M**** G* G*******
InculpatS*** R***** C******* S*****
Parte responsabilă civilmenteD******* G******* A F********* P****** A J******** I****
Parte civilăD******* G******* R******** A F********* P****** A M*********** B********* Î* R************ A************* J******* A F********* P****** I****
Parte civilăS***** R**** P*** A****** N******** D* A*********** F******
Parte civilăÎn baza art. 396 alin. 5 C.p.p. rap. la art. 16 alin. 1 lit. b teza a II a C.p.p. achita inculpatul Marcu Gheorghe sub aspectul săvârşirii infracţiunii de evaziune fiscală prevăzute de art. 9 alin. 1 lit. b din Legea nr. 241/2005, cu aplic. art. 41 alin. 2 VC.p. . În baza art. 397 C.p.p. rap. la art. 19 C.p.p. admite acţiunea civilă formulată partea civilă Agenţia Naţională de Administrare Fiscală şi obligă pe inculpat la plata către partea civilă a sumei de 123.504 lei, cu titlu de daune materiale, la care se adaugă obligaţiile fiscale accesorii - majorari, penalitati, dobanzi - calculate de la data faptei până la data plăţii efective. În baza art. 275 alin. 1 pct. 1 lit. c C.p.p. obligă inculpatul la plata cheltuielilor judiciare către stat, în cuantum de 2000 lei. Cu drept de apel in termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 06.10.2015.
Hotarare 185/2015 din 06.10.2015În baza disp. art. 391 alin.2 C.p.p. amână pronunţarea la data de 06.10.2015.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 24.09.2015În baza disp. art. 391 alin.1 C.p.p. stabileşte termen pentru pronunţare la data de 24.09.2015.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 17.09.2015încuviinţează cererea de amânare formulată de apăratul inculpatului pentru a lua cunoştinţă de raportul de expertiză tehnică judiciară comunicat la acest termen de judecată.
Incheiere de sedinta din 06.08.2015Având în vedere că doamna expert nu a răspuns la obiectivul ce vizează punctul de lucru al SC REBECA COMTOTAL SRL, in baza art. 180 C.p.p., se va reveni cu adresă către expert pentru a răspunde la obiectivul care a fost stabilit de către instanţă ce vizează punctul de lucru a al SC REBECA COMTOTAL SRL. Pentru efectuarea expertizei in construcţii va amâna cauza şi va acorda un nou termen de judecata la data de 06.08.2015, ora 9:00, Completul 5- CP/F.
Incheiere de sedinta din 18.06.2015Amână cauza şi acordă termen de judecată la data de 18.06.2015, ora 9:00, Completul 5- CP/F, termen la care se va proceda la audierea inculpatului, in prezenţa apărătorului ales, pentru a se asigura principiul nemijlocirii in procesul penal. Se vor fi citate părţile care nu au termen în cunoştinţă.
Incheiere de sedinta din 21.05.2015Având în vedere data la care a fost depus raportul de expertiză în construcţii, urmează a încuviinţa cererea formulată de apărătorul ales al inculpatului Marcu Gheorghe, apreciind-o ca fiind întemeiată, motiv pentru care urmează a amâna cauza şi va acorda un nou termen de judecată la data de 21.05.2015, ora 09:00 Completul 5- CP/F, termen pentru ca avocatul să ia cunoştinţă de conţinutul la raportului de expertiză în construcţii.
Incheiere de sedinta din 07.05.2015Având in vedere lipsa raportului de expertiză în construcţii amână cauza şi acordă termen la data de 07.05.2015, ora 09:00, Completul 5- CP/F. Se revine cu adresă către doamna expert in construcţii Borborici Mihaela prin care se comunică să efectueze raportul de expertiză în construcţii dispusă in cauză până la termenul de judecată acordat, sub sancţiunea amenzii judiciare.
Incheiere de sedinta din 13.03.2015Având in vedere lipsa rapoartelor de expertiză contabilă şi in construcţii, amână cauza şi acordă termen la data de 13.03.2015, ora 09:00, Completul 5- CP/F. Se revine cu adresă către experţii desemnaţi în cauză prin care se comunică să efectueze rapoartele de expertiză contabilă şi în construcţii dispuse in cauză până la termenul de judecată acordat, sub sancţiunea amenzii judiciare.
Incheiere de sedinta din 26.02.2015Având in vedere lipsa rapoartelor de expertiză contabilă şi in construcţii amână cauza şi acordă termen la data de 26.02.2015, ora 09:00, Completul 5- CP/F. Se revine cu adresă către doamna expert Geru Dumitra prin care se comunică să efectueze raportul de expertiză contabilă dispus in cauză până la termenul de judecată acordat. Se emite adresă către doamna expert in construcţii Borborici Mihaela prin care se comunică faptul că a fost respinsă cererea formulată privind înlocuirea sa ca expert in acest dosar şi, în consecinţă, să efectueze expertiza dispusă urmând să înainteze raportul de expertiză până la termenul de judecată stabilit, sub sancţiunea amenzii judiciare.
