C******* V* P****
InculpatM*** T*****
DenunţătorS* M** G*** S* S****** J****** P*** L********* B** C****** S* C******
Parte civilăS* S***** S* P*** A************ M*** T*****
Parte civilăD**** D****
MartorHOT S.P. 496 În baza art. 257 alin 1 C.p, rap. la art,. 6 din Legea nr. 78/2000 cu aplic art. 41 alin 2 C.pen. Condamnă pe inculpatul. Ciobotea Petre la pedeapsa de 6 (şase ) ani închisoare şi 3 ani interzicerea drepturilor prev. de art. 64 lit. c , ca pedeapsă complementară. Aplică preved. Art. 71, 64 lit. a,b,c C.p. În baza art. 88 C.p. rap. la art. 350 C.p.p Deduce din pedeapsa aplicată perioada reţinerii şi arestului preventiv de la 5-12-2003 la l3-iulie 2006 inclusiv Ia act că părţile civile SC MAI GRUP SA Slatina jud. Olt –lichidator BNP CONSULT SRL Craiova şi SC SLAMEC SA Slatina lichidator SC DAVV CONSULTING SRL Craiova nu s-au constituit părţi civile . Admite în parte acţiunea civilă formulată de denunţătorul M*** T***** şi obligă inculpatul Ciobotea Petre la plata sumei de 46 000 lei actualizată cu coeficientul de devalorizare a leului , la data plăţii, către această parte civilă. Obligă inculpatul Ciobotea Petre la 1000 lei cheltuieli judiciare către denunţătorul M*** T*****. Obligă inculpatul Ciobotea Petre la plata sumei de 5000 lei cheltuieli judiciare statului la urmărirea penală şi instanţă. Cu apel Pronunţată în şedinţa publică.
Încheiere Amână pronunţarea pentru data de 06-11-2007. Cu apel odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică.
Amână cauza la data de 05-XI-2007, termen dat în cunoştinţă inculpatului Ciobotea Petre, denunţătorului Moga Teodor şi pentru când se vor cita, părţile civile SC MAI GRUP SA Slatina prin lichidator BNP CONSULT SPRL Craiova , SC SLAMEC SA Slatina prin lichidator SC DAVV CONSULTING SRL Craiova str. Calea Bucureşti, Bl. 23 D , ap.3 jud. Dolj, Craiova str. Cl. Bucureşti Bl. E 6, sc. 1 ap. 19 jud. Dolj,cu menţiunea ca lichidatorul să aplice ştampila corespunzător pe dovada de îndeplinire a procedurii de citare , în caz contrar se va dispune amendarea persoanei responsabile cu aplicarea ştampilei cu 3000 lei . Adresă către SC SLAMEC SA Slatina prin lichidator SC DAVV CONSULTING SRL Craiova, cu menţiunea ca lichidatorul să aplice ştampila corespunzător pe dovada de îndeplinire a procedurii de citare, în caz contrar se va dispune amendarea persoanei responsabile cu aplicarea ştampilei cu 3000 lei . Pronunţată în şedinţa publică de la 22 Octombrie 2007
Amână cauza la data de 22-10-2007, termen dat în cunoştinţă inculpatului Ciobotea Petre, denunţătorului Moga Teodor şi pentru când se vor cita, părţile civile SC MAI GRUP SA Slatina prin lichidator BNP CONSULT SPRL Craiova , SC SLAMEC SA Slatina prin lichidator SC DAVV CONSULTING SRL Craiova str. Calea Bucureşti , Bl. 23 D , ap.3 jud Dolj cu menţiunea ca lichidatorul să aplice ştampila corespunzător pe dovada de îndeplinire a procedurii de citare , în caz contrar se va dispune amendarea . Adresă către Oficiul Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Olt , în vederea comunicării sediului societăţii SC SLAMEC SA Slatina înmatriculată la Oficiul registrului Comerţului sub nr. J28/47/91;CF 1540890, situaţia juridică a acestei societăţi, anexând alăturat decizia nr. 821/8-iunie-2006a Curţii de Apel Craiova secţia Comercială. Pronunţată în şedinţa publică de la 08 Octombrie 2007
