G*** I****
ReclamantG*** V******
PârâtG*** P****
MartorL******* G*******
MartorD***** I**
MartorAdmite cererea. Investeşte cu formulă executorie sentinta civilă nr.372/11.04.2008. Irevocabilă. Pronunţată în şedinţă publică, azi 30.06.2008. Preşedinte
Admite acţiunea civilă formulată şi precizată de reclamantul G*** I****, domiciliat în Ciclova Română nr.256 jud.Caraş-Severin, împotriva pârâtei G*** V******, domiciliată în Ciclova Română nr.256 jud.Caraş-Severin, şi în consecinţă: Constată deschisă succesiunea defunctului Gîru Gheorghe decedat la 1.06.2006, şi constată că masa succesorală după acesta se compune din cota de 1/1 din imobilul din CF 3677 Ciclova Română nr.cad.537 casa ncc. 256 curte şi grădină de 1439 mp. Constată că unicii moştenitori legali ai defunctului Gîru Gheorghe, sunt: reclamantul în calitate de frate şi pârâta în calitate de soţie supravieţuitoare, calitate în care le revine cota de câte 1/2 parte fiecare, din masa succesorală, respectiv din imobilul mai sus descris . Dispune sistarea stării de indiviziune asupra imobilului din CF 3677 Ciclova Română, în valoare de 39.180 lei, conform expertizei Bozgan, ce face parte integrantă din prezenta sentinţă, prin atribuirea întregului imobil, în natură, pârâtei , cu obligarea acesteia la plata unei sulte către reclamant, în sumă de 19.590 lei. Constată că în urma decesului lui Gîru Metode (Metodie) la 9.12.1992, a rămas ca unic moştenitor legal numitul Gîru Gheorghe, conform sentinţei civile nr.765/20.05.2002 – dosar nr.879/2002 al Judecătoriei Oraviţa, masa succesorală rămasă în urma acestuia compunându-se şi din suprafaţa de 5 ha şi 6300 mp. teren atribuit în baza titlului de proprietate nr.17340/158 precum şi suprafaţa de 1 ha şi 7400 mp. teren atribuit în baza titlului de proprietate nr,L1-17225/2002, iar în urma decesului lui Gîru Gheorghe – 1.06.2006 au rămas ca unici moştenitori legali reclamantul în calitate de frate şi pârâta în calitate de soţie supravieţuitoare. Atribuie reclamantului şi pârâtei masa succesorală compusă din aceste terenuri, în cote egale de câte 1/2 parte pentru fiecare. Dispune sistarea stării de indiviziune asupra masei succesorale mai sus amintite, prin atribuirea către reclamant a lotului l din terenuri, în valoare de 6.834 lei , iar pârâtei lotul 2 în valoare de 6.766 lei, din terenurile înscrise în titlurile de proprietate 17340/158/2002 şi L1-17225/2002, fără obligarea la plata vreunei sulte, potrivit expertizei Ungureanu, ce face parte integrantă din prezenta sentinţă. Autorizează părţile ca în urma rămânerii definitive a sentinţei, să solicite intabularea drepturilor lor de proprietate în CF, asupra imobilelor mai sus descrise, cu titlul de moştenire. Obligă pârâta faţă de reclamant la plata sumei de 695 lei, cu titlul de cheltuieli de judecată. Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 11 aprilie 2008.
AMÂNĂ PRONUNŢAREA LA DATA DE 11.04.2008
Admite cererea formulată de reprezentantele părţilor ,care vor depune onorariu expert în sumă de 400 lei în contul expertului Ungureanu Ilie. Amână judecarea cauzei la data de 04.04.2008 ,termen cunoscut de reclamant şi pârâtă şi pentru care se va cita expertul Ungureanu Ilie cu menţiunea depunerii raportului de expertiză.
