M******** N*******
ReclamantP****** G*******
ReclamantG******** E****
ReclamantI**** M******
ReclamantR***** M******
ReclamantAdmite excepţia lipsei capacităţii procesuale de folosinţă a pârâţilor Găgăleaţă Gheorghe şi Găgăleaţă Margareta. Respinge acţiunea formulata de reclamantii Merişescu Niculina domiciliată în Piteşti, str. Mihai Viteazu, bl. D25, sc. B, ap. 5, jud. Argeş, Popescu Gh. Gheorghe, domiciliat în com. Bascov, jud. Argeş, G******** E****, domiciliată în Piteşti, Calea Bucureşti, bl. 34, sc. A, ap. 12, jud. Argeş, I**** M******, domiciliată în Piteşti, str. Câmpineanu, bl. M3, sc. A, ap. 4, jud. Argeş si R***** M******, domiciliată în Pitesti, str. Câmpineanu, bl.M3, sc.A, ap.4, jud. Arges, faţă de pârâţii Găgăleaţă Gheorghe şi Găgăleaţă Margareta, domiciliaţi în com. Bascov, sat Paisesti, Drumul National nr. 54, jud. Arges, ca nefondată. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Dispune disjungerea petitelor astfel cum au fost formulate şi completate în raport de următorul cadrul procesual subiectiv: reclamanti - Merişescu Niculina, Popescu Gh Gheorghe, G******** E****, I**** M******, R***** M******; pârâti – Găgăleaţă Gheorghiţa, Dulca Aida, Costea Mariana, Ionescu Domnica, Constantin Gh Ion, Comisia Locală Bascov de Fond Funciar şi Comisia Judeţeană Argeş de Fond Funciar. Emite adresă către reclamanti pentru a preciza obiectul acţiunii astfel cum a fost disjuns, precizare ce va fi semnată de toti reclamantii. Dispune citarea partilor la adresele mentionate in considerentele hotaririi. Fixeaza termen de fond 09.03.2007, la completul 15, vineri, sala 3. Cu drept de recurs odată cu fondul asupra disjungerii. Pronunţată în şedinţa publică de la 09 Februarie 2007
Amana pronuntarea la data de 09.02.2007.
Amână pronunţarea la data de 02.02.2007.
DISPUNE Citează pe pârâta Costea Mariana la uşa instanţei şi într-un ziar de circulatie natională menţinând în sarcina reclamantilor această obligatie. Revine cu adresă către expert, cu avertisment de amendă. Reia procedura de citare cu părţile fără termen în cunoştinţă Amână judecarea cauzei la 26.01.2007, la cererea prăţilor prezente.
DISPUNE Emite adresă către expertul cauzei cu menţiunea de a depune dovada de citare a părţilor. În ceea ce priveşte înştiinţarea expertului consilier, instanţa constată că obligaţia nu cade în sarcina expertului ci în sarcina părţii. Admite cererea de reexaminare formulată de expertul cauzei, şi exonerează pe acesta de la plata amenzii în sumă de 100 RON aplicată prin încheierea de şedinţă din data de 06.10.2006. Având în vedere lipsa de procedură cu pârâta Costea Mariana, menţine în sarcina reclamantilor obligatia citării acesteia printr-un ziar de largă răspândire şi la uşa instanţei. Reia procedura de citare cu părţile lipsă şi fără termen în cunoştinţă.
DISPUNE În vederea pronunţării cu privire la cererea de reexaminare a amenzii, efectuează cercetări cu privire la comunicarea şi dovada de primire a încheierii de şedinţă din data de 06.10.2006, urmând a proroga pronunţarea asupra acestei cereri. Admite, potrivit disp art 156 c.pr.civ., cererea reprezentantului pârâtei Comisia Locală Bascov de Fond Funciar privind acordarea unui termen de judecată pentru imposibilitate de prezentare. Admite, potrivit disp art 96 c.pr.civ., cererea apărătorului pârâtei Găgăleaţă Gheorghiţa privind acordarea unui termen de judecată pentru a lua cunoştinţă de conţinutul raportului de expertiză. Acordă posibilitate tuturor părţilor să ia cunoştinţă de conţinutul raportului de expertiză. Păstrează în sarcina reclamantilor obligatia citării pârâtei Costea Mariana, potrivit disp art 95 c.pr.civ, prin publicitate într-un ziar de largă răspândire şi în sarcina procuratorului reclamantilor obligatia de a depune procură autentică pentru Merişescu Niculina, Popescu Gheroghe, G******** E****. Citează pârâta Costea Mariana şi la uşa instanţei. Reia procedura de citare cu reclamantii I**** M****** şi R***** M******, cu pârâtii Dulca Aida, Costea Mariana, Comisia Judeţeană Argeş de Fond Funciar. Amână judecarea cauzei la 15.12.2006, la cererea părţilor prezente.
