitatea reclamantei a început din 03.09.2007, dar ca data de 01.10.2007 a fost mentionata întrucât aveau nevoie de timp pentru a se informa asupra situatiei de fapt.

Tinând seama de faptul ca însasi pârâta recunoaste începerea activitatii la data de 03.09.2007, asa încât, potrivit art. 16 alin. 2 din C. muncii, urmeaza a admite actiunea reclamantei si a constata ca între parti au existat raporturi de munca si pentru perioada 03.09.2007-30.09.2007.

PENTRU ACESTE MOTIVE,

ÎN NUMELE LEGII

HOTARASTE

Admite actiunea privind pe reclamanta B. O., domiciliata în P., str. H.C.C., nr.-, bl.-, sc.-, ap.-, jud. A. si pe pârâta S.C. M. P.S.R.L., cu sediul în comuna A.-C., sat A.-C., jud. G..

Constata ca între parti au existat raporturi de munca si pentru perioada -.

Definitiva si executorie.

Cu recurs în 10 zile de la comunicare.

Pronuntata în sedinta publica, azi 26.10.2009, la Tribunalul Arges, Sectia Civila - complet specializat de litigii de munca si asigurari sociale.

Presedinte,

C. P.

Judecator,

N. C.

Asistent judiciar,

C. E. I.

Asistent judiciar,

D. C.

Grefier,

E.-R. S.