Dosar 12648/280/2006 din 13.10.2006

acţiune în constatare


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 12648/280/2006
Data dosar:
13.10.2006
Instanta:
Judecătoria Pitești
Departament:
Judecatorie
Obiect:
acţiune în constatare
Categorie:
Civil
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 03.10.2007 la ora 8:30

    Complet: Completul 1 - Miercuri - Sala 3 - Civil
  • Soluţionare

    Admite în parte acţiunea modificată şi precizată. În baza disp. art. 5, alin. 2, Titlul X din Legea nr. 247/2005, pronunţă o hotărâre care să ţină loc de act autentic de vânzare-cumpărare, între reclamanţi (succesori ai cumpărătorilor) şi pârâta C. E. (succesoare a vânzătorului), pentru imobilul situat în oraşul Mioveni, sat Racoviţa de Sus, judeţul Argeş, teren în suprafaţă de 870 mp., cu vecini: N - drum comunal, E – Ghinea Paul (Ghinea Ion), S – Ghinea Paul (Linta Fulgeanu), V – drumul Chiranilor, astfel cum a fost identificat prin raportul de expertiză din dosar (filele 66-73). Respinge cererea privind cheltuielile de judecată. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare.

  • Sedinta din data de 26.09.2007 la ora 8:30

    Complet: Completul 1 - Miercuri - Sala 3 - Civil
  • Încheiere

    PENTRU ACESTE MOTIVE, ÎN NUMELE LEGII DISPUNE Admite cererea formulată de apărătorul reclamanţilor prin care solicită acordarea unui termen de judecată pentru a lua cunoştinţă de conţinutul raportului de expertiză. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 03.10.2007. Cu drept de recurs odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 26 Septembrie 2007.

  • Sedinta din data de 05.09.2007 la ora 8:30

    Complet: Completul 1 - Miercuri - Sala 3 - Civil
  • Încheiere

    PENTRU ACESTE MOTIVE, ÎN NUMELE LEGII DISPUNE Reia procedura de citare cu reclamantul Nicu Nicolae. Dispune decăderea din proba cu înscrisuri a pârâţilor P******* O******* M****** ORAŞUL MIOVENI PRIN PRIMAR , motiv pentru care nu se va mai reveni cu adresă. Revine cu adresă către expertul desemnat în cauză, Mandu Lidia, pentru ca aceasta să efectueze şi să depună la dosarul cauzei raportul de expertiză. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 26.09.2007. Cu drept de recurs odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 05 Septembrie 2007

  • Sedinta din data de 20.06.2007 la ora 8:30

    Complet: Completul 1 - Miercuri - Sala 3 - Civil
  • Încheiere

    PENTRU ACESTE MOTIVE, ÎN NUMELE LEGII DISPUNE Revine cu adresă către expertul desemnat în cauză, Mandu Lidia, pentru ca aceasta să efectueze şi să depună la dosarul cauzei raportul de expertiză. Revine cu adresă către Comisia Locală de Fond Funciar Mioveni, cu menţiunea că nu s-a răspuns în adresa anterioară la solicitarea instanţei, şi anume să fie comunicat numele şi CNP-ul primarului în vederea aplicării sancţiunii amenzii. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 05.09.2007. Cu drept de recurs odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 20 Iunie 2007.

  • Sedinta din data de 16.05.2007 la ora 8:30

    Complet: Completul 1 - Miercuri - Sala 3 - Civil
  • Încheiere

    Admite cererea formulată de către apărătoarea reclamanţilor, de acordare a unui nou termen de judecată pentru lipsa raportului de expertiza. Reia adresa către expert cu menţiunea că este al doilea termen care se acordă pentru efectuarea expertizei tehnice de specialitate. Amână judecarea cauzei la 20.06.2007. Cu drept de apel odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 16 Mai 2007.

