R***** R***** M******
Apelant ReclamantS********* A******* C****
Intimat PârâtS* "**********
Intimat PârâtF***** E****
Intimat PârâtF***** C* E****
Intimat PârâtIa act de renuntarea la judecata capătului de cerere privind constatarea nulitătii absolute a titlului de proprietate eliberat pe numele lui Fratea Constantin. Respinge ca nefondat apelul declarat de reclamanta R***** R***** M******, împotriva sentintei civile nr.260 din 20.01.2004 pronuntată de Judecătoria Pitesti în dosarul nr. 9136/2002, intimati fiind SOCIETATEA AGRICOLĂ CERBU, SC ALPITEX SA, F***** E****, F***** C* E****, FRATEA ION, RADU DUMITRU, COMISIA LOCALĂ DE FOND FUNCIAR ALBOTA si COMISIA JUDETEANĂ DE FOND FUNCIAR ARGES. Obligă apelanta să plătească intimatei SC ALPITEX SA 500.000 lei cheltuieli de judecată. Cu drept de recurs în 15 zile de la comunicare. Pronuntată în sedintă publică, azi 19.04.2006 la Tribunalul Arges-sectia civilă.
Amînă pronuntarea la 19.04.2006.
Acordă un nou termen de judecată în continuare pentru a se reveni cu adresă către expert, conform filei 225. Amînă judecarea cauzei la 12.04.2006. Cu recurs, odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 05 Aprilie 2006 la Tribunalul Arges-sectia civilă.
Numeste expert, conform relatiilor de la Biroul Local de Expertize pe d-na Ilie Alma. Se emite adresă către expert, cu copia incheierii de sedintă din data de 12.01.2006. Dispune transferarea onorariului provizoriu de expert din contul expertului Pescărosu Pompiliu, în sumă de 3.000.000 lei în contul noului expert numit în cauză, iar prin incheierea de sedintă din data de 14.12.2005 s-a dispus suplimentarea onorariului de expert cu suma de 3.000.000 lei. Se reia procedura de citare cu părtile lipsă la acest termen , cf.dispoz.art.85 c.pr.civ. Amînă judecarea cauzei la data de 05.04.2006. Cu recurs, odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 08 Martie 2006 la Tribunalul Arges-sectia civilă.
Se solicită relatii de la Biroul Central de Expertize Bucuresti în vederea comunicării listei cu experti de specialitate zootehnie. Se reia procedura de citare cu părtile lipsă, care nu sînt reprezentate, cf.disp.art.85 c.pr.civ. Dispune amendarea d-ului expert Vlăsceanu Cornel, domiciliat în Pitesti, str.Mihai Viteazu, Bl.P21, sc.B,ap.8, judetul Arges, CNP *********5021, cu amendă judiciară în cuantum de 300 lei RON, pentru nedepunerea lucrării, în temeiul art. 108, pct.2, lit.”c” c.pr.civ. Se comunică un exemplar de pe încheierea de sedintă d-ului expert Vlăsceanu Cornel. Cu drept de reexaminare în termen de 15 zile de la comunicare în ceea ce priveste sanctiunea amendării. Cu recurs, odată cu fondul. Amînă judecarea cauzei la data de 08.03.2006. Pronunţată în şedinţa publică de la 08 Februarie 2006 la Tribunalul Arges-sectia civilă.
Se solicită relatii de la Biroul Central de Expertize Bucuresti în vederea comunicării listei cu experti de specialitate zootehnie. Dispune amendarea d-ului expert Vlăsceanu Cornel, domiciliat în Pitesti, str.Mihai Viteazu, Bl.P21, sc.B,ap.8, judetul Arges, CNP *********5021, cu amendă judiciară în cuantum de 300 lei RON, pentru nedepunerea lucrării, în temeiul art. 108, pct.2, lit.”c” c.pr.civ. Se comunică un exemplar de pe încheierea de sedintă d-ului expert Vlăsceanu Cornel. Cu drept de reexaminare în termen de 15 zile de la comunicare în ceea ce priveste sanctiunea amendării. Cu recurs, odată cu fondul. Amînă judecarea cauzei la data de 08.02.2006. Pronunţată în şedinţa publică de la 25 Ianuarie 2006 la Tribunalul Arges-sectia civilă.
