M********* S****
InculpatC***** A*********
Parte vătămată Parte vătămatăS******* j******* ,************
Parte vătămată Parte vătămatăÎn temeiul art.334 C.P.P, schimbă încadrarea juridică a faptelor pentru care a fost trimis în judecată inculpatul M********* S****, fiul lui Teodor şi Aurica, născut la 10 februarie 1981 în Darabani, domiciliat în Darabani, str.Tineretului, nr.13, jud.Botoşani, studii 8 clase, necăsătorit, fără copii minori, fără antecedente penale, din infracţiunea prev. şi ped. de art.20 rap. la art.197 alin.1 c.p. şi art.211 alin.2 lit.a, b, c cod penal, cu aplicarea art.33 lit.a, 34 cod penal, în infracţiunea prev.şi ped. de art.180 alin.2 cod penal. În temeiul art.11 pct.2 lit.b şi art.10 lit.f cod procedură penală, încetează procesul penal pornit împotriva inculpatului M********* S****, pentru infracţiunea prev. şi ped. de art.180 alin.2 cod penal, întrucât lipseşte plângerea prealabilă a părţii vătămate Cliveţ Anca Elena. Constată că inculpatul a fost reţinut şi arestat preventiv în cauză în intervalul 8 august 2004 – 14 septembrie 2004 . Constată că prejudiciul cauzat părţii civile Spitalul Judeţean Botoşani a fost recuperat în întregime prin plată ( suma de 4.997.303 lei) . Cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Cu apel în termen de 10 zile de la pronunţare pentru inculpat şi partea vătămată şi de la comunicare pentru partea civilă Spitalul Judeţean Botoşani. Pronunţată în şedinţa publică din 14 decembrie 2004.
Amână pronunţarea la data de 14.12.2004 .
Procurorul insistă în audierea martorei Guceanu Mirela. Pentru lipsa nejustificată a acesteia, instamţa dispune amendarea cu 500.000 lei. Se emnite mandat de aducere.
Instanţa constată că nu s-au depus la dosar relaţiile solicitate de la Spitalul Judeţean Botoşani . Avocat Bosovici Simona, pentru inculpat, arată că nu a putut asigura prezenţa martorului propus în circumstanţiere, întrucât acesta este plecat la Bucuresti, solicitând acordarea unui nou termen de judecată în vederea audierii acestuia. Totodată, insistă în audierea martorelor din lucrări. Procurorul insistă în audierea martorelor din lucrări lipsă la acest termen, arătând că nu se opune amânării cauzei . Se va reveni cu adresă către Spitalul Judeţean Botoşani pentru a ne comunica relaţiile solicitate
Se audiază inculpatul , partea vătămată şi martorii din lucrări Cliveţ Valeria şi Cliveţ C-tin. Partea vătămată declară că inculpatul nu a încercat să o violeze iar suma de 2 milioane pretinsă a-i fi fost sustrasă de inculpat a găsit-o ulterior într-o altă poşetă. Faţă de aceste noi precizări, instanţa pune în discuţie schimbarea incadrării juridice in infr. prev. de art. 180 alin.2 C.P. Avocat Bosovici Simona solicită revocarea arestării preventive a inculpatul pentru infr. de lovire pedeapsa fiind mult mai mică şi nu se impune arestarea preventivă. Procurorul nu se opune revocării arestării preventive. Instanţa revocă arestarea preventivă şi dispune punerea de indată în libertate a inculpatului. Procurorul cât şi inculpatul insistă în audierea martorilor din lucrări lipsă. SAv. Bosovici solicită în circumstanţiere audierea martorului mutu Ioan.
In temeiul disp.art. 160 rap.la art. 300/1 C.p.p.menţine arestarea preventivă a inc.M********* S****, până la data de 14.09.2004.Fixează termen în şedinţă publică la 14.09.2004, pt.când se vor cita părţile şi martorii.Cu recurs în 24 ore de la pronunţare.