S** P**** V**** S****
ReclamantS** N*** G***** S**
PârâtS* T**** S*
PârâtC***** A**
ReclamantAdmite în parte cererile formulate de reclamanta – pârâtă SC”RESTAURANTUL POMUL VERDE”SRL Caransebeş, cu sediul în Caransebeş, strada Mihai Viteazu nr.8, judeţul Caraş- Severin împotriva pârâtei – reclamante SC”NORD GAŞPAR”SA Caransebeş, cu sediul în Caransebeş, strada Liliacului nr.1, judeţul Caraş- Severin şi pârâtei SC”TIMIŞ”SA Caransebeş, cu sediul în Caransebeş, strada Mihai Viteazu nr.42, judeţul Caraş- Severin. Obligă SC”RESTAURANTUL POMUL VERDE”SRL la plata sumei de 52.399.089 lei către SC”NORD GAŞPAR”SA, cu titlu de c/val chirie şi penalităţi rezultate din contractul nr.270/1999. Obligă SC”NORD GAŞPAR”SA la plata sumei de 41.429.634 lei către SC”RESTAURANTUL POMUL VERDE”SRL, cu titlu de diferenţă preţ primită necuvenit, aferentă contractului nr.1475/2001. Respinge cererea SC”NORD GAŞPAR”SA privind lichidarea asociaţiei în participaţiune rezultată din contractul nr.270/1999, precum şi cererea privind obligarea SC”RESTAURANTUL POMUL VERDE”SRL la plata sumei de 220.000.000 lei chirie teren. Respinge cererea formulată de SC”RESTAURANTUL POMUL VERDE”SRL, prin administrator C***** A**, privind recunoaşterea de către SC”NORD GAŞPAR”SA a calităţii de acţionar pentru un număr de 6 cupoane de privatizare. Cu recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică de la 25 ianuarie 2005 la Tribunalul Comercial Argeş.
D I S P U N E: Amână pronunţarea la data de 25.01.2005. Cu drept de apel, odată cu fondul. Pronunţată în şedinţă publică azi 18.01.2005 la Tribunalul Comercial Argeş.
D I S P U N E : Disjunge capătul de cerere prin care reclamanta SC”POMUL VERDE”SRL Caransebeş solicită ca pârâta SC”NORD GAŞPAR”SA Caransebeş să fie obligată să-i vândă suprafaţa de 650 mp din imobilul înscris în C.F. 13632 Caransebeş , CF Colectiv 9411, făcându-se dosar nou. În dosarul nou format nr.87/2005 admite cererea pârâtei privind amânarea cauzei pentru a face dovada exercitării căii de atac a apelului împotriva sentinţei civile nr.892/18.11.2004 pronunţată de Judecătoria Sinaia în dosarul nr.1113/2004. Termen 01.02.2005. În dosarul vechi nr.4167/C/2003 amână pronunţarea la data de 18.01.2005 pentru ca părţile să depună concluzii scrise la dosar. Pronunţată în şedinţă publică azi 11.01.2005 la Tribunalul Comercial Argeş.
În baza disp.art 85 şi urm Cod pr civ se reia procedura de citare cu pârâta. Amână judecarea cauzei la data de 11.01.2005, în vederea îndeplinirii procedurii de citare. Termen dat în cunoştinţă reclamantei-pârâte, reclamantei şi pârâtei-reclamante. Cu drept de apel odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 14 Decembrie 2004, la Tribunalul Comercial Argeş .
Amână judecarea cauzei la 14.12.2004, în vederea studierii de către avocat Radu Cătăniciu a raportului de expertiză contabilă de către expert Căpăţână Alexandru. Se va cita pârâta S.C. TIMIŞ S.A., în baza art. 85 şi 107 C.pr.civ Pronunţată în şedinţa publică de la 23 Noiembrie 2004 la Tribunalul Comercial Argeş.