DISPUNE Potrivit disp art 95 c.pr.civ. citează pe pârâta Costea Mariana prin publicitate într-un ziar de largă răspândire ( obligatia în sarcina reclamantilor) şi la uşa instanţei. Pune în vedere procuratorului reclamantilor să depună la dosar procură autentică pentru toate părţile reclamante pentru care a răspuns la acest termen de judecată. Revine cu adresă către expert, cu avertisment de amendă. Dispune îndreptarea erorii materiale strecurată în concepta încheierii de şedinţă din data de 03.11.2006 în sensul că pârâta Ionescu Domnica are termen în cunoştinţă. Reia procedura de citare cu părţile care nu au termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la 24.11.2006, la cererea părţilor.
DISPUNE Revine cu adresă către expertul cauzei, în vederea efectuării lucrării. În temeiul disp art 108 pct 2 lit c c.pr.civ., amendează pe d-nul expert Vlăsceanu Cornel, domiciliat în Piteşti, str Mihai Viteazu, Bl. P21, sc.B, ap.8, CNP *********35021, cu suma de 100 RON. Emite adresă către toţi pârâtii, pentru ca, în temeiul disp art 114 c.pr.civ., să-şi aleagă un mandatar ( se învederează faptul că pârâta Găgăleaţă Gheorghiţa are deja angajat apărător şi există posibilitatea angajării acestui apărător) pentru desfăşurarea normală a actului de judecată. Având în vedere că procuratorul reclamantei este în imposibilitate de a preciza reşedinţa sau domiciliul din Spania al pârâtei Costea Mariana şi de altfel nici apărătorul mamei acesteia, Găgăleaţă Gheorghiţa, nu poate face aceste precizări, dispune citarea prin publicitate a pârâtei Costea Mariana, obligaţie în sarcina reclamantilor sub sancţiunea disp art 155/1 c.pr.civ., şi la uşa instanţei, potrivit disp art 95 pct 1 şi pct 2. Reia procedura de citare cu părţile lipsă şi fără termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la 03.11.2006, la cererea părţilor.
DISPUNE În temeiul disp art 108/1 pct 2 lit c c.pr.civ., amendează pe d-nul expert Vlăsceanu Cornel, CNP *********5021, domiciliat în Pitesti, str Mihai Viteazu, bl. P 21, sc.B, ap.8, cu suma de 100 RON. Se revine cu adresă către acesta în care i se aduce la cunoştinţă aspectul învederat de părţi şi i se atrage atenţia să fie prezent la desfăşurarea expertizei. Admite numai pentru pârâta Găgăleaţă Gheorghita expert consilier pe d-na Diaconu Ileana, dată fiind pozitia procuratorului reclamantilor. Pune în vedere părţilor să facă dovada cu privire la domiciliul din Spania al pârâtei Costea Mariana, sub sancţiunea disp art 155/1 c.pr.civ. Se reia procedura de citare cu părţile lipsă şi care nu au termen în cunostinţă. Amână judecarea cauzei la 06.10.2006, termen util.
DISPUNE Având în vedere disp Lg 247/2005, titlul XIII, art.4, alin.1, lit.b, decade pe reclamanta Merişescu Niculina din proba cu martori încuviinţată de instanţă. Pune în vedere reclamantei Merişescu Niculina, prin procuratorul său, să depună la dosar dovada completării onorariului provizoriu pentru expert cu suma de 100 RON, astfel cum s-a stabilit la termenul anterior. Respinge cererea de înlocuire formulată de expert, constatând că motivele invocate nu sunt de natură a duce la înlocuirea sa. Se revine cu adresă către expert cu avertisment de amendă de 100 RON. Se reia procedura de citare cu reclamanţii Popescu Gh, G******** E****, I**** M******, R***** M******, pârâţii Găgăleaţa Gheorghiţa, Dulca Aida, Costea Mariana, Comisia Locală Bascov de Fond Funciar şi Comisia Judeţeană Argeş de Fond Funciar.