Admite cererea formulată de reprezentantele părţilor privind efectuarea expertizei de către expertul Ungureanu Ilie care se va introduce în cauză şi va fi citat. Expertiza va avea obiectivele stabilite prin încheierea de şedinţă din data de 25.05.2007. Se v-a efectua adresă la expertul Ungureanu Ilie în sensul ca expertul în termen de 5 zile să se prezinte la instanţă ,sau până la termenul de judecată din data de 28.03.2008 ,pentru care v-a fii citat,urmând să comunice în scris costul estimativ al contraexpertizei şi termenul necesar efectuării lucrării.Prin aceeaşi adresă vor fi comunicate şi obiectivele expertizei încuviinţate prin încheierea de şedinţă din data de 25.05.2007. Se v-a efectua adresă la Tribunalul Caraş-Severin- Biroul Local de Expertize Judiciare Tehnice şi Contabile şi se v-a aduce la cunoştinţă faptul că expertul Ungureanu Ilie din cadrul Biroul Local de Expertize Judiciare Tehnice şi Contabile –Tribunalul Caraş-Severin a fost numit expert în cauză,urmând a se efectua transfer onorariu expert Jianu Laura în cuantum de 300 lei în contul expertului Ungureanu Ilie. Stabileşte onorariu provizoriu pentru expertiză în cuantum de 100 lei care va achitat de către reclamant şi pârâtă în contul expertului Ungureanu Ilie. Amână judecarea cauzei la data de 28.03.2008 ,termen cunoscut de reclamant şi pârâtă şi pentru care se va cita expertul Ungureanu Ilie.
În baza art.242 al.1,pct.1 C.proc.civ.,suspendă judecarea acţiunii,formulate de reclamantul G*** I****, ,domiciliat în Ciclova Română,nr.256,CS ,în contradictoriu cu pârâta G*** V****** domiciliată în Ciclova Română ,nr.256,CS. Cu recurs de la comunicare,pe timpul cât durează suspendarea cursului judecării cauzei.
În temeiul art.1081pct.2,lit.C)cod proc.civ,dispune amendarea expertei Jianu Laura cu suma de 1000 lei. Executorie în condiţiile art.1084 C.proc.civ.,şi cu drept de reexaminare pentru experta Jianu Laura,în termen de 15 zile de la comunicarea încheierii către această expertă. Se va emite adresă la Tribunalul CS-Biroul Local de Expertize,Judiciare Tehnice şi Contabile pentru a se lua măsuri cu privire la experta Jianu Laura în vederea depunerii suplimentului de expertiză. Se va emite adresă la experta Jianu Laura în vedere depunerii suplimentului raportului de expertiză solicitat în cauză. Amână judecarea cauzei la data de 02.11.2007,pentru când părţile cunosc termenul şi în vederea depunerii suplimentului raportului de expertiză.
În temeiul art.1081pct.2,lit.C)cod proc.civ,dispune amendarea expertei Jianu Laura cu suma de 500 lei. Executorie în condiţiile art.1084 C.proc.civ.,şi cu drept de reexaminare pentru experta Jianu Laura,în termen de 15 zile de la comunicarea încheierii către această expertă. Amână judecarea cauzei la data de 26.10.2007,pentru când părţile cunosc termenul şi se va cita experta cu un exemplar încheiere şi menţiunea depunerii suplimentului raportului de expertiză.
În temeiul art.1081pct.2,lit.C)cod proc.civ,dispune amendarea expertei Jianu Laura cu suma de 500 lei. Executorie în condiţiile art.1084 C.proc.civ.,şi cu drept de reexaminare pentru experta Jianu Laura,în termen de 15 zile de la comunicarea încheierii către această expertă. Amână judecarea cauzei la data de 05.10.2007,pentru când părţile cunosc termenul şi se va cita experta cu un exemplar încheiere şi menţiunea depunerii suplimentului raportului de expertiză.
