I*** M* I***
ReclamantC*** J******** D* P***** A****
PârâtRespinge contestaţia formulată de I*** M* I***, domiciliat în Piteşti, B-dul Petrochimiştilor, bl. B 12, sc.D, ap.7, judeţul Argeş, împotriva deciziei nr. 205936 din 10.10.1998 emisă de intimata CASA JUDEŢEANĂ DE PENSII, cu sediul în Piteşti, B-dul I.C. Brătianu, nr. 38, judeţul Argeş. Definitivă. Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 23 Februarie 2005, la Tribunalul Argeş, Secţia Civilă.
Amână pronunţarea asupra cauzei la data de 23.02.2005
Incuviinţează cererea formulată de reprezentanta intimatei de amânare a cauzei pentru a lua cunoştinţă de conţinutul răspunsului la obiecţiunile părţilor depus de expert. Amână judecarea cauzei la 22 februarie 2005. Părţile cunosc termenul de judecată. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 15 februarie 2005, la Tribunalul Argeş-Sectia Civila.
Incuviinţează reprezentanţilor părţilor obiecţiunile formulate la raportul de expertiză. Dispune refacerea raportului de expertiză în sensul ca expertul să răspundă la obiectivele stabilite de instanţă, respectiv să calculeze cu exactitate veniturile cuvenite contestatorului pe perioada reclamantă în funcţie de vechime, sporuri şi salariul acestuia, faţă de ultimii 5 ani aleşi de acesta prin cererea de pensionare. Se va reveni cu adresă către expert să refacă lucrarea, cu menţiunea de a răspunde strict la obiecţiunile formulate de reprezentanţii părţilor, fără a interveni cu aprecieri personale nepertinente. Amână judecarea cauzei la data de 15 februarie 2005. Părţile cunosc termenul de judecată. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 18 ianuarie 2005, la Tribunalul Argeş, Secţia Civilă.
În baza art. 156 Cod pr civ încuviinţează cererea formulată de apărătorul contestatorului I*** M* I*** privind acordarea unui termen pentru imposibilitate de prezentare. Amână judecarea cauzei la data de 18 ianuarie 2005. Părţile au termen în cunoştinţă. Cu recurs o dată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 21 Decembrie 2004, la Tribunalul Argeş – Secţia Civilă.
Incuviinţează obiecţiunile formulate de apărătorii părţilor astfel cum au fost formulate. Se revine cu adresă către expertul cauzei să refacă raportul de expertiză şi să răpspundă la fiecare obiecţiune formulată de apărătorii părţilor. Amână judecarea cauzei la data de 21 decembrie 2004 Părţile cunosc termenul de judecată. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 23 Noiembrie 2004
Admite cererea formulată de reclamant pentru a lua cunoştinţă de conţinutul notelor de şedinţă formulate de reprezentanta pârâtei şi comunicate în şedinţă publică Amână judecarea cauzei la data de 23 noiembrie 2004. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 26 octombrie 2004, la Tribunalul Argeş,
Admite cererea formulată de părţi de amânare a cauzei pentru lipsa raportului de expertiză . Se revine cu adresă către expert să efectueze lucrarea şi să o depună la dosar potrivit dispoz. art. 208, 209 cod pr. civilă. Amână judecarea cauzei la data de 26 octombrie 2004. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 05 octombrie 2004, la Tribunalul Argeş, Secţia Civilă.
Admite cererea formulată de reprezentanta intimatei de amânare a cauzei pentru lipsa raportului de expertiză . Se revine cu adresă către expert să efectueze lucrarea şi să o depună la dosar potrivit dispoz. art. 208, 209 cod pr. civilă, cu menţiunea că a fost achitat onorariul de expert în sumă de 2.000.000 lei cu chitanţa nr. 1337636 din 18.08.2004. Amână judecarea cauzei la data de 5 octombrie 2004. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 7 septembrie 2004, la Tribunalul Argeş, Secţia Civilă.
Admite cererea formulată de reprezentanta intimatei de amânare a cauzei pentru lipsa raportului de expertiză . Se emite adresă contestatorului să achite onorariul în sumă de 2.000.000 lei , aşa cum s-a dispus prin încheierea de şedinţă din 25 mai 2004, sub sancţiunea prev. de art. 170 al. 3 cod pr. civilă. Se revine cu adresă către expert să efectueze lucrarea şi să o depună la dosar potrivit dispoz. art. 208, 209 cod pr. civilă. Amână judecarea cauzei la data de 7 septembrie 2004. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 6 iulie 2004, la Tribunalul Argeş, Secţia Civilă.
In temeiul dispoziţiilor art. 205 al. 2 cod pr. Civilă, admite cererea formulată de expertul Popescu Lăcrămioara. Numeşte expert prin tragere la sorţi potrivit art. 202 cod pr. Civilă, în persoana numitului Coman St. Ioan . Se va emite adresă expertului să se prezinte în camera de consiliu pentru depunerea jurământului potrivit art. 206 cod pr. Civilă. Pune în vedere contestatorului să depună dovada achitării onorariului de expert în termen de 5 zile, sub sancţiunea decăderii din probă, potrivit art. 170 al. 3 cod pr. civilă. Amână cauza la data de 6 iulie 2004. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţă publică azi, 15 iunie 2003, la Tribunalul Argeş, Secţia Civilă.
Potrivit dispoziţiilor art. 201 cod pr. Civilă, admite proba cu expertiză contabilă cu următorul obiectiv: expertul va stabili dacă în calculul pensiei contestatorului, stabilită conform L 3/1977, s-au avut în vedere sporul de muncă în cuantum de 20% şi sporul de periocol în cuantum de 18% pentru perioada 01.01.1992 – 31.12.1997. Numeşte expert prin tragere la sorţi, potrivit art. 202 cod proc.civilă în persoana numitei Popescu Lăcrămioara. Stabileşte onorariu în sumă de 2.000.000 lei, în sarcina contestatorului. Se va emite adresă expertului desemnat prin tragere la sorţi, în sensul de a efectua lucrarea cu respectarea dispoz.art.208, 209 cod proc.civilă, şi cu menţiunea de a se prezenta la instanţă pentru depunerea jurămîntului, potrivit art.206 alin.1 cod proc.civilă. Se va emite adresă către Biroul de Expertize pentru a i se face cunoscut numirea expertului în cauză. Pune în vedere contestatorului să achite onorariul de expert în termen de 5 zile. Amână cauza la data de 15 iunie 2004. Părţile cunosc termenul de judecată. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 25 mai 2004, la Tribunalul Argeş, Secţia Civilă.
Admite cererea formulată de contestator de amânare a cauzei pentru a lua cunoştinţă de conţinutul întâmpinării şi al borderoului cu acte comunicate de reprezentanta intimatei la acest termen de judecată în şedinţă publică. Amână judecarea cauzei la data de 25 mai 2004. Părţile cunosc termenul de judecată. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 11 mai 2004, la Tribunalul Argeş, Secţia Civilă.