D**** I**
Apelant ReclamantD**** M****** I*****
Apelant PârâtD**** S****
Apelant PârâtCamera de Consiliu - Admite ca fondată cererea de îndreptare a erorii materiale din decizia civilă 185/8.11.2007.
Cameră de Consiliu - Respinge cererea de lămurire a dispozitivului.
Admite ca fondate apelurile declarate împotriva sentinţei civile nr. 6804/22.12.2005 pronunţată de Judecătoria Brăila în dosar nr.19/2003; Schimbă în parte sentinţa civilă în sensul că modifică masa bunurilor supuse partajului (stabilind total valoare masă bunuri comune 156804 lei RON, cota de 1/2 din această valoare, respectiv 78402 lei RON reprezintă valoarea masei succesorale), loturile (total valoare lot I - 25642 lei RON, total valoare lot II - 131162 lei RON). Inlătură din dispoziţia sentinţei, constatarea că pârâtul reclamant este debitor faţă de fiii săi ptr. daunele morale cauzate de săvârşirea de către acesta a infr. de omor, în sumă de 9206 lei RON ptr.fiecare reclamant, precum şi dispoziţia privind compensarea între părţi a sumei de 18412 lei RON datorată de pârâtul-reclamant D**** I** ptr. reclam. D**** M****** I***** şi D**** S**** cu suma de 181142 lei RON reprezentând sultă ptr. egalizarea loturilor, pe care reclamanţii-pârâţi o datorează tatălui lor, D**** I**. Obligă reclam.pârâţi D**** M****** I*****, D**** S**** la plata către reclamant a sultei în valoare de 52760 lei RON. Obligă pârâţii-reclam. şi pe reclam.-pârât să predea bunurile mobile atribuite în lotul fiecăruia şi aflate în posesia acestora sau c/v acestora. Compensează în parte chelt.de judecată. Păstrează celelalte dispoziţii ale sentinţei apelate. Cu recurs.
Amână pronunţarea la data de 8.11.2007.
Amânat pentru administrare probei cu înscrisuri şi inteorgatoriu solicitate de apelanţii David Mariana şi D**** S****.
Respinge cererile de asistenţă judiciară. Amână pentru revenire la expert Vlad Stan.
Amânat la cererea experţilor pentru a efectua rapoartele de expertiză.
Amânat pentru administrare probe de către apelantul reclamantul şi pentru ca apelanţii pârâţi să timbreze şi să achite diferenţe onorariu experţi.
Amânat pentru lipsă apărare şi timbrare sub sancţiunea anulării cererii.
Amânat pentru verificarea taxelor de timbru şi stabilirea diferenţelor; pentru achitarea diferenţelor de onorarii pentru experţi.
Amânat pentru adresă către expert Caraman T., achitare diferenţe onorarii expertize şi pentru a se lua cunoştinţă de raportul de evaluare a fructelor.
amânat pentru cunoştinţă de răspuns la obiecţiuni (expert Caraman T.) şi revenire cu adresă la expert Dumitru R.
Amânat pentru soluţionare obiecţiunilor formulate la expertizele efectuate de Caraman T. şi Dumitru R. şi achitare diferenţe onorariu pentru expertize în sumă de 500, 400 şi 80 lei.
Amânat pentru a se lua cunoştinţă de expertizele efectuiate de Dumitru R. şi Burciu D.
Amânat pentru a se lua cunoştinţă de expertiza efectuată de Caraman T.
REPUS PE ROL DUPĂ SUSPENDARE. Amânat pentru administrare probă cu expertize tehnice privind certificatele de trezorerie, platformă beton şi fructe pentru perioada 2003-2006. Stabileşte onorarii provizorii câte 100 lei pentru expertiză în sarcina apelanţilor pârâţi.