Incheiere de sedinta din 29.01.2015Încuviinţează cererea formulată de expertul contabil desemnat in cauză privind acordarea unui nou termen de judecată, apreciind-o ca fiind întemeiată, faţă de volumul mare al actelor contabile ce trebuie analizate, motiv pentru care amână cauza şi acordă termen la data de 29.01.2015, ora 09:00, Completul 5- CP/F. În baza art. 176 alin.3 C.p.p. dispune înlocuirea domnului expert Bănică Neculai şi conform disp. art. 173 C.p.p., desemnează expert in construcţii, prin tragere la sorţi, pe doamna Borborici Mihaela. Se emite adresă către doamna expert Borborici Mihaela prin care se comunică faptul că a fost desemnată expert in cauză şi să se prezinte la instanţă, să studieze actele şi lucrările dosarului şi să efectueze raportul de expertiză dispus in cauză. De asemenea, se va încheia şi notă telefonică in acest sens. Se emite adresă către Biroul Local de Expertiză pentru a comunica faptul ca in prezenta cauză s-a dispus înlocuirea expertului Bănică Neculai cu doamna expert Borborici Mihaela, sens in care va dispune achitarea onorariului către doamna expert Borborici Mihaela. Se revine cu adresă către doamna expert Geru Dumitra prin care se comunică să efectueze raportul de expertiză contabilă dispus in cauză până la termenul de judecată acordat. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 12.12.2014
Incheiere de sedinta din 12.12.2014Amână cauza şi acordă termen la data de 12.12.2014, ora 9:00, Completul 5- CP/F. Încuviinţează cererea formulată de apărătorul ales al inculpatului Marcu Gheorghe privind efectuarea in cauză a unei expertize in construcţii şi expertiza contabilă, motiv pentru care dispune efectuarea unei expertize în construcţii şi o expertiză contabilă in cauză Se desemnează expert in construcţii, prin tragere la sorţi, pe domnul Bănică Neculai. Se emite adresă către domnul expert Bănică Neculai prin care se comunică să se prezinte la instanţă, să studieze dosarul şi să efectueze raportul de expertiză dispus in cauză. De asemenea, se va încheia şi notă telefonică in acest sens. Stabileşte onorariul provizoriu expertului în construcţii, în cuantum de 800 de lei, în sarcina inculpatului. Se va desemna expert contabil în cauză, prin tragere la sorţi, pe doamna Geru Dumitra. Se va emite adresă către doamna expert Geru Dumitra prin care se comunică să se prezinte la instanţă, să studieze dosarul şi să efectueze raportul de expertiză contabilă dispusă in cauză. De asemenea, se va încheia şi notă telefonică in acest sens. Stabileşte onorariul provizoriu al expertului-contabil, în cuantum de 800 de lei, in sarcina inculpatului. Încuviinţează solicitarea inculpatului Marcu Gheorghe, prin apărător ales, privind participarea la efectuarea expertizei contabile a unui expert consilier, în persoana doamnei Geabă Paula, conform disp. art. 173 alin.4 C.p.p. Pune în vedere inculpatului, prin apărător, să depună la dosar chitanţa prin care va face dovada achitării onorariului provizoriu stabilit pentru raportul de expertiză contabilă şi în construcţii dispus în cauză.
Incheiere de sedinta din 25.11.2014Amână cauza şi acordă termen la data de 25.11.2014, ora 11:00, Completul 5- CP/F. Se emite adresă către Primăria Comunei Chiajna, pentru a inainta instanţei documentaţia aferenta emiterii autorizaţiei de construcţie nr. 5067/20.06.2014 emisa pe numele SC Lukoil România SRL, documentaţie în care să fie inclusă, in cazul in care există şi autorizaţia de demolare a imobilelor construite pe terenul ce face obiectul autorizaţiei mai sus arătate. Se citează in calitate de martor Tăbârcă Ştefan în vederea audierii. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 23.10.2014
Incheiere de sedinta din 23.10.2014Pentru continuarea cercetării judecătoreşti, conform art. 385 C.p.p., urmează a amâna cauza şi va acorda un nou termen de judecată la data de 23.10.2014, ora 12:00. Pune in vedere martorul Varga Irinel Florin de a face demersuri pentru a indica instanţei până la următorul termen de judecată numele complet şi adresa martorului „Ţică” in vedere discutării acestei probe. Având in vedere ca la termenul de judecata din data de 04.04.2014 s-a prorogat discutarea cererii formulate de inculpatul Marcu Gheorghe, prin apărător de efectuarea unei expertize in construcţii şi a unei expertize contabile, instanţa pune în vedere apărătorului ales al inculpatului să formuleze in scris cererea cu indicarea faptelor şi împrejurărilor supuse evaluării şi a obiectivelor care trebuie lămurite de expert, conform disp. art. 172 alin.3 C.p.p.
