Dosar 10503/280/2006 din 08.09.2006

Plângere funciara


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 10503/280/2006
Data dosar:
08.09.2006
Instanta:
Judecătoria Pitești
Departament:
Judecatorie
Obiect:
Plângere funciara
Categorie:
Civil
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 22.12.2006 la ora 8:30

    Complet: Completul 1 - Vineri - Sala 3 - Civil
  • Soluţionare

    Admite acţiunea precizată, formulată de reclamantul Şerban I Marin , domiciliat în com. Cuca, sat. Măcăi, jud. Argeş în contradictoriu cu pârâtele COMISIA JUDETEANA DE FOND FUNCIAR ARGEŞ şi COMISIA LOCALA DE FOND FUNCIAR CUCA . Desfiinteaza Hotărarea Comisiei Judeţene Argeş de Fond Funciar nr. 69/20.07.2006, în parte, pentru poziţia 152, în ceea ce îl priveşte pe reclamant, cu autor Şerban M. Ion . Obligă pe pârâta COMISIA JUDETEANA DE FOND FUNCIAR ARGEŞ la reconstituirea dreptului de proprietate în favoarea reclamantului pentru suprafaţa de 0,34 ha teren forestier conform raportului de expertiză Vlad, ce face parte integrantă din prezenta hotărâre. Obligă pârâtele la plata către reclamant a sumei de 350 RON cu titlu de cheltuieli de judecată. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică de la 22 Decembrie 2006

  • Sedinta din data de 15.12.2006 la ora 8:30

    Complet: Completul 1 - Vineri - Sala 3 - Civil
  • Amânat

    Amână pronunţarea la data de 22.12.2006.

  • Sedinta din data de 17.11.2006 la ora 8:30

    Complet: Completul 1 - Vineri - Sala 3 - Civil
  • Încheiere

    D I S P U N E: Admite, potrivit disp art 201 c.pr.civ., proba cu expertiză pusă în discutie din oficiu, de către instanţă. Prin tragere la sorti desemnează expert silvic în cauză , pe d-nul Vlad Aurel. Stabileşte onorariul provizoriu suma de 350 RON, obligatie de plată în sarcina reclamantului, în termen de 5 zile de la data numirii expertului, sub sancţiunea decăderii din probă ( se permite depunerea chitanţei de plată, cu viza judecătorului de serviciu, la grefierul de şedinţă). Stabileşe următoarele obiective ale lucrării: 1. identificarea şi transpunerea în schiţă a terenului în litigiu; 2. analiza şi compararea terenului în litigiu cu actele primare de proprietate ale reclamantilor; 3. verificarea la Comisia Locală Vedea de Fond Funciar a parcursului reconstituirii dreptului de proprietate pentru reclamant, în baza tuturor legilor fondului funciar, cu evidentierea tuturor validarilor existente pina in prezent; 4. să se precizeze regimul juridic al terenului înainte şi la data de 01.01.1990; 5. să se precizeze dacă terenul era liber la data solicitării spre reconstituire; 6. să se precizeze dacă terenul este intravilan sau extravilan; 7. să se verifice documentaţia cadastrală ( dacă există) 8. sa intreprinda cercetari cu privire la vecinii terenului in litigiu si sa constate daca acestora le-a fost reconstituit dreptul de proprietate pentru suprafetele vecine si daca in actele lor primare de proprietate figureaza ca vecini reclamantul sau autorii acestuia sau daca acesti vecini recunosc imprejurarea ca reclamantul sau autorii lui au avut in proprietate terebn invecinat 9. sa aiba invedere si declaratiile de martori existente in dosarul de reconstituire dar si depozitiile date in fata instantei . Emite adresă către expert în măsra în care se face dovada achitării onorariului, cu menţiunea către acesta de a cita părţile la domiciliile ce i se comunică, de a anexa dovada în acest sens, de a efectua şi depune în termen legal şi util lucrarea. Reia procedura de citare cu pârâtii. Amână judecarea cauzei la data de 15.12.2006, la cererea apărătorului reclamantului.

  • Sedinta din data de 27.10.2006 la ora 8:30

    Complet: Completul 1 - Vineri - Sala 3 - Civil
  • Încheiere

    DISPUNE Admite, potrivit disp art 186 c.pr.civ., proba cu martorii Din Elena şi Oprescu Mariaoara solicitată de apărătorul reclamantului. Pune în vedere reclamantului, prin apărătorul său, să aducă martorii necitati în vederea audierii. Amână judecarea cauzei la 17.11.2006, la cererea apărătorului reclamantului

  • Sedinta din data de 29.09.2006 la ora 8:30

    Complet: Completul 1 - Vineri - Sala 3 - Civil
  • Încheiere

    D I S P U N E Dispune introducerea şi citarea în cauză, în calitate de pârâtă, a Comisiei Locale Cuca de Fond Funciar. În vederea solutionării cu celeritate a cauzei, emite adresă către Comisia Locală Cuca de Fodn Funciar pentru a fi înaintate actele care au stat la baza emiterii hot nr 69/2006 a Comisiei Judeţene Argeş de Fond Funciar şi pentru a fi comunicată o situaţie privind stabilirea dreptului de proprietate în favoarea reclamantului S***** M****, în sensul evidenţierii următoarelor aspecte: a. registrului agricol, actelor primare de proprietate sau altor probe prevăzute Lg 18/1991, inclusiv acte de stare civilă pentru dovedirea vocaţiei la moştenire; b. cererii de intrare în CAP ( formulată de către cine şi pentru ce terenuri), formulate în baza tuturor legilor fondului funciar; c. situaţiei juridice a terenului la data de 01.01.1990 cât şi înainte de anul 1990; d. cererilor pentru stabilirea ( reconstituirea sau constituirea) dreptului de proprietate , ( formulate de către cine şi pentru ce terenuri); e. validărilor/invalidărilor ( de menţionat nr hot, anexa,pozitia, pentru ce suprafaţă, cine sunt titularii reconstituirii, eventuale cote de reducere) f. modalităţii de comunicare a hot de stabilire a dreptului de proprietate; g. eventualelor contestaţii ( depuse de către cine, dacă au fost formulate în termen şi modul de soluţionare); h. punerilor în posesie ( pentru cine, ce suprafaţă, amplasament, a se preciza dacă s-a respectat vechiul amplasament); i. titlului de proprietate emis ca act finalizator al procedurii de stabilire a dreptului de proprietate cu precizarea titularului, suprefeţei ( dacă s-a respectat cea validată), moştenitorilor, amplasamentului ( dacă s-au respectat punerile în posesie) j. comunicarea titlului către OCPI în vederea scrierii, dacă s-au întocmit documentaţii cadastrale k. actelor subsecvente de înstrăinare. l. dacă terenul a fost liber la momentul cererii dacă nu cui i-a fost reconstituit şi prin ce act; m. categoria terenului ( extravilan/intravilan). Pune în vedere reclamantei, prin apărătorul său, să depună la dosar acte de stare civilă şi să precizeze şi în scris temeiul dedrept al acţiunii. Reia procedura de citare şi cu pârâta Comisia Judeţeană Argeş de Fond Funciar. Amână judecarea cauzei la data de 27.10.2006, la cererea apărătorului reclamantei.

Flux dosar


Actualizare GRPD