DISPUNE În baza art.209 alin.1 cod procedură civilă se revine cu adresă către expertul CĂPĂŢÂNĂ ALEXANDRU în vederea depunerii raportului de expertiză contabilă şi pentru înştiinţarea acestuia de noul termen de judecată, iar în baza art.108/1 alin.1 pct.2 lit.c cod procedură civilă, dispune amendarea expertului cu suma de 2.000.000 lei, având în vedere că s-a făcut dovada achitării onorariului provizoriu expert. Se citează pârâta- S.C.TIMIŞ- SA. Amână judecarea cauzei la data de 23.11.2004. Pronunţată în şedinţa publică de la 02 Noiembrie 2004, la Tribunalul Comercial Argeş.
DISPUNE În baza art.209 alin.1 cod procedură civilă se revine cu adresă către experţii CĂPĂŢÂNĂ ALEXANDRU şi UŢĂ ADRIAN DUMITRU, în vederea depunerii rapoartelor de expertiză contabilă judiciară, împreună cu dovezile de citare a părţilor la efectuarea expertizei făcându-li-se cunoscut faptul că s-a achitat onorariu provizoriu expert, astfel încât urmează să se deplaseze şi să efectueze lucrările, sub sancţiunea aplicării disp.art.108/1 alin.1 pct.2 lit.c cod proc.civilă. Se citează pârâta S.C.TIMIŞ- SA. Amână judecarea cauzei la data de 02.11.2004. Cu drept de apel odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 05 Octombrie 2004, la Tribunalul Comercial Argeş.
Admite cererea formulată de av. Pascu , apărătorarea pârâtei -reclamante. Se revine cu adresă către dl.expert Căpăţână Alexandru şi dl. Expert Uţă Adrian pentru a depune la dosar lucrările , împreună cu dovezile de citare a părţilor la efectuarea expertizei, sub sancţiunea aplicării disp.art 108 indice 1 alin 1 pct 2 lit c. Se emite adresă către reclamantă –pârâtă pentru a face dovada achitării onorariului provizoriu pentru experţi şi pentru a i se pune in vedere să pună la dispoziţia experţilor toate documentele necesare efectuării expertizei sub sancţiunea prevăzută de art 108 indice 1 pct 2 lit d. Amână judecarea cauzei la data de 5.10.2004. Cu drept de apel odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 14 Septembrie 2004, la Tribunalul Argeş – Secţia Comercială şi de Contencios Administrativ.
Se emit adrese către d-nii experţi Căpăţână Alexandru şi Uţă Adrian Dumitru pentru a depune la dosar lucrările împreună cu dovezile de citare a părţilor la efectuarea expertizelor. In baza disp.art 85 şi urm Cod pr civ se reia procedura de citare cu pârâta S* T**** S*. Amână judecarea cauzei la data de 14.09.2004. Cu drept de apel odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 06 Iulie 2004, la Tribunalul Argeş –Secţia Comercială şi de Contencios Administrativ.
Admite proba cu expertiză contabilă şi tehnică judiciară cu obiectivele mai sus menţionate . Se fixează onorariu provizoriu pentru expert contabil in sumă de 5.000.000 lei şi pentru expert tehnic in construcţii civile in sumă de 5.000.000 lei in sarcina reclamantei –pârâte SC RESTAURANTUL POMUL VERDE SRL . Se emit adrese către dl. Expert tehnic Căpăţână Alexandru şi către dl. Expert contabil Uţă Adrian Dumitru pentru a li se aduce la cunoştinţă că au fost desemnaţi şi pentru a se prezenta in Camera de Consiliu in vederea depunerii jurământului conform disp,.art. 206 Cod pr civ. Se emite adresă către Biroul Local de Expetize Argeş pentru a se comunica desemnarea experţilor . Se reia procedura de citare cu pârâta S* T**** S* prin publicitate , conform disp.art. 95 Cod pr. Civ. Amână judecarea cauzei la data de 6 iulie 2004 . Cu drept de apel odată cu fondul . Pronunţată în şedinţa publică de la 22 Iunie 2004, la Tribunalul Argeş –Secţia Comercială şi de Contencios Administrativ.
Amână cauza la data de 22.06.2004 Se citează pârâta SC" TIMIŞ"SA, potrivit disp. art. 95, prin afişare la uşa instantei. Pune în vedere apărătorului reclamantei-pârâte SC" POMUL VERDE"SA, să îndeplinească procedura de citare cu pârâta SC" TIMIŞ"SA, prin publicitate ,într-un ziar de largă răspândire,potrivit disp. art. 95 alin.2 c.pr.civilă. Cu drept de apel,odată cu fondul. Pronuntată în şedinta publică azi: 25.05.2004,la Tribunalul Arges,Sectia Comercxială si de Contencios Administrativ.
