G******* G*******
Intimat PetentB**** F******* f*************
Intimat PetentG******* I**
Intimat PetentG******* M****
Intimat PetentG******* F*****
Intimat PetentAdmite în parte plângerea. Anulează în parte Hotărârea cu nr. 62/04.07.2006 emisă de către Comisia Judeţeană Argeş pentru stabilirea dreptului de proprietate privată asupra terenurilor agricole şi celor forestiere, respectiv numai în privinţa petenţilor şi pentru suprafaţa de 7.500 mp. Obligă intimatele comisii să reconstituie petenţilor dreptul de proprietate în natură şi pe vechiul amplasament în privinţa suprafeţei de 7.500 mp. Obligă comisia locală să îi pună în posesie pe petenţi asupra suprafeţei de mai sus. Obligă intimatele comisii la plata cheltuielilor de judecată în sumă de 3.300 lei, către petenţi. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare.
Amână pronunţarea la data de 22.10.2008. Cu drept de recurs odată cu fondul.
PENTRU ACESTE MOTIVE, ÎN NUMELE LEGII DISPUNE Admite cererea formulată de apărătorul reclamanţilor prin care solicită acordarea unui termen de judecată pentru a lua cunoştinţă de conţinutul completării raportului de expertiză. Dispune citarea intimatei Comisia Judeţeană de Fond Funciar Argeş, prin agentul procedural al instanţei. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 15.10.2008. Cu drept de recurs odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 08 Octombrie 2008.
PENTRU ACESTE MOTIVE, ÎN NUMELE LEGII DISPUNE Dispune sancţionarea cu amendă a expertului desemnat în cauză, Ionescu Steliana, comuna Bradu, sat Geamăna, str. Uliţa Cimitir, nr. 358, judeţul Argeş, având CNP *********4984. Cu drept de reexaminare în ceea ce priveşte sancţiunea amendării, conform disp. art. 1085 din C. proc. civ., în termen de 15 zile de la comunicare. Revine cu adresă către expertul desemnat în cauză, Ionescu Steliana, cu avertisment de amendă, pentru întocmirea şi depunerea completării lucrării cu cel puţin 5 zile înainte de termenul fixat pentru judecată. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 08.10.2008. Cu drept de recurs odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 10 Septembrie 2008.
PENTRU ACESTE MOTIVE, ÎN NUMELE LEGII DISPUNE Revine cu adresă către expertul desemnat în cauză, Ionescu Steliana, cu avertisment de amendă, pentru întocmirea şi depunerea completării lucrării cu cel puţin 5 zile înainte de termenul fixat pentru judecată. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 10.09.2008. Cu drept de recurs odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 09 Iulie 2008.
PENTRU ACESTE MOTIVE, ÎN NUMELE LEGII DISPUNE Revine cu adresă către expertul desemnat în cauză, Ionescu Steliana, pentru întocmirea şi depunerea completării lucrării cu cel puţin 5 zile înainte de termenul fixat pentru judecată. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 09.07.2008. Cu drept de recurs odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 04 Iunie 2008.
PENTRU ACESTE MOTIVE, ÎN NUMELE LEGII DISPUNE Revine cu adresă către expertul desemnat în cauză, Ionescu Steliana, pentru întocmirea şi depunerea completării lucrării cu cel puţin 5 zile înainte de termenul fixat pentru judecată. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 04.06.2008. Cu drept de recurs odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 07 Mai 2008.
PENTRU ACESTE MOTIVE, ÎN NUMELE LEGII DISPUNE Admite obiecţiunile formulate de părţi, prin apărători, sens în care în care dispune emiterea unei adrese către prin care i se va pune în vedere expertului să completeze lucrarea, conform considerentelor. Respinge celelalte obiecţiuni ca neîntemeiate. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 07.05.2008. Cu drept de recurs odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 26 Martie 2008.
