T**** M*****
ReclamantC***** D* C****** A R*******
PârâtM********* F*********
PârâtM********* F********* P******
Chemat în garanţieAdmite în parte acţiunea formulată de reclamantul T**** M*****, domiciliat în Piteşti, str. ionescu Gion, nr. 2, bl. C 6, sc. B , ap. 13, judeţul Argeş, în contradictoriu cu pârâta CURTEA DE CONTURI A ROMÂNIEI, cu sediul în Bucureşti, str. Lev Tolstoi, nr. 22- 24, sector 1, pârâtă chemat în garanţie fiind M********* F********* P******, cu sediul în Bucureşti, strada Apolodor, nr. 17, sector 5. Obligă pe pârâta Curtea de Conturi a României să plătească reclamantului drepturile băneşti în cuantum de 19439 lei Ron reprezentând sporul de vechime în muncă cuvenit pentru perioada august 2002 - octombrie 2004, ce se vor actualiza cu indicele de inflaţie la data plăţii efective. Obligă pe pârâta Curtea de Conturi a României să plătească reclamantului diferenţa dintre sporul de vechime în magistratură achitat şi sporul de vechime în magistratură cuvenit stabilit prin expertiza tehnică judiciară, în a doua variantă de calcul de la filele 69-70 din dosar, pentru perioada 01.08.2002 - 15.07.2005, diferenţă de se va actualiza cu indicele de inflaţie la data plăţii efective. Admite cererea de chemare în garanţie formulată de pârâta Curtea de Conturi a României, în contradictoriu cu chematul în garanţie M********* F********* P******. Obligă pe pârâtul chemat în garanţie M********* F********* P****** să aloce pârâtei Curtea de Conturi a României fondurile necesare achitării drepturilor băneşti de mai sus. Obligă pe pârâta Curtea de Conturi a României să efectueze menţiunile corespunzătoare în carnetul de muncă al reclamantului. Respinge celelalte capete de cerere din acţiune. Obligă pârâta Curtea de Conturi a României să plătească reclamantului cheltuielile de judecată de 350 lei RON: Cu recurs în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 22 martie 2006, la Tribunalul Argeş, Secţia Civilă - complet specializat de conflice de muncă şi asigurări sociale.
Se citează părţile, reclamantul cu menţiunea de a depune la dosar dovada achitării onorariului pentru expert în sumă de 350 lei RON . Amână judecarea cauzei la data de 22 martie 2006. Cu recurs odată cu fondul . Pronunţată în şedinţa publică de la 01 martie 2006, la Tribunalul Argeş – Secţia Civilă, Completul Specializat pentru Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale
Incuviinţează reclamantului proba cu acte şi proba cu expertiză contabilă, cu următoarele obiective : calculul drepturilor băneşti, respectiv sporul de vechime din data de 01.08.2002 şi în continuare actualizat cu indicele de inflaţi, sporul de 15 % pentru condiţii desosebit de grele, de la data de 01.112003 şi în continuare, actualizat cu indicele de inflaţie, premiul lunar de 2 % din data de 01.11.2003, actualizat cu indicele de inflaţie, sporul de 20 % pentru vechime în magistratură în 2 variante : o variantă de la data când ocupă funcţia de procuror şi o a doua variantă de la data când a îndeplinit funcţia de consilier juridic. Instanţa procedează la tragerea şa sorţi, potrivit art. 202 cod pr. civilă. In urma tragerii la sorţi a fost numit expertul Ciubuc Nicolae menţionat la nr. 18 pe lista de experţi. Stabileşte onorariu provizoriu în sumă de 350 lei în sarcina reclamantului, plătibil în 5 zile sub sancţiunea decăderii din probă. Se va emite adresă expertului desemnat prin tragere la sorţi, în sensul de a efectua lucrarea cu respectarea dispoz.art. 209 cod proc.civilă, după ce reclamanţii vor face dovada achitării onorariului provizoriu. Se va emite adresă către Biroul de Expertize pentru a se face cunoscut numirea expertului în cauză. Se emite adresă reclamantului pentru a achita onorariul de expert în sumă de 350 lei RON, sub sancţiunea decăderii din probă. Se citează părţile. Amână judecarea cauzei la data de 01martie 2006. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 01.02 2006, la Tribunalul Argeş secţia civilă.
Amână judecarea cauzei la data de 1 februarie 2006 pentru a se comunica reclamantului copie de pe cererea de chemare în garanţie şi de pe întâmpinare formulate de pârâta Curtea de Conturi a României. Se introduce în cauză M********* F********* P****** în calitate de chemat în garanţie. Se reia procedura de citare cu părţile, potrivit art. 85 şi urm Cod pr civ. Cu recurs o dată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 13 ianuarie 2006, la Tribunalul Argeş – Secţia Civilă.
Respinge cererea reclamantului de conexare a prezentei cauze la dosarul nr. 3593/2005. Amână judecarea cauzei la data de 11 ianuarie 2006 pentru a se comunica reclamantului şi pârâtei Curtea de Conturi a României copie de pe întâmpinarea formulată de pârâtul M********* F********* P******. Se reia procedura de citare cu părţile, potrivit art. 85 şi urm Cod pr civ. Cu recurs o dată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 07 Decembrie 2005, la Tribunalul Argeş – Secţia Civilă.