Numeste expert în cauză pe Pescăruşu Pompiliu. Se emite adresă către Biroul Local de Expertize în vederea transferării onorariului de expert din contul expertului Bumbeneci Romică în contul noului expert numit în cauză la acest termen. Dispune suplimentarea onorariului de expert cu suma de 3.000.000 lei. Se emite adresă către expert Pescărusu Pompiliu în vederea efectuării raportului de expertiză, urmînd a avea în vedere la efectuarea lucrării obiectivele stabilite de instantă care se regăsesc prin încheierea de sedintă din data de 15 iunie 2005. Se citează părtile care nu au termen în cunostintă cf.disp.art.85 c.pr.civ. Amînă judecarea cauzei la data de 25.01.2006. Pronunţată în şedinţa publică de la 14 Decembrie 2005 la Tribunalul Arges- sectia civilă.
Admite cererea de înlocuire a expertului. Se emite adresă către Biroul Local de Expertize de pe lîngă Tribunalul Arges conform celor mentionate în considerentele prezentei încheieri. Se citează părtile lipsă conform disp.art.85 c.pr.civ. Amînă judecarea cauzei la data de 14.12.2005. Pronunţată în şedinţa publică de la 07 Decembrie 2005 la Tribunalul Arges-sectia civilă.
Se revine cu adresă către expertii Bumbeneci Romică şi Vlăsceanu Cornel în vederea efectuării lucrărilor, cu avertisment de amendă. Se reia procedura de citare cu părtile care nu au termen în cunostintă Amînă judecarea cauzei la data de 07.12..2005. Pronunţată în şedinţa publică la 09.11. 2005 de Tribunalul Argeş-sectia civilă.
Se reia procedura de citare cu părtile care nu au termen în cunostintă. Se revine cu adresă către expert conform filei 176 din dosar. Amînă judecarea cauzei la data de 09.11.2005. Pronunţată în şedinţa publică la 12 Octombrie 2005 de Tribunalul Argeş-sectia civilă.
EROARE
Amână judecarea cauzei la 12.10.2005 pentru cănd se va reveni cu adresă către cei doi experti conform celor mentionate în considerentele prezentei încheieri. Se reia procedura de citare cu părtile lipsă conform disp.art.85 c.pr.civ. Pronunţată în şedinţa publică de la 21 Septembrie 2005
Încuviinţează obiecţiunile formulate de apărătorul apelantei R***** R***** M****** şi de apărătorul intimatei Sc „Alpitex” SA. cu privire la raportul de expertiză întocmit de către expert Bumbeneci Romică. Se revine cu adresă către expert Bumbeneci Romică în vederea refacerii raportului de expertiză cu menţiunea de a răspunde strict la obiectivele stabilite de instanţă prin încheierea de şedinţă din 12.01.2005 la punctele 1, 2 şi 3. Se revine cu adresă către expert Vlăsceanu Cornel în vederea întocmirii şi depunerii la dosar a raportului de expertiză până la următorul termen de judecată, sub sancţiunea amenzii potrivit art.1081 alin.1 pct.2 lit.c Cod proc.civ. Respinge cererea de majorare a onorariului provizoriu formulată de expert Vlăsceanu Cornel. Pune în vedere apărătorului apelantei să comunice apărătorului intimatei SC „Alpitex” SA copie de pe actele ataşate notelor de şedinţă. Amână judecarea cauzei la 6.07.2005. Pronunţată în şedinţa publică de la 15 Iunie 2005 la Tribunalul Argeş-Secţia Civilă.
