S***** B****** B*****
Intimat ReclamantC****** L***** P***** R************* D******** D* P********** P****** A***** T********** B*********
Recurent IntimatC****** J******** D* F*** F****** N****
Intimat PârâtÎnch. 13.02.2013 Respinge ca tardiv introdusă cererea reexaminare formulată de expertul tehnic judiciar MG privind scutirea de la plata amenzii judiciare în cuantum de 300 lei aplicată acestuia prin încheierea pronunţată de Judecătoria Bicaz în şedinţa publică din data de 02.11.2010 în dosarul nr.107/188/2006 şi respectiv a amenzii judiciare în cuantum de 500 lei aplicată acestuia prin încheierea pronunţată de Judecătoria Bicaz în şedinţa publică din data de 08.03.2011 în dosarul nr.107/188/2006. Irevocabilă. Dată în cameră de consiliu şi pronunţată în şedinţă publică astăzi 13.02.2013.
Incheiere de sedinta din 13.02.2013Reconstituie dreptul de proprietate pentru 145,63 ha.
Hotarare 553 din 20.03.2012PENTRU COMUNICAREA RAPORTULUI DE EXPERTIZĂ.
Pentru a se reveni la expert.
Pentru a se reveni cu adresă către expert.
Pentru a se reveni cu adresă către expert.
PENTRU STUDIUL EXPERTIZEI.
Pentru a se comunica părţilor cîte un exemplar din raportul de expertiză tehnică, acordă termen la 20.09.2011, ora 9,30.
Pentru a se reveni cu adresă la expert.
Pentru a se reveni la expert.
Pentru efectuarea expertizei.
Pentru efectuarea expertizei.
Pentru administrarea probatoriului.
Pentru a se reveni cu adresă către expert.
În temeiul dispoziţiilor art.168 alin. 2 raportat la art.169 alin.1 Cod procedură civilă, urmează a se reveni cu adresă către expert Munteanu Gheorghe, în vederea efectuării lucrării topografice, cu atragerea atenţiei că judecarea proceselor funciare se face de urgenţă şi cu precădere, conform dispoziţiilor titlului XIII din Legea nr. 247/2005, în consecinţă, neconformarea la dispoziţiile instanţei în termenul stabilit, atrage incidenţa art. 1081 pct. 2 lit. f) Cod procedură civilă, respectiv, aplicarea unei amenzi de până la 500 lei. Pentru efectuarea expertizei, D I S P U N E Acordă un nou termen de judecată la data de 07.09.2010, ora 9,30 pentru cînd petenta primeşte termenul în cunoştinţă; - se va reveni cu citarea celor două comisii; - se va reveni cu adresă către expert. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 11.05.2010.
Pentru a se reveni cu adresă către expertul Munteanu Gheorghe, D I S P U N E Acordă un nou termen de judecată la data de 11.05.2010, ora 9,30 pentru cînd petenta primeşte termenul în cunoştinţă; - se va reveni cu citare acelor două comisii; - se va reveni cu adresă către expert. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 16.03.2010.
Pentru a se reveni cu adresă către expertul Munteanu Gheorghe, D I S P U N E Acordă un nou termen de judecată la data de 16.03.2010, ora 9,30 pentru cînd petenta primeşte termenul în cunoştinţă; - se va reveni cu citare acelor două comisii; - se va reveni cu adresă către expert. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 09.02.2010.
Pentru a se reveni cu adresă către expertul Munteanu Gheorghe, D I S P U N E Acordă un nou termen de judecată la data de 09.02.2010, ora 9,30 pentru cînd petenta primeşte termenul în cunoştinţă; - se va reveni cu citare acelor două comisii; - se va reveni cu adresă către expert. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 15.12.2009.
Pentru a se reveni cu adresă către expertul Munteanu Gheorghe, D I S P U N E Acordă un nou termen de judecată la data de 15.12.2009, ora 9,30 pentru cînd petenta primeşte termenul în cunoştinţă; - se va reveni cu citare acelor două comisii; - se va reveni cu adresă către expert cu menţiunea că acest dosar se află pe rolul instanţei din 2006, este foarte vechi, se tergiversează soluţionarea acestuia datorită faptului că nu depune al dosar raportul de expertiză. I se va pune în vedere ca lucrările pentru care a fost desemnat să le întocmească să le soluţioneze în ordinea vechimii şi a numirii. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 10.11.2009.
Avînd în vedere Hotărîrea Adunării Generale a Judecătorilor Judecătoriei Bicaz nr. 1 din 31.08.2009 şi Procesul-verbal al Adunării Generale a Personalului Auxiliar de Specialitate şi conex din cadrul Judecătoriei Bicaz din 01.09.2009, D I S P U N E Acordă termen de judecată la data de 03.11.2009, ora 9,30 pentru cînd se vor cita părţile. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 15.09.2009.
Faţă de lipsa raportului de expertiză şi a procedurii de citare cu intimatele, amână judecarea cauzei la data de 15.09.2009
La cererea expertului, pentru a sejudeca cauza odată cu dosar nr.554/188/2007, pentru a sereveni la expert Munteanu Gheorghe, va acorda un nou termen de judecată.
Pentru a sereveni la expert va acorda un nou termen de judecată.
Pentru completarea probatoriului.