PENTRU ACESTE MOTIVE, ÎN NUMELE LEGII DISPUNE Încuviinţează pentru petenţi probele solicitate şi anume proba cu înscrisuri, interogatoriu, proba testimonială indicând ca martori pe Ştefan Corneliu şi Velcea Dumitru şi proba cu expertiză tehnică. Încuviinţează pentru intimata Comisia Locală de Fond Funciar, prin consilier juridic, probele solicitate şi anume proba cu înscrisuri. Pune în vedere petenţilor, prin apărător să aducă martorii necitaţi, în vederea audierii, sub sancţiunea decăderii din probă. Pune în vedere intimatei Comisia Locală de Fond Funciar Piteşti, prin reprezentant legal să răspundă interogatoriu, sub sancţiunea prevăzută de disp. art. 225 C.proc.civ. Dispune administrarea probei cu expertiză tehnică în specialitatea agricultură, cu acordul părţilor cu, cu obiectivele menţionate în considerente. Desemnează, prin tragere la sorţi, în şedinţă publică, potrivit disp. art. 202 C.proc.civ., un expert în specialitatea agricultură şi anume pe Ionescu Steliana. Fixează onorariu provizoriu în sarcina petentului în cuantum de 500 lei şi pune în vedere acestuia, prin apărător să facă dovada achitării onorariului în termen de 5 zile, sub sancţiunea decăderii din probă. Emite adresă către expertul desemnat în cauză Ionescu Steliana, după achitarea onorariului. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 26.03.2008. Cu drept de recurs odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 20 Februarie 2008.
Scoate cauza de pe rol şi o trimite la C7, cu termen la 20.02.2008, conform rezolutiei.Cu recurs. Pronuntata în sedinta publică, azi, 18.01.2008
Admite cererea de abţinere. Fără cale de atac.
Înainteaza cauza spre C3 în vederea solutionarii cererii de abtinere , cf. art.98 din ROI. Termen de control: 18.01.2008. Cu recurs.Pronuntata în sedinta publică, azi, 11.01.2008.
Admite în parte plângerea formulata de reclamanţii Gh. Gh., B. (Gh ) F., Gh I., toţi domiciliaţi în şi Gh.F., domiciliat în , în contradictoriu cu pârâţii Comisia Judeţeană de Fond Funciar Argeş şi Comisia Locală de Fond Funciar Piteşti . Anulează HCJFF Argeş nr 62/2006 , poz 31, în ceea ce-i priveste pe reclamanti. Constată că aceştia sunt persoane îndreptăţite la reconstituirea dreptului de proprietate în natură, pe vechiul amplasament, situat în Pitesti, pct „Valea Rezii”, în suprafată de 7500 mp, astfel cum este identificat în raportul de expertiză Caplan Petre, lucrare ce face parte integrantă din prezenta sentinţă. Obligă pe pârâta CLFF Pitesti la punerea în posesie a reclamantilor cu suprafata descrisă mai sus. Respinge cererea de acordare a cheltuielilor de judecată. Cu drept de recurs in termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică de la 01 Iunie 2007.
Amana pronuntarea la 01.06.2007.