În temeiul art.1081pct.2,lit.C)cod proc.civ,dispune amendarea expertei Jianu Laura cu suma de 300 RON. Executorie în condiţiile art.1084 C.proc.civ.,şi cu drept de reexaminare pentru experta Jianu Laura,în termen de 15 zile de la comunicarea încheierii către această expertă. Amână judecarea cauzei la data de 14.09.2007,pentru când părţile cunosc termenul şi se va cita experta cu un exemplar încheiere şi menţiunea depunerii suplimentului raportului de expertiză.
În temeiul art.1081pct.2,lit.C)cod proc.civ,dispune amendarea expertei Jianu Laura cu suma de 400 RON. Executorie în condiţiile art.1084 C.proc.civ.,şi cu drept de reexaminare pentru experta Jianu Laura,în termen de 15 zile de la comunicarea încheierii către această expertă. Amână judecarea cauzei la data de 29.06.2007,pentru când părţile cunosc termenul şi se va cita experta cu un exemplar încheiere şi un exemplar obiective în vederea efectuării unui supliment la raportul de expertiză.
Încuvinţează efectuarea unui supliment la raportul de expertiză având ca şi completare la obiecţiuni: -formularea de propuneri de partajare,prin formarea de loturi,pornind de la cotele noastre de proprietate de câte ½ parte pentru fiecare,expertul nici măcar nu discută despre această variantă de partajare,formulând cu de la sine putere şi substituindu-se instanţei de judecată,propunerea de partajare prin atribuirea în întregime către subsemnatul reclamant a terenului ca urmare a faptului că pârâtei i-ar reveni în proprietate casa,care nu este comod partajabilă în natură.Pentru aceasta este însă nevoie a se determina valoarea ternului,astfel încât să se cunoască valoarea eventualelor sulte pe care le va avea de plătit una dintre părţi aşa cum au fost formulate în scris la fila nr.126 dosar. Amână judecarea cauzei la data de 15.06.2007,pentru când părţile cunosc termenul şi se va cita experta cu un exemplar încheiere în vederea efectuării unui supliment la raportul de expertiză,în caz contrar va fi amendată cu suma de 200 RON.
ADMITE CEREREA.DISPUNE SCUTIREA DE AMENDA APLICATĂ PETENTULUI JIANU LAURA ÎN CUANTUM DE 200 RON,PRIN ÎNCHEIEREA DIN 22.12.2006,200 RON PRIN ÎNCHEIEREA DIN 19.01.2007,300 RON PRIN ÎNCHEIEREA DIN 16.02.2007 ŞI 300 RON PRIN ÎNCHEIEREA DIN 09.03.2007,ÎN DOSAR NR.2024/273/2007 AL JUDECĂTORIEI ORAVIŢA.DEFINITIVĂ.PRONUNŢATĂ ÎN ŞEDINŢA PUBLICĂ AZI 11.05.2007.
Încuvinţează efectuarea unui supliment la raportul de expertiză având ca obiecţiuni: -identificarea în natură a imobilelor in litigiu,înscrise în cele două titluri de proprietate, -propuneri de paratajare,prin formulare de loturi prin atribuirea în întregime către reclamant a terenului,ca urmare a faptului că pârâtei i-ar reveni în proprietate casa,care nu este comod partajabilă în natură, -a se determina valoarea terenului,astfel încât să se cunoască valoarea eventualelor sulte pe care le va avea de plătit una dintre părţi. Amână judecarea cauzei la data de 25.05.2007,pentru când părţile cunosc termenul şi se va cita experta cu un exemplar încheiere în vederea efectuării unui supliment la raportul de expertiză.
Admite cererea formulată de reprezentanţii părţilor. Amână judecarea cauzei la data de 27.04.2007 pentru când părţile cunosc termenul.
Admite cererea formulată de reprezentanta reclamantului. Reprezentanta reclamantului v-a depune diferenţă de onorariu în sumă de 300 lei RON în contul expertei Jianu Laura. Amînă judecarea cauzei la data de 20.04.2007 pentru când părţile cunosc termenul. Se va cita experta Jianul aura cu menţiunea depunerii raportului de expertiză.
