B**** E****
ReclamantM********* P****** - P*** P******* T**** P******
PârâtA************ D********* P****** P******
PârâtRespinge cererea formulată de reclamanta B**** E****, domiciliată in Piteşti, str. Costache Negri nr. 8, judeţul Argeş , faţă de pârâta A.D.P. Piteşti,cu sediul in Piteşti str. Obor nr.3, judeţul Argeş ca fiind formulată faţă de o persoană fără calitate procesuală pasivă. Respinge excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a pârâtului Municipiului Piteşti. Admite cererea formulată de reclamanta B**** E****, faţă de pârâtul Municipiul Piteşti, cu sediul in Piteşti, str. Victoriei nr. 24, judeţul Argeş . Constată că reclamanta a dobândit prin uzucapiune dreptul de proprietate asupra terenului in suprafaţă de 436 mp situat in Piteşti, str. Costache Negri nr. 8, judeţul Argeş, ce se învecinează cu N cu Suster Marian , la E cu teren proprietate de stat , la S cu rest proprietate si la V cu Toader Gheorghiţa si Muşetescu Silvia , teren identificat cu culoare verde in schiţa anexă la raportul de expertiză ( fila 46) întocmit de doamna expert Mandu Lidia , schiţă ce face parte integrantă din prezenta hotărâre. Cu apel in 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică de la 29 Noiembrie 2005
Amână pronunţarea la 29.11.2005 la cererea reclamantei. Cu apel odată cu fondul.
Admite cererea formulată de reprezentanţii pârâţilor de amânarea cauzei pentru a aduce la cunoştinţa conducerilor instituţiilor pe care le reprezintă conţinutul raportului de expertiză. Pune în vedere martorei Toader Gheorghiţa să se prezinte la termenul fixat pentru a fi audiată. Amână judecarea cauzei la 22.11.2005 Pronunţată în şedinţa publică de la 08 Noiembrie 2005
Admite cererea formulată de apărătorul reclamantei de amânarea cauzei pentru lipsa martorului şi a raportului de expertiză. Admite cererea formulată de expert pentru acordarea unui nou termen în vederea depunerii lucrării. Se emite adresă la expert Se citează martorul cu mandat de aducere. Amână judecarea cauzei la 08.11.2005.
Admite următoarele obiective la expertiză; expertul să identifice terenul din contractul de vânzare -cumpărare autentificat sub nr.769 /11.08. 1954 ;să identifice terenul din contractul de vânzare cumpărare autentificat sub nr. 24113/1994 şi certificatul de moştenitor aflate la filele 18-19 din dosar; să identifice terenul din acţiune ; să se precizeze dacă şi pe ce suprafeţe se suprapun terenurile anterior menţionate; să se precizeze ce suprafaţă ocupă în prezent reclamanta efectiv; să se întocmească schiţă şi să evalueze terenul . Numeşte expert prin tragere la sorţi în persoana d-nei Mandu Lidia. Fixează onorariu provizoriu în sumă de 400 Ron ( 4.000.000 lei ) în sarcina reclamantei. Pune în vedere reclamantei să facă dovada achitării onorariului de expert în termen de 5 zile sub sancţiunea decăderii din probă urmând ca după ce se face dovada în acest sens să se emită adresă la expert şi biroul de expertize. Se citează martorul. Se comunică copia contractului de vânzare –cumpărare pârâtei ADP Piteşti. Se emite adresă la expert şi biroul de expertize. Amână judecarea cauzei la 11.10.2005.
Admite cererea formulată de apărătorul reclamantei de amânare a cauzei pentru imposibilitatea prezentării şi pune în vedere acestuia să facă dovada în acest sens aşa cum s-a obligat sub sancţiunea amendării. Amână judecarea cauzei la 06.09.2005.
Admite cererea formulată de apărătorul reclamantei privind completarea relaţiilor . Se revine cu adresă conform f.15 ,cu menţiunea că suprafaţa de 400 m.p. este situată în continuarea terenului cuprins în actul de vânzare-cumpărare ce ne-a fost înaintat , astfel încât relaţiile solicitate se referă strict la această suprafaţă de teren. De asemenea , urmează să ne comunice suprafaţa totală de teren cu privire la care are deschisă poziţia de rol , şi pentru care plăteşte impozit precum şi cererea de reconstituire formulată de numita Gheorghe Elena la care se face referire în adresa înregistrată sub nr.F/15705/4.05.2005 înaintată instanţei. Pune în vedere reclamantei să depună la dosar contractul de v/c încheiat în anul 1954. Amână judecarea cauzei la 07.06.2005.
Admite proba cu înscrisuri, un martor şi expertiză tehnică solicitată de apărătorul reclamantei. Admite proba cu înscrisuri şi interogatoriu solicitată de reprezentanta reclamantei ADP Piteşti. Admite proba cu relaţii ,sens în care se emite adresă la Municipiul Piteşti pentru a comunica regimul juridic al terenului ,respectiv cine a figurat şi figurează înscris cu terenul la rol şi cine a plătit şi plăteşte taxele şi impozitele şi de la ce dată,dacă a fost scos din circuitul civil prin ce act normativ ,dacă face parte din domeniul public sau privat al Statului sau Municipiului şi dacă a format obiectul Lg.18/91. Prorogă administrarea probei cu martor şi expertiză tehnică după administarea celrlalte probatorii. Amână judecarea cauzei la 10 mai 2005.
Admite cererea formulată de apărătorul reclamantei de amânare a cauzei pentru a lua cunoştinţă de conţinutul întâmpinărilor.Se citează pârâtul Municipiul Piteşti –prin Primar Tudor Pendiuc. Amână judecarea cauzei la 05.04.2005.