  • Sedinta din data de 11.04.2007 la ora 8:30

    Complet: Completul 1 - Miercuri - Sala 3 - Civil
  • Încheiere

    PENTRU ACESTE MOTIVE, ÎN NUMELE LEGII DISPUNE Ia act de precizarea făcută de reclamanţii Filip (NICU)Măriuca, Nicu Nicolae şi N*** C********* în sensul că aceştia nu înţeleg să se mai judece în contradictoriu şi cu pârâta Oraşul Mioveni prin Primar. Încuviinţează pentru reclamanţi proba solicitată cu expertiză. Dispune efectuarea unei expertize tehnice topografice cu următoarele obiective: • să individualizeze terenul solicitat de reclamanţi prin cererea de chemare în judecată şi raportat în special la procesul-verbal de la fila 2 din dosar, cu vecinătăţi, puncte cardinale, puncte de reper; • va preciza dacă există o identitate între acest teren şi cel atribuit reclamantei, după cum susţine Primăria Mioveni, urmând a fi luate relaţii de la această instituţie şi consultându-se toate actele referitoare la teren şi casă, toate acestea raportate la procesul-verbal de la fila 2; • se va verifica dacă există acte de proprietate ale altor persoane pentru acest teren; • se va verifica dacă acesta era al vânzătorului (înscris la rolul acestuia). Desemnează prin tragere la sorţi, în şedinţă publică, potrivit disp. art. 202 C.proc.civ., un expert în specialitatea topografie şi anume pe Mandu Lidia. Fixează onorariu provizoriu în sarcina reclamantei N*** N******* în cuantum de 400 RON şi pune în vedere acesteia să facă dovada achitării onorariului, în termen de 5 zile sub sacşiunea decăderii probă. Emite adresă către expertul desemnat în cauză Mandu Lidia pentru efectuarea lucrării, după achitarea onoariului. Revine cu adresă către Primăria Oraşului Mioveni să precizeze situaţia juridică a terenului solicitat de reclamanţi, dacă acesta este înscris în registrul agricol şi care este numele autorului, precum şi vecinătăţile acestuia, respectiv dacă a fost eliberat titlu de proprietate, precum şi dacă există un litigiu sau cereri de revendicare pentru terenul descris. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 16.05.2007. Cu drept de apel odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 11 Aprilie 2007.

  • Sedinta din data de 07.03.2007 la ora 8:30

    Complet: Completul 1 - Miercuri - Sala 3 - Civil
  • Încheiere

    PENTRU ACESTE MOTIVE, ÎN NUMELE LEGII DISPUNE Dispune introducerea în cauză, în calitate de pârâtă, a numitei Ciucardel Elena. Ia act de renunţarea la judecată a reclamanţilor N*** M***** şi N*** N******* faţă de pârâtele Primăria oraşului Mioveni şi Oraşul Mioveni, prin Primar. Pune în vedere reclamanţilor, N*** C********* şi N*** M******, prin apărător să se prezinte în faţa instanţei pentru a declara dacă renunţă la judecata cauzei faţă de pârâtele Primăria oraşului Mioveni şi Oraşul Mioveni, prin Primar. Emite adresă către Primăria oraşului Mioveni, pentru ca aceasta să precizeze situaţia juridică a terenului solicitat de reclamanţi, dacă acesta este înscris în registrul agricol şi care este numele autorului, precum şi vecinătăţile acestuia, respectiv dacă a fost eliberat titlu de proprietate, precum şi dacă există un litigiu sau cereri de revendicare pentru terenul descris. Amână judecata cauzei şi acordă termen la data de 11.04.2007. Cu drept de apel odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 07 Martie 2007.

  • Sedinta din data de 07.02.2007 la ora 8:30

    Complet: Completul 1 - Miercuri - Sala 3 - Civil
  • Încheiere

    PENTRU ACESTE MOTIVE, ÎN NUMELE LEGII DISPUNE Reia procedura de citare cu părţile. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 07.03.2007. Cu drept de apel odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 07 Februarie 2007.

  • Sedinta din data de 20.12.2006 la ora 8:30

    Complet: Completul 1 - Miercuri - Sala 3 - Civil
  • Încheiere

    PENTRU ACESTE MOTIVE, ÎN NUMELE LEGII DISPUNE Dispune citarea în cauză a pârâtei Oraşul Mioveni prin Primar. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 17.02.2007 Cu drept de apel odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 20 Decembrie 2006.

  • Sedinta din data de 15.11.2006 la ora 8:30

    Complet: Completul 1 - Miercuri - Sala 3 - Civil
  • Încheiere

    PENTRU ACESTE MOTIVE, ÎN NUMELE LEGII DISPUNE Admite cererea formulată de pârâtă prin care solicită acordarea unui termen pentru a lua cunoştinţă de cererea modificatoare. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 20.12.2006. Cu drept de apel odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 15 Noiembrie 2006.

Flux dosar


Actualizare GRPD