N***** G** F******
PârâtR*** E**************
PârâtN***** F* V*******
ReclamantR*** E****** F****** l* C****** A***** S******** M********
PârâtAdmite acţiunea formulată de reclamanta N.F. V. în contradictoriu cu pârâţii N.Gh. F. şi R. E.F. Admite în parte cererea reconvenţională formulată de pârâta R. E.F. în contradictoriu cu reclamanta N.F. V. Dispune rezoluţiunea „contractului de vânzare-cumpărare cu clauză de întreţinere” autentificat sub nr. 2466/19.06.2003 la Biroul Notarului Public Granciu Aurel din Curtea de Argeş. Repune părţile în situaţia anterioară încheierii acestui contract. Constată că pârâţii N.Gh. F. şi R. E. F. au în proprietate comună următoarele construcţii: un fost garaj identificat la nr. 1 în schiţa întocmită de expert Creţu Cristian (f.156); o casă de locuit identificată în schiţa întocmită de expert Creţu Cristian (f.155); un grajd evidenţiat cu roz în schiţa întocmită de expert Creţu Cristian (f.157). Constată că pârâţii N.Gh.F. şi R. E.F.au un drept de creanţă faţă de reclamanta N.F.V., în sumă totală de 3.130 de lei, reprezentând valoarea unui zid de întărire şi a unor platforme de ciment. Obligă pe pârâtul N.Gh.F. să plătească reclamantei N.F. V. suma de 1.205 lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Obligă pe reclamanta N.F. V. să plătească pârâtei R.E.F. suma de 1.800 de lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Cu apel în 30 de zile de la comunicare. Apelul se depune la Judecătoria Curtea de Argeş. Pronunţată în şedinţă publică, azi 25.05.2015.
Hotarare 527/2015 din 25.05.2015Amână pronunţarea la 25.05.2015. Pronunţată în şedinţă publică, azi 18.05.2015.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 18.05.2015Admite în parte obiecţiunile formulate de reclamantă la raportul de expertiză tehnică întocmit de expert Creţu Cristian. Se va emite adresă către expertul Creţu Cristian, pentru a completa raportul de expertiză, după cum urmează: - expertul va argumenta în mod corespunzător estimările valorilor de circulaţie ale casei de locuit, garajului şi grajdului cu fânar şi anexe identificate prin raportul de expertiză, expertul putând să estimeze şi alte valori ale acestor imobile; - expertul urmează a indica în mod distinct valorile lucrărilor identificate la pct. 3 din raportul de expertiză, având în vedere că a indicat o valoare globală a lucrărilor, de 7.540 de lei. Amână judecarea cauzei la 18 mai 2015. Pronunţată în şedinţa publică de la 06 aprilie 2015.
Incheiere de sedinta din 06.04.2015Admite cererile formulate de pârâta Roşu Eugenia Floarea, respectiv de expertul Creţu Cristian de amânare a judecării cauzei pentru a se întocmi raportul de expertiză specialitatea construcţii. Se revine cu adresă către expert pentru a întocmi şi pentru a depune lucrarea la dosar cu cel puţin 10 zile înaintea termenului ce se va acorda. Părţile au termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la 06 aprilie 2015. Pronunţată în şedinţa publică de la 09 februarie 2015.
Incheiere de sedinta din 09.02.2015Decade pe pârâtul Negru Florian din proba cu interogatoriu. Se revine cu adresă către expertul Creţu Ion-Cristian pentru a întocmi lucrarea cu participarea experţilor consilieri şi pentru a o depune la dosar în termen procedural. Părţile au termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la 09 februarie 2015. Pronunţată în şedinţa publică de la 15 decembrie 2014.