Acordă termen pentru ca părtile sa ia cunostinta de completarile aduse raportului de expertiza. Pune în vedere apărătorului petentilor sa faca dovezi cu privire la imposibilitatea de prezentare a martorilor. Acorda un ultim termen pentru aducerea martorilor necitati, sub sanctiunea decaderii din proba. Amână judecarea cauzei la 25.05.2007, la cerere. Cu drept de recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 27 Aprilie 2007
Admite obiecţiunile. Dispune ca expertul sa precizeze daca terenul indicat în autorizatia de construire , precum şi cel indicat în inventarul bunurilor din anexa 12 a HCJFF Arges nr.2060/2004 are vre-o legătură cu terenul solicitat spre reconstituire de catre reclamanti. Admite proba cu martorii Velcea D.Marin şi Miu Iosefina acestia sa fie adusi necitati la termenul viitor, sub sancţiunea decaderii din proba. Amână judecarea cauzei la 27.04.2007, la cerere. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 30 Martie 2007
Revine cu adresa către expert cu avertisment de amendă. Citeaza parata CJFF Arges. Amână judecarea cauzei la 30.03.2007, la cerere. Cu drept de recurs odata cu fondul Pronunţată în şedinţa publică de la 02 Martie 2007
Dispune îndreptarea erorii materiale. Conceptată în calitate de reclamantă Badea Floarea( fosta Gheorghe). Admite obiectiunile formulate de reprezentanta paratei Comisia Locala Pitesti de Fond Funciar. Dispune ca expertul sa completeze lucrarea , sa raspunda la pct.3 si 5 din obiective, având în vedere si actele aratate la acest termen instantei. Emite adresa expertului, cu avertisment de amenda fata de cele invederate. Proroga administrarea asupra probei cu martori, după completarea obiectivelor expertizei. Amână judecarea cauzei la 02.03.2007, la cerere. Cu drept de recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 02 Februarie 2007
Admite, potrivit disp art 96 c.pr.civ, cererea părţilor privind acordarea unui termen de judecată pentru a lua cunoştinţă de conţinutul raportului de expertiză şi a răspunsurilor la interogatoriul solicitat pârâtei Comisia Locală Pitesti de Fond Funciar. Reia procedura de citare cu pârâta Comisia Judeţeană Argeş de Fond Funciar prin agent procedural. Amână judecarea cauzei la 02.02.2007. Cu drept de recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 19 Ianuarie 2007
D I S P U N E: Admite, potrivit disp art 96 c.pr.civ., cererea apărătorului reclamantilor privind acordarea unui termen de judecată pentru a lua cunoştinţă de conţinutul notei de relatii. Ia act de numele expertului consilier al reclamantilor, d-nul Boariu Petre. Având în vedere că reclamantii au făcut dovada achitării onorariului pentru expert, emite adresă către acesta în vederea efectuării şi depunerii în termen util a lucrării şi către Biroul Local de Expertize de pe lângă Tribunalul Argeş pentru a comunica numirea expertului. Pune în vedere reclamantilor să comunice expertului consilier, data şi ora citării la desfăşurarea expertizei. Menţine în sarcina reclamantilor obligatia de a face dovada datei comunicării hotărârii contestate. Reia procedura de citare cu pârâta Comisia Judeţeană Argeş de Fond Funciar. Amână judecarea cauzei la data de 19.01.2007, la cererea apărătorului reclamantilor.
DISPUNE În temeiul disp art 246 c.pr.civ. ia act de renunţarea reclamantilor la judecată faţă de pârâta Primăria Municipiului Pitesti şi nu mai conceptează această pârâtă în cauză. Admite probele cu acte, interogatoriu Comisiei Locale Pitesti de Fond Funciar, relaţii de la Comisiile Locale Albota şi Moşoaia de Fond Funcia cu obiectivele propuse de reclamanti, expertiză tehnică de specilitate, probe solicitate de apărătorul reclamantilor şi proba cu acte solicitată de reprezentanta pârâtilor. Prorogă discutarea admisibilităţii probei cu martori după administrarea probelor admise. Pune în vedere reclamantilor, prin apărătorul lor, să depună actele până cel târziu la termenul de judecată viitor, sub sancţiunea decăderii din probă, şi să le prezinte şi expertului. Pune în vedere reprezentantei pârâtei Comisia Locală Pitesti de Fond Funciar să răspundă la interogatoriul solicitat de reclamanti şi comunicat în şedinţă publică. Emite adresă către Comisiile Locale Albota şi Moşoaia de Fond Funciar cu obiectivele propuse de reclamanti. Prin tragere la sorti desemnează expert în cauză pe d-nul Caplan Petre. Stabileşte onorariul provizoriu suma de 500 RON, obligatie de plată în termen de 5 zile de la data numirii expertului, sub sancţiunea decăderii din probă ( se permite depunerea chitanţei de plată, cu viza judecătorului de serviciu, la grefierul de şedinţă). Stabileşte următoarele obiective ale lucrării: 1. identificarea terenului în litigiu şi transpunerea în schiţă a actelor de proprietate; 2. să se precizeze dacă terenul este liber de constructii sau nu sau dacă este afectat de detalii de sistematizare; 3. să se precizeze regimul juridic al terenului la data de 01.01.1990 4. să se precizeze dacă terenul este extravilan sau intravilan; 5. să se precizeze dacă terenul era liber la data solicitări spre reconstituire; 6. să se analizeze şi compare cu terenul în litigiu, actele primare de proprietate ale reclamantilor; 7. să se verifice parcursul reconstituirii dreptului de proprietate pentru reclamanti, în baza tuturor legilor fondului funciar; 8. să se verifice documentatia cadastrală ( dacă există). Respinge obiectivul propus de reclamanti în ceea ce priveşte stabilirea valorii terenului la valoarea de piaţă. Încuviinţează pentru reclamanti expert consilier, pe d-nul Iordache Ion. Pune în vedere reclamantilor, prin apărătorul său, să facă dovada datei comunicării hotărârii contestate. Reia procedura de citare cu pârâta Comisia Judeţeană Argeş de Fond Funciar. Amână judecarea cauzei la 15.12.2006, la cererea părţilor prezente.