Se citează pârâta SC" TIMIŞ"SA, potrivit disp. art. 85 si um. c.p.civilă. Amână cauza la data de 25.05.2004. Cu drept de apel,odată cu fondul. Pronuntată în şedintă publică azi: 04.05.2004,la Tribunalul Arges-Sectia Comercială si de Contencios Administrativ.
Amână judecarea cauzei la 04.05.2004, în vederea înaintării răspunsului la interogatoriu administrat pârâtei SC” TIMIŞ”SA, de către reclamanta-pârâtă SC” POMUL VERDE”SRL. Se citează pârâta SC” TIMŞ”SA. Cu drept de apel,odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 20 Aprilie 2004,.la Tribunalul Arges-Sectia Comercială si de Contencios Administrativ.
Amână judecarea cauzei la 20.04.2004, în vederea înaintării răspunsului la interogatoriu administrat pârâtei SC” TIMIŞ”SA , de către reclamanta SC” POMUL VERDE”SRL. Se citează pârâta SC” TIMIŞ”SA . Cu drept de apel,odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 30 Martie 2004,la Tribunalul Arges-Sectia Comercială si de Contencios Administrativ,
Se reia procedura de citare cu societatea pârâta SC Timis SA şi se va comunica copia interogatoriului. Amână cauza la data de 30 martie 2004. Pronunţată în şedinţa publică azi, 02 Martie 2004 la Tribunalul Argeş. Preşedinte, Mitrea Mirela Grefier, Iordan Dana
Amână judecarea cauzei la 2 martie 2004. În baza art.164 c.pr.civila dispune conexarea dosarului 4169/2003 la dosarul nr.4167/2003. Admite pentru reclamanta pârâta SC Pomul Verde SRL proba cu înscrisuri şi interogatoriu. Admite pentru pârâta reclamantă SC Nord Gaşpar SA proba cu înscrisuri. Prorogă discutarea probei cu expertiză după administrarea probelor cu inscrisuri si interogatoriu. Se citează pârâta S* T**** S* . Cu drept de apel,odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică azi, 17 Februarie 2004 la Tribunalul Argeş-Sectia comerciala. Preşedinte, Mitrea Mirela Grefier, Iordan Dana
D IS P U N E: Amână cauza la data de 17.02.2004,termen pentru când se va pune în discuţie conexarea prezentei cauze la dosarul nr.4169/2003. Pronunţată în şedinţă publică azi 19.01.2004 la Tribunalul Argeş-secţia Comercială.
DOSAR NR.4167/2003. TRIBUNALUL ARGES –SECTIA COMERCIALA SI DE CONTENCIOS ADMINISTRATIV I N CHEI E RE SEDINTA PUBLICA DIN DATA DE 24.11.2003. PRESEDINTE : GHEORGHE MIHALCEA,JUDECATOR GREFIER : DANIELAMARIN S-a luat în examinare, pentru soluţionare,în primă instaţă,acţiunea,având ca obiect obligaţia de a face,formulată de reclamanta SC RESTAURANTUL POMUL VERDE SRL CARANSEBES,împotriva pârâtei SC NORD GASPAR SA CARANSEBES. La apelul nominal făcut în şedinţă publică au răspuns avocat Cătăniciu pentru reclamantă şi avocat Nina pascu pentru pârâtă. Procedura legal îndeplinită. S-a făcut referatul cauzei de către grefierul de şedinţă,după care: Apărătorul reclamantei precizează că prezenta acţiune are ca obiect obligaţia de a face şi nu somaţie,cum greşit s-a consemnat în încheierea de şedinţă din data de 20.10.2003.Depune delegaţie de reprezentare ,precizare şi completare a cererii de chemare în garanţie,după cum urmează:evaluaeză terenul din Caransebeş,în suprafaţă de 650 mp ,aferent activului vândut prin contractul de vânzare-cumpărare nr.1475/2001,la suma de 100.000.000 lei:solicită obligarea pârâtei la SC GASPAR NORD SA laplata unor daune cominatorii de 2.000.000 lei pe zi de întârziere,începând cu data pronunţării sentinţei