B**** M******
ReclamantB**** G* F*****
PârâtC****** J******** D* F*** F****** T********
PârâtC****** L***** D* F*** F****** L***
PârâtS********* S*****
Intervenient în nume propriuIa act de renunţarea reclamantei Botea Mihaila la dreptul pretins în prezenta cauză. Respinge în fond acţiunea civilă de fond funciar introdusă de reclamanta Botea Mihaila împotriva pârâţilor Botea G.Florea, Comisia Judeţeană Teleorman pentru Stabilirea Dreptului de Proprietate asupra Terenurilor şi Comisia Locală Lisa pentru Stabilirea Dreptului de Proprietate asupra Terenurilor în contradictoriu cu intervenientul S********* S*****, reclamanta renunţând la dreptul pretins. Respinge ca nefondată cererea de intervenţie în interes propriu formulată de intervenientul S********* S*****. Cu recurs. Pronunţată azi, 13 iulie 2012, în şedinţă publică.
Încuviinţează în principiu cererea de intervenţie în interes propriu formulată de S********* S*****. Dispune introducerea în cauză a lui S********* S*****, în calitate de intervenient în nume propriu. Dispune comunicarea cererii de intervenţie părţilor lipsă. Se va reveni cu adrese către pârâtele Comisia Judeţeană Teleorman pentru Stabilirea Dreptului de Proprietate Privată asupra Terenurilor şi Comisia Locală Lisa pentru Stabilirea Dreptului de Proprietate Privată asupra Terenurilor, pentru a ne comunica cine a făcut cerere pentru terenul ce s-a reconstitui lui Botea Florea în suprafaţă de 5,9760 ha situată în comuna Lisa, (pentru care s-a emis titlul de proprietate nr.4100858 din 31.03.2003) şi cui a aparţinut această suprafaţă de teren ce face obiectul acţiunii. Amână cauza la data de 13 iulie 2012, pentru când părţile din proces au termen în cunoştinţă. Pronunţată azi, 29 iunie 2012 în şedinţă publică.
Admite cererile formulate de reclamantă şi pârâtul Botea Florea, prin care solicită să-şi angajeze apărători. Prorogă discutarea asupra cererii de intervenţie în interes propriu formulată de avocat Stoicea Emanuel Florin, pentru S********* S***** şi cererea de probatorii formulată de reclamantă, după ce reclamanta şi pârâtul Botea Florea îşi vor angaja apărători. Se vor emite adrese către pârâtele Comisia Judeţeană Teleorman pentru Stabilirea Dreptului de Proprietate Privată asupra Terenurilor şi Comisia Locală Lisa pentru Stabilirea Dreptului de Proprietate Privată asupra Terenurilor, pentru a ne comunica cine a făcut cerere pentru terenul ce s-a reconstitui lui Botea Florea în suprafaţă de 5,9760 ha situată în comuna Lisa, (pentru care s-a emis titlul de proprietate nr.4100858 din 31.03.2003) şi cui a aparţinut această suprafaţă de teren ce face obiectul acţiunii. Amână cauza la data de 29 iunie 2012, pentru când părţile din proces au termen în cunoştinţă. Pronunţată azi, 15 iunie 2012 în şedinţă publică
Admite cererea formulată de reclamantă prin care solicită amânarea cauzei în vederea angajării unui apărător, menţionând că nu are angajament cu avocat pentru asistenţă instanţă ci doar pentru redactare şi depunere cerere introductivă. Se va pune în vedere că, cererea intitulată „cerere de intervenţie”, trebuie făcută în forma prevăzută pentru cererea de chemare în judecată, conform disp.art.50 C.pr.civ., precizându-se obiectul cererii. Potrivit disp. art.112, 114 C.pr.civ., cererea de chemare în judecată va cuprinde numele, prenumele, domiciliul părţilor, obiectul cererii şi valoarea lui, arătarea motivelor de fapt şi de drept, arătarea dovezilor pe care se sprijină cererea iar prin cererea d-voastră intitulată „cerere de intervenţie”, nu solicitaţi nimic ci doar respingerea acţiunii reclamantului Amână cauza la data de 15 iunie 2012 pentru când se vor cita reclamanta şi pârâtul Botea Florea, pârâtele Comisia Judeţeană Teleorman pentru Stabilirea Dreptului de Proprietate Privată asupra Terenurilor şi Comisia Locală Lisa pentru Stabilirea Dreptului de Proprietate Privată asupra Terenurilor, având termen în cunoştinţă. Pronunţată azi, 25 mai 2012 în şedinţă publică.