D I S P U N E: Ia act de renunţarea reclamantilor la judecată faţă de pârâta Primăria Municipiului Pitesti. Pune în vedere acestora, prin apărătorul lor, să depună şi precizare scrisă în acest sens. Admite cererea apărătorului reclamantilor privind acordarea unui termen de judecată pentru a lua cunoştinţă de conţinutul notei de relaţii. Citează pârâta Comisia Judeţeană Argeş de Fond Funciar prin agent procedural. Amână judecarea cauzei la data de 17.11.2006.
D I S P U N E: Admite cererea formulată de apărătorul reclamantilor privind acordarea unui termen de judecată pentru a lua cunoştinţă de actele de la dosar şi a pregăti apărarea. În vederea solutionării cu celeritate a cauzei, emite adresă către Comisia Locală Pitesti de Fond Funciar, cu avertisment de amenda, pentru a fi înaintate actele care au stat la baza emiterii hot nr 62/2006 a Comisiei Judeţene Argeş de Fond Funciar, cu referire la poz 31, şi a fi comunicată o situaţie detaliată a parcursului reconstiturii dreptului de proprietate pentru suprafata de 7500 mp din Pitesti, pct “Valea Rezii” pentru reclamanti, în baza tuturor legilor fondului funciar, cu evidenţierea următoarelor aspecte: a. registrului agricol, actelor primare de proprietate sau altor probe prevăzute Lg 18/1991, inclusiv acte de stare civilă pentru dovedirea vocaţiei la moştenire; b. cererii de intrare în CAP ( formulată de către cine şi pentru ce terenuri), formulate in baza tuturor legilor fondului funciar; c. situaţiei juridice a terenului la data de 01.01.1990 şi înainte de această dată. d. cererilor pentru stabilirea ( reconstituirea sau constituirea) dreptului de proprietate ( formulate de către cine şi pentru ce terenuri); e. validărilor/invalidărilor ( de menţionat nr hot, anexa,pozitia, pentru ce suprafaţă, cine sunt titularii reconstituirii, eventuale cote de reducere) f. modalităţii de comunicare a hot de stabilire a dreptului de proprietate; g. eventualelor contestaţii ( depuse de către cine, dacă au fost formulate în termen şi modul de soluţionare); h. punerilor în posesie ( pentru cine, ce suprafaţă, amplasament, a se preciza dacă s-a respectat vechiul amplasament); i. titlului de proprietate emis ca act finalizator al procedurii de stabilire a dreptului de proprietate cu precizarea titularului, suprefeţei ( dacă s-a respectat cea validată), moştenitorilor, amplasamentului ( dacă s-au respectat punerile în posesie) j. comunicarea titlului către OCPI în vederea scrierii, dacă s-au întocmit documentaţii cadastrale k. actelor subsecvente de înstrăinare. Reia procedura de citare cu pârâta Comisia Judeţeană Argeş de Fond Funciar.