Incheiere de sedinta din 15.12.2014Se citează pârâtul Neagoe Florian cu menţiunea prezentării la interogatoriu. Pune în vedere pârâtului să depună şi alte acte care să justifice lipsa lui la acest termen. Încuviinţează pentru toate părţile proba cu expertiză tehnică specialitatea construcţii cu următoarele obiective: 1.identificarea construcţiilor noi indicate la pct. 1 din cererea reconvenţională, respectiv garajul, casa nouă şi fânarul de lemn în starea în care se află în prezent; 2.evaluarea acestor construcţii în funcţie de starea în care se aflau acestea la data divorţului pârâţilor (9.11.2004); 3.identificarea şi evaluarea celorlalte lucrări de îmbunătăţire arătate la pct. 2 din cererea reconvenţională; identificarea îmbunătăţirilor realizate de pârâţi se va face în funcţie de stadiul în care se aflau la data despărţirii pârâţilor, comparativ cu descrierea acestor îmbunătăţiri menţionate în actul de vânzare-cumpărare cu clauză de întreţinere; 5.să se precizeze perioada în care au fost efectuate aceste din urmă îmbunătăţiri. Prin a doua tragere la sorţi (având în vedere că domnul Graepel George Richard, primul desemnat, nu mai efectuează lucrări, aspect confirmat de apărătorii părţilor), desemnează expert în persoana domnului Creţu Ion-Cristian. Stabileşte onorariu provizoriu în sumă de 1200 lei, 1000 lei în sarcina pârâtei Roşu Eugenia, 100 lei în sarcina reclamantei şi 100 lei în sarcina pârâtului Neagoe Florian. După depunerea dovezilor de achitare a onorariului se vor emite adrese către expert şi către Biroul Local de Expertize Tehnice Judiciare şi Contabile Argeş pentru a fi înştiinţaţi de desemnarea dispusă. Încuviinţează pentru reclamantă expert consilier Buta Viorel şi pentru pârâta Roşu Eugenia un expert ce va fi indicat cu listă. Reclamanta şi pârâta Roşu Eugenia au termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la 15 decembrie 2014. Pronunţată în şedinţa publică de la 03 noiembrie 2014.
Incheiere de sedinta din 03.11.2014Respinge cererea de disjungere a cererii reconvenţionale de cererea principală formulată de reclamantă. Respinge excepţia inadmisibilităţii cererii reconvenţionale invocată de reclamantă prin întâmpinarea la cererea reconvenţională. Încuviinţează pentru reclamantă proba cu înscrisuri, interogatoriul ambilor pârâţi şi proba testimonială cu martorii Manda Gheorghe şi Georgescu Costel. Respinge proba cu martorele Neagoe Maria şi Neagoe Ana-Maria solicitată de reclamantă prin acţiune, ca neutilă cauzei. Încuviinţează pentru pârâta Roşu Eugenia Floarea proba cu înscrisuri, interogatoriul reclamantei şi al pârâtului Neagoe Florian şi audierea martorilor solicitaţi prin cererea reconvenţională, respectiv Chiţu Gheorghe, Ilie Ion, Ilie Marian şi Gagiu Luminiţa. Respinge proba cu martorul Uţă Nicolae deoarece nu a fost solicitat prin întâmpinare sau prin cererea reconvenţională şi au fost deja încuviinţaţi 4 martori. Încuviinţează pentru pârâtul Neagoe Florian proba cu înscrisuri, interogatoriul pârâtei R*** E************** şi proba testimonială cu martorii Manda Gheorghe şi Georgescu Costel. Prorogă pronunţarea asupra probei cu expertiză tehnică specialitatea construcţii după administrarea interogatoriilor şi a probei testimoniale. Se citează părţile cu menţiunea prezentării la interogatoriu. Se citează martorii Manda Gheorghe şi Georgescu Costel pentru reclamantă şi pentru pârâtul Neagoe Florian, martorii Chiţu Gheorghe, Ilie Ion, Ilie Marian şi Gagiu Luminiţa pentru pârâta R*** E**************. Amână judecarea cauzei la 03 noiembrie 2014, ora 11.00. Pronunţată în şedinţa publică de la 29 septembrie 2014.
Incheiere de sedinta din 29.09.2014