Se revine cu adresă către expert Vlăsceanu Cornel în vederea depunerii lucrării la dosar până la următorul termen de judecată. Se revine cu procedura de citare a părţilor lipsă potrivit art.85 Cod proc.civ. Amână judecarea cauzei la 15.06.2005. Pronunţată în şedinţa publică de la 25 Mai 2005 la Tribunalul Argeş-Secţia Civilă.
Se revine cu adresă către expert Vlăsceanu Cornel pentru a depune la dosar raportul de expertiză până la următorul termen de judecată. Amână judecarea cauzei la 25.05.2005. Pronunţată în şedinţa publică de la 27 Aprilie 2005 la Tribunalul Argeş
Admite cererea formulată de apărătorul apelantei privind acordarea unui termen de judecată pentru a lua cunoştinţă de conţinutul raportului de expertiză depus. Se revine cu adresă către expert tehnic de specialitate topografie Vlăsceanu Cornel pentru a depune la dosar raportul de expertiză până la următorul termen de judecată. Amână judecarea cauzei la 27.04.2005. Pronunţată în şedinţa publică de la 30 Martie 2005 la Tribunalul Argeş-Secţia
Se revine cu adrese către expert Vlăsceanu Cornel şi expert Bumbeneci Romica, în vederea depunerii lucrărilor la dosar până lşa următorul termen de judecată. Amână judecarea cauzei la 30.03.2005. Pronunţată în şedinţa publică de la 02 Martie 2005 la Tribunalul Argeş-Secţia Civilă.
Se revine la obiectivul expertizei privind transpunerea în teren a actelor de proprietate ale reclamantei şi ale autorilor acesteia, în sensul că expertul va trebui să ţină seama la efectuarea lucrării doar de relaţiile aflate la filele 308 şi 309. Se revine cu adrese către experţii Vlăsceanu Cornel şi Bumbeneci Romica, în sensul de a întocmi şi depune la dosar lucrările până la următorul termen de judecată, cu menţiunea de a lua legătura cu expertul consilier Pană Constantin şi expertul consilier ce urmează a fi arătat de intimata SC „Alpitex” SA. Se revine cu procedura de citare a părţilor potrivit art.85 Cod proc.civ. Amână judecarea cauzei la 2.03.2005. Pronunţată în şedinţa publică de la 09 Februarie 2005 la tribunalul Argeş-Secţia Civilă.
Dispune efectuarea expertizei tehnice cu următoarele obiective: - să se identifice suprafaţa de 4,16 ha, teren atribuit S.C Agricole Cerbu, prin contractul de vânzare-cumpărare şi protocolul de la filele 81 şi 82 din dosarul de fond. - să se identifice terenul pe care erau amplasate construcţiile fostului C.A.P ce au făcut obiectul protocolului aflat la fila 82 şi inventarului de la fila 83 din dosarul de fond. - să se transpună în schiţă atât terenul aferent acestor construcţii cât şi cel necesar utilizării normale a acestora, ţinând seama de natura construcţiilor care au avut ca destinaţie o fermă agrozootehnică numai pentru terenul din parcela Cc 593- intravilan, în suprafaţă de 1,3 ha, vândut de pârâtul Radu Gh. Dumitru pârâtei SC Alpitex Sa prin contractul de vânzare-cumpărare autentificat sub nr.3564/05.07.2002, care face obiectul prezentei acţiuni. Identificarea se va face în baza documenataţiei cadastrale întocmită pe numele lui Radu Gh. Dumitru, aflată la filele 70-74 dosarul de fond. - să se identifice terenurile atribuite pârâţilor Fratea Constantin, Radu Gh. Dumitru, Radu I. Ion şi Radu G. Toader şi să se precizeze dacă acestea sunt incluse în cele 4, 16 ha. - să se identifice terenurile ce au făcut obiectul contractului de vânzare-cumpărare nr.11165/1993 şi respectiv, contractului nr.3564/2002. - să se transpună în teren actele de proprietate ale reclamantei şi ale autorilor acesteia aflate