În temeiul art.108 ind.1.pct.2 lit.c)C.proc.civ. dispune amendarea experţilor Jianu Laura şi Bozgan Dorel cu suma de 500 lei fiecare. Executorie în condiţiile art.108 ind.4 C.proc.civ. şi cu drept de reexaminare pentru experţii Jianu Laura şi Bozgan Dorel,în termen de 15 zile de la comunicare încheierii către experţi. Reprezentanta reclamantului v-a depune diferenţă de onorariu în sumă de 300 lei RON în contul expertei Jianu Laura. Amînă judecarea cauzei la data de 06.04.2007 pentru când părţile cunosc termenul. Se vor cita experţii Jianu Laura şi Bozgan Dorel cu menţiunea depunerii raportului de expertiză.
ADRESĂ LA ADMINISTRATIA FINANŢELOR PUBLICE CARANSEBEŞ ŞI ORAVIŢA SE VOR DA IN DEBIT EXPERŢII JIANU LAURA ŞI BOZGAN DOREL CU SUMA DE 300 LEI FIECARE. SE VOR CITA CEI 2 EXPERŢI.
SE VA EFECTUA ADRESĂ LA ADMINISTRATIA FINANTELOR PUBLICE CARANSEBEŞ ŞI SE VA DA IN DEBIT EXPERT JIANU LAURA PENTRU NEDEPUNERE RAPORT DE EXPERTIZĂ-.SE VA CUTA MARTOR PÂRÂT BALMEZ ION.SE VOR CITA CEI 2 EXPERŢI JIANU LAURA ŞI BOZGAN DOREL.
se va efectua adresăla primăria caransebeş şi se va da in debit conf.,art.108 pct-.2 c.pr.c.expert Jianu Laura cu suma de 200 lei.Se vor cita experţii Jianu Laura şi Bozgfan dorel cu menţiunea efectuării şi depunerii lucrării.
SE VA CITA MARTORULPÂRÂTULUI BALMEZ ION.ADRESĂ LA PRIMĂRIA ORAVIŢA ŞI RESPECTIV CARANSEBEŞ ŞI CONF,ART.108 C.PR.C.SE VA DA IN DEBIT EXPERT JIANU LAURA CU SUMA DE 200 RON ŞI EXPERT BOZGAN DOREL CU SUMA DE 200 RON PT.NEEFECTUARE SI NEDEPUNERE RAPORT DE EXPERTIZĂ.SE VOR CITA CEI 2 EXPERŢI.
SE INTRODUCE ÎN CAUZA ÎN CALITATE DE EXPERT TOPOGRAF - JIANU LAURA CU UN AVANS ONORARIU EXPERT ÎN SUMĂ DE 200 RON.SE VA CITA CU EX.2 DIN OBIECTIVE DE EXPERTIZĂ. SE INTRODUCE ÎN CAUZA IN CALITATE DE EXPERT CONSTRUCTOR - BOZGAN DOREL CU UN AVANS ONORARIU EXPERT IN SUMĂ DE 150 RON ,SE VA CITA CU EX.2 DIN OBIECTIVE DE EXPERTIZĂ.SE VA CITA MARTOR PÂRÂR BALMEZ ION.
ADRESĂ BIROU NOTAR PUBLIC GHEORGHISAN CORNELIA PT.A ÎNAINTA DOS.SUCCESORAL NR.97/2006 PRIVIND PE DEFUNCTUL GÂRU GHEORGHE.
S-A ÎNLOCUIT MARTORUL RECLAMANTULUI L******* G******* CU MARTORUL D***** I**. SE VOR CITA MARTORII PÂRÂTULUI TRUICĂ RUJIŢA ŞI BALMEZ ION. RECLAMANTA VA DEPUNE CERTIFICAT FISCAL ŞI ANEXA 1 DUPĂ DEFUNCTUL GÎRU GHEORGHE.