Respinge cererea de extindere a procesului penal cu privire la alte fapte faţă de inculpatul Ciobotea Petre ca neîntemeiată. Respinge cererea de probatorii formulată de denunţător ca neîntemeiată. Amână cauza la data de 08-10-2007, termen dat în cunoştinţă inculpatului Ciobotea Petre, denunţătorului Moga Teodor şi pentru când se vor cita, părţile civile SC MAI GRUP SA Slatina prin lichidator BNP CONSULT SPRL Craiova,cu menţiunea ca lichidatorul să aplice ştampila corespunzător pe dovada de îndeplinire a procedurii de citare, SC SLAMEC SA Slatina cu menţiunea de a se aplica ştampila societăţii în caz contrar persoana responsabilă va fi amendată cu suma de 3 milioane lei . Pronunţată în şedinţa publică de la 24 Septembrie 2007
Amână cauza la data de 24-09-2007, termen dat în cunoştinţă inculpatului Ciobotea Petre, denunţătorului Moga Teodor şi pentru când se vor cita, părţile civile SC MAI GRUP SA Slatina prin lichidator BNP CONSULT SPRL Craiova,cu menţiunea ca lichidatorul să aplice ştampila corespunzător pe dovada de îndeplinire a procedurii de citare , SC SLAMEC SA Slatina cu menţiunea de a se aplica ştampila societăţii. Mandat de aducere cu însoţitor pentru administratorul M*** T***** , avându-se în vedere că la trei termene consecutive nu s-a prezentat la instanţă , astfel încât soluţionarea cauzei se tergiversează pentru nerealizarea procedurii de citare cu partea civilă SC SALMEC SA Slatina , a cărui administrator este denunţătorul . Adresă către Oficiul Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Olt, pentru a se comunica instanţei sediul societăţii SC SALMECSA Slatina , înmatriculată la Oficiul registrului Comerţului sub nr. J28/47/91;CF 1540890 . Pronunţată în şedinţa publică de la 10 Septembrie 2007
Respinge ca neîntemeiată cererea cu privire la efectuarea unei expertize contabile. Amână cauza la data de 10-09-2007, termen dat în cunoştinţă inculpatului Ciobotea Petre, denunţătorului Moga Teodor şi pentru când se vor cita, părţile civile SC MAI GRUP SA Slatina prin lichidator BNP CONSULT SPRL Craiova,cu menţiunea ca lichidatorul să aplice ştampila corespunzător pe dovada de îndeplinire a procedurii de citare , SC SLAMEC SA Slatina cu menţiunea de a se aplica ştampila societăţii în caz contrar se va aplica sancţiunea judiciară a amenzii în cuantum de 2 milioane lei, persoanei obligate să aplice ştampila pe dovada de îndeplinire a procedurii de citare cu SC SALMEC SA Slatina . Se pune în vedere apărătorului ales al inculpatului , să prezinte adeverinţa medicală pentru lipsa nejustificată de la termenul din 11-06-2007 , în caz contrar se va aplica sancţiunea judiciară a amenzii în cuantum de 2 milioane lei . Pronunţată în şedinţa publică din data de 25-06-2007 .
Amână cauza la data de 25-06-2007, termen dat în cunoştinţă inculpatului Ciobotea Petre, denunţătorului Moga Teodor, martorului Donea Dorin şi pentru când se vor cita, părţile civile SC MAI GRUP SA Slatina prin lichidator BNP CONSULT SPRL Craiova,cu menţiunea ca lichidatorul să aplice ştampila corespunzător pe dovada de îndeplinire a procedurii de citare , SC SLAMEC SA Slatina cu menţiunea de a se aplica ştampila societăţii, martorii , Pleşoianu Luminiţa domiciliată în Mun. Slatina str. Cuza Vodă nr. 4 Bl. 4, sc. A, et.4, ap.19 jud. Olt, Raicovici Elena, domiciliată în Mun. Slatina str. Al. Rozelor nr.3 Bl. GA 17 , sc.A , et.8 , ap.35 jud Olt . Mandate de aducere cu procese verbale de căutare, martorilor Raicovici Elena şi Pleşoianu Luminiţa . Se pune în vedere inculpatului , să facă dovada pentru lipsa apărătorului ales la acest termen de judecată Pronunţată în şedinţa publică din data de 11-06-2007 .