la dosarul cauzei, urmând ca expertul să ţină seama şi de relaţiile comunicate, aflate la filele 308, 309 din dosarul de fond. - să concluzioneze expertul dacă actele acesteia se suprapun cu cele deţinute de părţi sau intervenientă. - să se identifice terenul de cca 2 ha situat în parcela A 592- intravilan din tarlaua 82 Cerbu Mare/Mareş, dat lui Fratea Constantin şi aflat în afara perimetrului Societăţii Agricole Cerbu, care niciodată nu a aparţinut Societăţii Agricole Cerbu, dar este învecinat cu latura de nord a terenului de 4,16 ha atribuit Societăţii Agricole Cerbu şi să se stabilească cine îl deţine în urma decesului lui Fratea Constantin şi în baza cărăr înscrisuri de proprietate. - să se identifice, în baza actului dotal aflat la dosar (fila 99 şi 100 fond), terenul compact în suprafaţă de 15 ha, din care cca. 12,5 ha teren arabil, situat de o parte şi de alta a drumului comunal Cerbu-Mareş şi cca. 2,5 ha pădure, teren care a aparţinut Mariei Muzicescu, autoarea reclamantei R***** R***** M******, şi să se stabilească dacă în cadrul suprafeţei de 15 ha care a aparţinut Mariei Muzicescu se regăsesc parcela A 592- teren intravilan de cca. 2 ha aflată în afara perimetrului Societăţii Agricole Cerbu şi parcela alăturată Cc 593- intravilan de cca. 1,3 ha, aflată în fostul perimetru al Societăţii Agricole Cerbu- ambele parcele făcând obiectul prezentei acţiuni. Încuviinţează şi cele 2 obiective, punctele 3 şi 4 din notele depuse de apelantă. Încuviinţează cererile părţilor privind numirea a 2 experţi consilieri. Numeşte prin tragere la sorţi, pe expert tehnic de specialitate topografie Vlăsceanu Cornel şi expert de specialitate zootehnie, Bumebeneci Romica. Fixează onorariu provizoriu în sarcina apelantei, de 3.000.000 lei pentru efectuarea expertizei tehnice de specialitate topografie. Fixează onorariu provizoriu în sarcina intimatei SC Alpitex SA, de 2.000.000 lei pentru efectuarea expertizei tehnice de specialitate zootehnie. Pune în vedere părţilor să depună la dosar, în termenul procedural, dovada achitării onorariului de expert. Se va emite adresă către Biroul Local de Expertize pentru a se comunica numirea în cauza a celor 2 experţi desemnaţi. Se vor emite adrese către expert topo Vlăsceanu Cornel şi expert de specialitate zootehnie Bumbeneci Romica, pentru a se prezenta la instanţă şi a lua cunoştinţă de obiectivele stabilite, precum şi de a lua legătura cu cei 2 experţi consilieri care vor fi arătaţi prin listă. Decade pe apelantă din proba testimonială solicitată. Amână judecarea cauzei la 9.02.2005. Pronunţată în şedinţa publică de la 12 Ianuarie 2005 la Tribunalul Argeş-Secţia Civilă.
Repune cauza pe rol în vederea suplimentării probatoriului. Se vor cita părţile pentru termenul din 12.01.2005. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 29 Noiembrie 2004 la Tribunalul Argeş-Secţia Civilă.
Amână pronunţarea în cauză la data de 29.11.2004. Pronunţată în şedinţa publică de la 24 Noiembrie 2004 la Tribunalul Argeş-secţia Civilă.
Se revine cu procedura de citare a intimaţilor, potriv.art.85 şi urm. Cod proc.civ. Amână judecarea cauzei la 24.11.2004. Pronunţată în şedinţa publică de la 03 Noiembrie 2004 la Tribunalul Argeş-Secţia Civilă
Califică calea de atac în prezenta cauză, ca fiind cea a apelului. Se revine cu procedura de citare a părţilor, cu copii de pe motivele de apel. Amână judecarea cauzei la 3.11.2004. Pronunţată în şedinţa publică de la 13 Octombrie 2004 la Tribunalul Argeş-Secţia Civilă.