Incheiere de sedinta din 25.09.2014Având în vedere imposibilitatea de prezentare la acest termen de judecată a martorului Varga Florin, va amâna cauza şi va acorda termen la data de 25.09.2014, termen până când se va cita martorul in vederea audierii.
Incheiere de sedinta din 13.06.2014În vederea continuării cercetării judecătoreşti, respectiv audierea martorului Varga Irinel Florin încuviinţat de către instanţă, urmează a amâna cauza şi va acorda un nou termen de judecată la data de 13.06.2014. În baza art. 265 C.p.p., va dispune emiterea unui mandat de aducere pe numele martorului Varga Irinel Florin la domiciliile cunoscute. Se vor efectua verificări in baza de date DEPABD cu privire la martorul Varga Irinel Florin şi in ipoteza in care figurează cu un alt domiciliu se va emite mandat de aducere şi la domiciliul care rezultă din verificările efectuate.
Incheiere de sedinta din 09.05.2014În baza 374 alin.4 C.p.p., constată că nu sunt întrunite condiţiile pentru aplicarea procedurii privind recunoaşterea învinuirii, motiv pentru care respinge cererea astfel cum a fost formulată de inculpat. În baza art. 100 C.p.p., încuviinţează proba solicitată de reprezentantul Ministerului Public, respectiv audierea martorului Miron Petre. De asemenea, încuviinţează proba cu înscrisuri solicitate de inculpat, prin apărător ales, precum şi proba privind audierea martorul Varga Irinel Florin, cu menţiunea de a depune in termen de trei zile adresa unde urmează a fi citat. Acordă termen de judecată la data de 09.05.2014, ora 09:00, Completul 5- CP/F. Se citează martorul Miron Petre la adresa indicată.
Incheiere de sedinta din 04.04.2014Având în vedere lipsa inculpatului Marcu Gheorghe la acest termen de judecată, amână cauza şi acordă termen la data de 04.04.2014. Dispune scoaterea din cauză a partii responsabile SC REBECA COMTAL SRL. Se emite mandat de aducere pe numele inculpatului Marcu Gheorghe.
Incheiere de sedinta din 06.03.2014Încuviintează cererea formulata de inculpatul Marcu Gheorghe, privind acordarea unui nou termen de judecata in vederea acoperirii prejudiciului, sens in care amână cauza si acorda termen la data de 06.03.2014
Incheiere de sedinta din 07.02.2014În baza art. 6 alin.2 din Legea 255/2013 trimite cauza la judecatorul de camera preliminara.
Incheiere de sedinta din 07.02.2014În baza art. 346 alin. 2 C.p.p. constată că tribunalul este competent să soluţioneze prezenta cauză, este legal sesizat cu rechizitoriul nr. 213/P/2012 al Parchetului de pe lângă Tribunalul Ilfov privind pe inculpatul Marcu Gheorghe, trimis în judecată în stare de libertate pentru infracţiunea de evaziune fiscală în formă continuată, prevăzută de art. 9 al. 1 lit. b din Legea nr. 241/2005 cu aplic. art. 41 al. 2 C.p., probele au fost administrate în mod legal şi actele de urmărire penală au fost efectuate în mod legal. Dispune începerea judecăţii cauzei privind pe inculpatul Marcu Gheorghe la data de 07.02.2014. Definitivă. Pronunţată în camera de consiliu, azi, 07.02.2014.
Incheiere camera preliminara din 07.02.2014Încuviinţează cererea de amânare a cauzei formulată de inculpatul Marcu Gheorghe, în vederea angajării unui apărător ales, sens în care amână cauza şi acordă termen la data de 07.02.2014, ora 9:00. Se reiterează procedura de citare cu partile care nu au termen in cunoştinţa.
Incheiere de sedinta din 10.01.2014Având în vedere lipsa inculpatului Marcu Gheorghe la acest termen de judecată, amână cauza şi acordă termen la data de 10.01.2014, termen până când se va cita inculpatul prin mandat de aducere cu însoţitor.
Incheiere de sedinta din 14.11.2013Acordă termen la data de 14.11.2013, termen până când se va introduce în cauză ca parte civilă Statul prin ANAF. Se va emite adresă către partea civilă Statul prin ANAF să precizeze dacă se constituie sau nu parte civilă în cauză, iar în caz afirmativ să indice cuantumul şi natura pretenţiilor formulate. Se va reitera procedura de citare cu părţile care nu au termen in cunoştinţă.
Incheiere de sedinta din 04.10.2013