Adresă către SC GRASSETTO LAVORI SA Suc Bucureşti str. Sevastopol nr. 13-17 ,ap.303 în vederea comunicării convenţiilor încheiate între această societate şi SC MAI GRUP SA Slatina , precum şi înscrisuri corespunzător care să facă dovada raportului de muncă , atribuţiilor de serviciu ale numitului Kotsopriftis Demetrios. Repetarea adresei către Oficiul Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Olt în atenţia D-lui Director Amână cauza la data de 11-06-2007, termen dat în cunoştinţă inculpatului Ciobotea Petre, denunţătorului Moga Teodor, martorului Donea Dorin şi pentru când se vor cita, părţile civile SC MAI GRUP SA Slatina prin lichidator BNP CONSULT SA Craiova, SC SLAMEC SA Slatina cu menţiunea de a se aplica ştampila societăţii, martorii , Pleşoianu Luminiţa domiciliată în Mun. Slatina str. Cuza Vodă nr. 4 Bl. 4, sc. A, et.4, ap.19 jud. Olt, Raicovici Elena, domiciliată în Mun. Slatina str. Al. Rozelor nr.3 Bl. GA 17 , sc.A , et.8 , ap.35 jud Olt . Mandate de aducere cu procese verbale de căutare, martorilor Raicovici Elena şi Pleşoianu Luminiţa Pronunţată în şedinţa publică din data de 28-05-2007 .
.Respinge cererea privind introducerea în cauză în calitate de parte responsabilă civilmente a D.R.D.P-ul Craiova . Respinge cererea cu privire la audierea martorilor propuşi de denunţător . Respinge cererea cu privire la restituirea sumei de 46 000 lei în acest moment procesual , solicitată de către denunţător . Adresă către Oficiul Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Olt, care să comunice instanţei dacă au intervenit modificări Conf. Ordonanţei nr. 86/2006 cu privire la lichidatorul părţii civile respectiv SC MAI GRUP SA Slatina ( prin lichidator BNP Consult SA Craiova ). Se pune în vedere inculpatului să comunice instanţei adresa exactă a SC GRAASETTO LAVORI SA Filiaşi, pentru a fi efectuată adresa către această societate în vederea comunicării convenţiilor încheiate între această societate şi SC MAI GRUP SA Slatina , precum şi înscrisuri corespunzător care să facă dovada raportului de muncă , atribuţiilor de serviciu ale numitului Kotsopriftis Demetrios. Amână cauza la data de 28-05-2007, termen dat în cunoştinţă inculpatului Ciobotea Petre, denunţătorul Moga Teodor şi pentru când se vor cita, părţile civile SC MAI GRUP SA Slatina prin lichidator BNP CONSULT SA Craiova, SC SLAMEC SA Slatina cu menţiunea de a se aplica ştampila societăţii, martorii Donea Dorin domiciliat Craiova B-dul Nicolae Titulescu nr. 171 jud Dolj , juristul DRDP , Pleşoianu Luminiţa domiciliată în Mun. Slatina str. Cuza Vodă nr. 4 Bl. 4, sc. A, et.4, ap.19 jud. Olt, Raicovici Elena, domiciliată în Mun. Slatina str. Al. Rozelor nr.3 Bl. GA 17 , sc.A , et.8 , ap.35 jud Olt ,admişi de instanţă , cu avertisment amendă 5000 lei . Pronunţată în şedinţa publică din data de 14-05-2007 .
Având în vedere cererea de amânare depusă la dosar din partea reprezentantului părtilor civile , instanţa urmează a admite cererea si a amâna cauza .
Amână cauza la data de 30-04-2007, termen dat în cunoştinţă inculpatului Ciobotea Petre ,denunţătorul Moga Teodor şi pentru când se vor cita, părţile civile SC MAI GRUP SA Slatina prin lichidator BNP CONSULT SA Craiova, SC SLAMEC SA Slatina cu menţiunea de a se aplica ştampila societăţii, martorii Donea Dorin domiciliat Craiova B-dul Nicolae Titulescu nr. 171 jud Dolj , juristul DRDP , Pană Emil domiciliat în Craiova B-dul Nicolae Titulescu nr. 171 jud Dolj , Pleşoianu Luminiţa domiciliată în Mun. Slatina str. Cuza Vodă nr. 4 Bl. 4 , sc. A , et.4 , ap.19 jud. Olt , Raicovici Elena , domiciliată în Mun. Slatina str. Al. Rozelor nr.3 Bl. GA 17 , sc.A , et.8 , ap.35 jud Olt ,admişi de instanţă . Adresă către Baroul de Avocaţi Mehedinţi, pentru a se pune în vederea avocatului Şerban Alexandru , apărător ales al inculpatului , să se prezinte la instanţă Adresă către Baroul de Avocaţi Dolj , în vederea desemnării unui apărător din oficiu pentru inculpatul Ciobotea Petre . Se pune în vedere inculpatului să precizeze adresa exactă a SC GRAASETTO LAVORI SA Filiaşi , pentru a fi efectuată adresa către această societate în vederea comunicării convenţiilor încheiate între această societate şi SC MAI GRUP SA Slatina , precum şi înscrisuri corespunzător care să facă dovada raportului de muncă , atribuţiilor de serviciu ale numitului Kotsopriftis Demetrios. Pronunţată în şedinţa publică din data de 16-04-2007 .