Amână judecarea cauzei la data de 10.03.2009, ora 9,00 pentru a se reveni cu adresă expert Munteanu.
Amână judecarea cauzei la data de la data de 20.01.2009 ora 9,00 pentru când petenta primeşte termenul în cunoştinţă; - se va repeta procedura de citare cu intimatele; - se va reveni cu adresă către expert. Pronunţată în şedinţă publică azi, 11.11.2008.
Pentru întocmirea raportului de expertiză va acorda un nou termen de judecată, pentru cînd se va repeta procedura de citare cu intimatele şi se va reveni cu adresă la expert. Pentru considerentele ce preced, D I S P U N E Amână judecarea cauzei la data de la data de 11.11.2008 ora 9,00 pentru când petenta primeşte termenul în cunoştinţă; - se va repeta procedura de citare cu intimatele; - se va reveni cu adresă către expert. Pronunţată în şedinţă publică azi, 16.09.2008.
Pentru efectuarea expertizei, D I S P U N E Amână judecarea cauzei la data de la data de 16.09.2008 ora 9,00 pentru când: - se va repeta procedura de citare cu intimatele; - se va reveni cu adresă către expert. Pronunţată în şedinţă publică azi, 10.06.2008.
Pentru efectuarea expertizei.
Pentru efectuarea expertizei.
Amână judecarea cauzei pentru a se reveni cu adresă către expert în vederea efectuării raportului de expertiză.
R O M Â N I A JUDECĂTORIA BICAZ DOSAR CIVIL NR. 1571/2006 Nr. vechi - 107/188/2006 - plîngere la L 1/2000 - ÎNCHEIERE CIVILĂ Şedinţa publică din data de 27.11.2007 Instanţa formată din: PREŞEDINTE: Gheorghe MOROŞANU, judecător GREFIER: Paraschiva MANOLEA Se examinează cauza civilă formulată de petenta S***** B****** B***** în contradictoriu cu intimatele Comisia Judeţeană Neamţ, Comisia Comunală Bicaz Chei pentru stabilirea dreptului de proprietate, pentru plângere la Legea nr. 1/2000. La apelul nominal făcut în şedinţă publică au lipsit părţile. Procedura de citare legal îndeplinită. S-a expus referatul oral al cauzei, după care: Instanţa constată că la dosarul cauzei s-a comunicat o cerere de către petentă prin apărător, prin care solicită amânarea judecării cauzei faţă de lipsa raportului de expertiză. I N S T A N Ţ A Faţă de cererea formulată de petentă o va încuviinţa apreciind-o motivată şi va acorda un nou termen de judecată pentru când se va reveni cu adresă către expert în vederea întocmirii raportului de expertiză. Pentru considerentele ce preced, D I S P U N E Încuviinţează cererea de amânare a judecării cauzei formulată de petentă. Amână judecarea cauzei la data de la data de 22.01.208 ora 9,00 pentru când: Tc. petenta; - se va repeta procedura de citare cu intimatele; - se va reveni cu adresă către expert pentru a efectua expertiza topografică încuviinţată în cauză. Pronunţată în şedinţă publică azi, 27.11.2007. Preşedinte, Grefier, Dosar nr. 107/188/2006 (1571/2006) Termen la data de Plângere la Legea nr. 1/2000 22.01.2008,ora 9,00 Petentă Tc. S***** B****** B***** – S.C. „Anastasescu & Asociaţii Intimate Nr. Comisia Jud. Neamţ pentru stabilirea dreptului de proprietate Nr. Comisia Comunală Bicaz Chei pentru stabilirea dreptului de proprietate
Faţă de cererea formulată de petentă o va încuviinţa apreciind-o motivată şi va acorda un nou termen de judecată pentru când se va reveni cu adresă către expert în vederea întocmirii raportului de expertiză. Pentru considerentele ce preced, D I S P U N E Încuviinţează cererea de amânare a judecării cauzei formulată de petentă. Amână judecarea cauzei la data de la data de 27.11.2007 ora 9,00 pentru când: Tc. petenta; - se va repeta procedura de citare cu intimatele; - se va reveni cu adresă către expert pentru a efectua expertiza topografică încuviinţată în cauză. Pronunţată în şedinţă publică azi, 16.10.2007.
Faţă de cererea formulată de petentă şi lipsa raportuluid e expertiză, amână jduecarea cauzei la data de 16.10.2007, ora 9 pentru când se vor cita părţile care nu au termen în cunoştinţă şi se va reveni cu adresă către expert.
Amână judecarea cauzei la data de 18.07.2007 pentru efectuarea expertizei.
Amână judecarea cauzei la data de 29.05.2007 pentru efectuarea expertizei.
Amână judecarea cauzei la data de 17.04.2007, ora 9, pentru revenire cu adresă către expert.
Admite cererea de amînarea cauzei pentru lipsa expertizei, formulată de petentă prin avocat. Acordă un nou termen de judecată la data de 06.03.2007 ora 9,00 pentru cînd petenta primeşte termenul în cunoştinţă urmînd a se repeta procedura de citare cu intimatele şi se va reveni cu adresă la expert. Pronunţată în şedinţă publică azi, 23.01.2007.
Amînă judecarea cauzei la data de 23.01.2007 - 9,00 pentru efectuarea expertizei.