F********* F*****
InculpatL**** E****
Parte civilăC*** D* A******** D* S******* A J********
Parte civilăB****** M****
Parte civilăB***** V***************
Parte civilăPentru a se face dovada soluţionării laturii civile a cauzei pe cale amiabilă(amânat pronunţarea cauzei la data de 02.07.2007). Condamnă pe inculpatul F********* F*****, la: - 1 an închisoare pentru infracţiunea de ucidere din culpă prev. şi ped. de art. 178 al. 1 şi 2 cod penal, cu aplicarea art. 74, 76 lit. d cod penal. Privează pe inculpat de exerciţiul drepturilor civile prev. de art. 64 lit. a, b, c cod penal în condiţiile art. 71 cod penal. În baza art. 81, 82 cod penal suspendă condiţionat executarea pedepsei de mai sus pe durata unui termen de încercare de 3 ani, iar în baza art. 71 al. 5 cod penal pe durata aceluiaşi termen de încercare se va suspenda şi executarea pedepsei accesorii. Pune în vedere inculpatului disp. art. 83 cod penal. În baza art. 11 pct. 2 lit. b şi art. 10 lit. h cod procedură penală încetează procesul penal pornit împotriva inculpatului F********* F*****, la plângerea prealabilă a părţii civile L**** E****, pentru infracţiunea de vătămare corporală din culpă prev. şi ped. de art. 184 al. 1 şi 3 cod penal, răspunderea penală fiind înlăturată conform art. 132 cod penal, ca urmare a împăcării părţilor. Constată stinsă acţiunea civilă înaintată de părţile civile L**** E****, Labău Marius-Vasile, B****** M**** şi B***** V***************. Obligă pe inculpat la plata sumei de 1.832,80 lei daune materiale către partea civilă Spitalul judeţean Deva. Constată că asigurător în cauză este Compania Independentă de Asigurări Edict SRL Tiraspol prin corespondent SC Asigurarea Românească - Asirom SA. Obligă pe inculpat la plata sumei de 400 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat. Cu apel în 10 zile de la pronunţare cu inculpatul şi părţile civile L**** E**** şi Labău Marius-Vasile, şi de la comunicare cu celelalte părţi. Pronunţată în şedinţa publică din 02. 07. 2007.
Pentru ca asigurătorul să plătească părţii civile despăgubirile stabilite prin tranzacţia încheiată în cauză, faţă de lipsa inculpatului şi în vederea împăcării părţilor cu privire la infracţiunea de vătămare corporală din culpă.
În vederea încheierii între părţi a unei tranzacţii pe latură civilă.
În vederea audierii martorului încuviinţat pe latură penală, Mardarie Gheorghe, şi în vederea încheierii între părţi a unei tranzacţii pe latură civilă.
Faţă de cererile formulate în probaţiune şi în vederea citării în cauză a asigurătorului Compania Independentă de Asigurări Edict SRL Tiraspol prin corespondentul pe teritoriul României, SC Asigurarea Românească - Asirom SA.