Dosar 3340/109/2005 din 15.04.2005

Revendicare (art. 480 c.civ.)


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 3340/109/2005
Data dosar:
15.04.2005
Instanta:
Tribunalul Argeș
Departament:
Secţia Civilă
Obiect:
Revendicare (art. 480 c.civ.)
Categorie:
Civil
Stadiu proces:
Apel

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 10.10.2005 la ora 8:30

    Complet: C1 - Luni - Sala2 -Apel
  • Soluţionare

    Respinge ca nefondat apelul declarat de reclamantul STRIGNEA Gh. CONSTANTIN domiciliat în Piteşti, str.Bănănăi nr.115, jud.Argeş împotriva sentinţei civile nr. 155/14.01.2005 pronunţată de Judecătoria Piteşti în dosar nr. 7963/2003. Respinge ca tardiv formulat apelul formulat de pârâtul CARSTEA F. ION domiciliat în Piteşti, str.Bănănăi nr.117, jud.Argeş împotriva aceleiaşi sentinţe civile. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 10.10.2005, la Tribunalul Argeş, secţia civilă.

  • Sedinta din data de 12.09.2005 la ora 8:30

    Complet: C1 - Luni - Sala2 -Apel
  • Încheiere

    Se revine cu adresă către expertul Mandu Gheorghe în vederea efectuării completării la raportul de expertiză, cu menţiunea de a înştiinţa şi expertii consilieri Boariu Petre şi Neamţu Ion propuşi de apelantul-reclamant S******* C*********, respectiv de intimatul-pârât Cârstea Ion. Dispune amendarea expertului Mandu Gheorghe domiciliat în Piteşti, str.1decembrie 1918, bl.M7A, sc. C, ap.8, jud.Argeş, având CNP: *********4998, cu suma de 2.000.000 lei şi dare în debit. Amână judecarea cauzei la 10.10.2005 Pronunţată în şedinţa publică de la 12.09.2005, la Tribunalul Argeş, secţia civilă.

  • Sedinta din data de 27.06.2005 la ora 8:30

    Complet: C1 - Luni - Sala2 -Apel
  • Încheiere

    Se revine cu adresă către expertul Mandu Gheorghe în vederea efectuării completării la raportul de expertiză, cu menţiunea de a înştiinţa şi expertii consilieri Boariu Petre şi Neamţu Ion propuşi de apelantul-reclamant S******* C*********, respectiv de intimatul-pârât Cârstea Ion, precizând că va fi amendat în condiţiile in care până la următorul termen de judecată nu va depune la dosar lucrarea, onorariul stabilit de instanţă fiind achitat. Amână judecarea cauzei la 12.09.2005 Pronunţată în şedinţa publică de la 27.06.2005, la Tribunalul Argeş, secţia civilă.

  • Sedinta din data de 30.05.2005 la ora 8:30

    Complet: C1 - Luni - Sala2 -Apel
  • Încheiere

    Admite cererea formulată de apărătorul apelantului-reclamant S******* C********* şi dispune completarea raportului de expertiză de către acelaşi expert, respectiv ing.Mandu Gheorghe în sensul de a transpune în teren titlul de proprietate nemodificat al pârâtului , identificarea în schiţă anexă, să transpună în teren şi în schiţă anexă contractul de vânzare-cumpărare(fila 26 dosar fond) încheiat în decembrie 1955, având ca obiect suprafaţa de 200 mp şi care la fond n-a fost transpusă, să identifice dacă terenul din contractul de vânzare-cumpărare se regăseşte în vreun titlu de proprietate prezentat de reclamant sau de pârât, să transpună în schiţă construcţiile existente pe terenul în litigiu şi distanţa la care acestea se găsesc faţă de hotar. În acest sens se emite adresă expertului Mandu Gheorghe, în vederea efectuării lucrării, cu menţiunea de a înştiinţa şi expertii consilieri Boariu Petre şi Neamţu Ion propuşi de apelantul-reclamant S******* C*********, respectiv de intimatul-pârât Cârstea Ion. Fixează onorariu provizoriu în cuantum de 2.500.000 lei în sarcina apelantului-reclamant. Pune în vedere apărătorul apelantului-reclamant S******* C********* să depună la dosar în termen de 5 zile, dovada achitării onorariului provizoriu pentru expert. Amână judecarea cauzei la 27.06.2005. Pronunţată în şedinţa publică de la 30 Mai 2005, la Tribunalul Argeş, secţia civilă.

  • Sedinta din data de 16.05.2005 la ora 8:30

    Complet: C1 - Luni - Sala2 -Apel
  • Încheiere

    Admite cererea formulată de apelantul-reclamant S******* C*********, de amânare a cauzei pentru lipsă de apărare. Pune în vedre apelantului-reclamant ca, până la următorul termen de judecată să depună la dosarul cauzei dovada achitării taxei judiciare de timbru în cuantum de 242.500 lei şi timbru judiciar în valoare de 3.000 lei. Amână judecarea cauzei la 30.05.2005. Pronunţată în şedinţa publică de la 16 Mai 2005, la Tribunalul Argeş, secţia civilă.

Flux dosar


Actualizare GRPD