Admite cererea privind audierea martorilor D**** D**** si a juristului de la acea perioadă a D.R.D.P. Dolj, a martorilor Pleşoianu Luminiţa si Raicovici Elena . Admite efectuarea unei adrese către SC GRASSETTO LAVORI SA Filiaşi prin care să se precizeze convenţiile încheiate între această societate si SC MAI GRUP SA Slatina . Admite cererea privind comunicarea de către SC GRASSETTO LAVORI SA Filiaşi a înscrisului corespunzător care să facă dovada raportului de muncă , atribuţiilor de serviciu ale numitului Kotsopriftis Demetrios. Respinge cererea privind audierea în calitate de martor a numitului Radu Gheorghe. Respinge cererile privind efectuarea unei expertize contabile la SC MAI GRUP SA Slatina , efectuarea unei expertize tehnice a mijloacelor de probă casete audio şi efectuarea unei expertize a scrisului. Respinge cererea privind convorbirile făcute prin intermediul firmei ZAPP de către cele două părţi . Respinge cererea privind efectuarea unei adrese către SC MAI GRUP SA Slatina si SC SALMEC SA Slatina prin care să se solicite date privind perioada concediului de odihnă a denunţătorului în anul 2003. Amână cauza la data de 16-04-2007, termen dat în cunoştinţă inculpatului Ciobotea Petre ,denunţătorul Moga Teodor şi pentru când se vor cita, părţile civile SC MAI GRUP SA Slatina prin lichidator BNP CONSULT SA Craiova, SC SLAMEC SA Slatina cu menţiunea de a se aplica ştampila societăţii, martorii Donea Dorin , juristul DRDP , Pleşoianu , Raicovici Elena admişi de instanţă . Se pune în vedere inculpatului să precizeze adresa exactă a martorilor D**** D**** , juristul DRDP,a S C GRAASETTO LAVORI SA Filiaşi Pronunţată în şedinţa publică din data de 02-04-2007 .
Ia act de denunţarea unilaterală a contractului de asistenţă juridică de către inculpat . Admite cererea de amânare formulată de către inculpat , în sensul de a-şi angaja apărător ales deoarece a renunţat la serviciile avocatului Bălănescu . Amână cauza la data de 02-04-2007, termen dat în cunoştinţă inculpatului Ciobotea Petre ,denunţătorul Moga Teodor şi pentru când se vor cita, părţile civile SC MAI GRUP SA Slatina prin lichidator BNP CONSULT SA Craiova şi SC SLAMEC SA Slatina cu menţiunea de a se aplica ştampila societăţii . Adresă către Baroul de Avocaţi Dolj, în vederea desemnării unui apărător din oficiu pentru inculpat Ciobotea Petre. Se pune în vedere denunţătorului M*** T***** , ca pentru termenul următor să reia şi să pună în discuţie cererea depusă la dosar la termenul din 05-03-2007 . Pronunţată în şedinţa publică din data de 05-03-2007 .
amână cauza pentru lipsa procedurii de citare cu lichidatorul BNP CONSULT SA Craiova
Pentru lipsa procedurii de citare cu părtile civile ,instanţa urmează a amâna cauza şi a dispune citarea părţilor civile S.C MAI GRUP SA Slatina prin lichidator SC BNP CONSULT SA Craiova si SC SLAMEC SA Slatina , cu menţiunea de a se aplica ştampila societăţii.
Proroga pronunţarea asupra cererilor formulate de apărătorul inculpatului şi de către denunţător la un alt termen pentru când nu vor mai exista dubii cu privire la legalitatea realizării procedurii de citare cu toate părţile. Amână cauza la data de 22-01-2007 , termen dat în cunoştinţă inculpatului Ciobotea Petre denunţătorul Moga Teodor şi pentru când se vor cita, părţile civile SC MAI GRUP SA Slatina şi SC SLAMEC SA Slatina. Adresă către Registrul Comerţului jud. Olt – în vederea comunicării situaţiei juridice a SC MAI GRUP SA Slatina . Pronunţată în şedinţa publică din data de 11-XII-2006 .
amână cauza pentru lipsa procedurii de citare cu părtiile civile , pe motivul că nu s-a aplicat stampila societăţii pe dovada de îndeplinire a procedurii de citare.