Tribunalului Argeş şi până la încheierea efectivă a contractului de vânzare cumpărare pentru terenul de 650 mp,identificat în acţiune.Un exemplat se comunică apărătorulului pârâtei. Apărătorul pârâtei solicită acordarea unui nou termen de judecată pentru a lua la cunoştinţă de conţinutul precizărilor şi completării cererii de chemare în judecată. T RI BU NA L UL: Constată întemeiată cererea formulată de apărătorul pârâtei,prin care solicită acordarea unui nou termen de judecată pentru a lua la cunoştinţă de conţinutul precizărilor şi completării raportului de expertiză comunicat de către apărătorul reclamantei. D I SP U NE: Amână cauza la data de 19.01.2004,termen pentru când pârâta va lua la cunoştinţă de conţinutul precizărilor şi completării cererii de chemare în judecată. Pronunţată în şedinţă publică azi 24.11.2003 la Tribunalul Argeş-Secţia Comercială. PRESEDINTE GREFIER D.4167/2003. TR.19.01.2004. RECLAMANTA TC SC RESTAURANTUL POMUL VERDE SRL CARANSEBES,AV.CATANICIU PARATA TC SC NORD GASPAR SA CARANSEBES,AV.P DOSAR NR.4167/2003. TRIBUNALUL ARGES –SECTIA COMERCIALA SI DE CONTENCIOS ADMINISTRATIV I N CHEI E RE SEDINTA PUBLICA DIN DATA DE 24.11.2003. PRESEDINTE : GHEORGHE MIHALCEA,JUDECATOR GREFIER : DANIELAMARIN S-a luat în examinare, pentru soluţionare,în primă instaţă,acţiunea,având ca obiect obligaţia de a face,formulată de reclamanta SC RESTAURANTUL POMUL VERDE SRL CARANSEBES,împotriva pârâtei SC NORD GASPAR SA CARANSEBES. La apelul nominal făcut în şedinţă publică au răspuns avocat Cătăniciu pentru reclamantă şi avocat Nina pascu pentru pârâtă. Procedura legal îndeplinită. S-a făcut referatul cauzei de către grefierul de şedinţă,după care: Apărătorul reclamantei precizează că prezenta acţiune are ca obiect obligaţia de a face şi nu somaţie,cum greşit s-a consemnat în încheierea de şedinţă din data de 20.10.2003.Depune delegaţie de reprezentare ,precizare şi completare a cererii de chemare în garanţie,după cum urmează:evaluaeză terenul din Caransebeş,în suprafaţă de 650 mp ,aferent activului vândut prin contractul de vânzare-cumpărare nr.1475/2001,la suma de 100.000.000 lei:solicită obligarea pârâtei la SC GASPAR NORD SA laplata unor daune cominatorii de 2.000.000 lei pe zi de întârziere,începând cu data pronunţării sentinţei Tribunalului Argeş şi până la încheierea efectivă a contractului de vânzare cumpărare pentru terenul de 650 mp,identificat în acţiune.Un exemplat se comunică apărătorulului pârâtei. Apărătorul pârâtei solicită acordarea unui nou termen de judecată pentru a lua la cunoştinţă de conţinutul precizărilor şi completării cererii de chemare în judecată. T RI BU NA L UL: Constată întemeiată cererea formulată de apărătorul pârâtei,prin care solicită acordarea unui nou termen de judecată pentru a lua la cunoştinţă de conţinutul precizărilor şi completării raportului de expertiză comunicat de către apărătorul reclamantei. D I SP U NE: Amână cauza la data de 19.01.2004,termen pentru când pârâta va lua la cunoştinţă de conţinutul precizărilor şi completării cererii de chemare în judecată. Pronunţată în şedinţă publică azi 24.11.2003 la Tribunalul Argeş-Secţia Comercială. PRESEDINTE GREFIER D.4167/2003. TR.19.01.2004. RECLAMANTA TC SC RESTAURANTUL POMUL VERDE SRL CARANSEBES,AV.CATANICIU PARATA TC SC NORD GASPAR SA CARANSEBES,AV.P V