DISPUNE Admite, în temeiul disp art 167 c.pr.civ., proba cu acte solicitată de procuratorul reclamantei Merişescu Niculina cât şi probele cu relatii de la Comisia Locală Bascov de Fond Funciar, expertiză şi 1 martor, puse în discutie, din oficiu, de către instanţă. Se emite adresă către Comisia Locală Bascov de Fond Funciar, cu avertisment de amendă în atenţia Preşedintelui Comisiei, cu privire la parcursul reconstituirii dreptului de proprietate pentru pârâti, în sensul de a fi înaintate actele ce au stat la baza eliberării titlului de proprietate nr 32120/17.12.1993 emis pe numele autorului Găgăleaţă Aristide şi al autorilor Găgăleaţă Gheorghe şi Margareta (copii certificate conform cu originalul) precum şi a fi comunicată o situatie privind stabilirea( reconstituirea sau constituirea) dreptului de proprietate în sensul evidenţierii: a. registrului agricol, actelor primare de proprietate sau altor probe prevăzute Lg 18/1991, inclusiv acte de stare civilă pentru dovedirea vocaţiei la moştenire; b. cererii de intrare în CAP ( formulată de către cine şi pentru ce terenuri); c. situaţiei juridice a terenului la data de 01.01.1990; d. cererilor pentru stabilirea ( reconstituirea sau constituiorea) dreptului de proprietate ( formulate de către cine şi pentru ce terenuri); e. validărilor/invalidărilor ( de menţionat nr hot, anexa,pozitia, pentru ce suprafaţă, cine sunt titularii reconstituirii, eventuale cote de reducere) f. modalităţii de comunicare a hot de stabilire a dreptului de proprietate; g. eventualelor contestaţii ( depuse de către cine, dacă au fost formulate în termen şi modul de soluţionare); h. punerilor în posesie ( pentru cine, ce suprafaţă, amplasament, a se preciza dacă s-a respectat vechiul amplasament); i. titlului de proprietate emis ca act finalizator al procedurii de stabilire a dreptului de proprietate cu precizarea titularului, suprefeţei ( dacă s-a respectat cea validată), moştenitorilor, amplasamentului ( dacă s-au respectat punerile în posesie) j. comunicarea titlului către OCPI în vederea scrierii, dacă s-au întocmit documentaţii cadastrale k. actelor subsecvente de înstrăinare. Stabileşte următoarele obiective ale expertizei: 1. expertul să transpună pentru reclamanti dispozitiile sentinţelor civile cu nr 10059/11.11.1998, 3977/06.06.2002 şi 3237/R/26.11.2002, cu efectuarea unei schiţe, 2. expertul să aibă în vedere pentru pârâti titlul de proprietate cu nr 32120/17.12.1993 ( cu referire la tarlaua 39), contractul de vânzare-cumpărare cu nr 2290/04.06.1996, 3. expertul să evidenţieze suprapunerea între actele de proprietate ale părţilor ( inclusiv contractul de v/c nr.2290/1996; 4. expertul să facă cercetări cu privire la parcursul reconstituirii pentru reclamanti şi pârâti; 5. expertul să identifice eventualele constructii; 6. expertul să calculeze c/v lipsei de folosintă pentru terenul considerat în litigiu; 7. expertul să precizeze dacă terenul reclamantilor este ocupat, de cine, dacă cel ce ocupă justifică posesia şi cu ce acte, de când foloseşte terenul; 8. expertul să evalueze terenul revendicat. Prin tragere la sorţi, desemnează expertul topo pe d-nul Vlăsceanu Cornel. Stabileşte onorariul provizoriu suma de 500 RON în sarcina reclamantilor ( câte 100 RON), obligatie de plată în termen de 5 zile de la data numirii expertului pentru a fi emisă adresă către expert şi către Biroul Local de Expertize de pe lângă Tribunalul Argeş pentru a face cunoscută numirea expertului. Având în vedere că partea prezentă este procurator iar reclamantul lipseşte, pune în vedere reprezentantului acestuia să depună la dosar, în termen de 5 zile începând cu data şedinţei de judecată, lista cu numele martorului, şi să aducă necitat acest martor pentru a fi audiat. Se citează părţile lipsă şi fără termen în cunoştinţă.
Se reia procedura de citare cu reclamanta I**** M******, în temeiul disp art 85 şi 107 c.pr.civ. Pune în vedere procuratorului reclamantei Merişescu Niculina să depună procura autentica în sensul ca mandatul său să vizeze în mod expres acest dosar. Admite, în temeiul disp art 156 c.pr.civ., cererea de amânare a cauzei pentru imposibilitate de prezentare formulată de reprezentanta pârâtei Comisia Locală Bascov de Fond Funciar. Se citează părţile lipsă şi fără termen în cunoştinţă.
D I S P U N E : Se citează pârâtele Constea Mariana şi Ionescu Domnica, în temeiul disp art 85 şi 107 c.pr.civ., la adresa indicată de procuratorul reclamantei. În vederea îndeplinirii procedurii de citare, se emite adresă către Serviciul Comunitar de Evidenţa Informatizată a Persoanei Argeş, pentru a se comunica domiciliul actual al acestor pârâte, din părinţi Gheorghiţa şi Aristide. Pune în vedere procuratorului reclamantei să depună la dosar procură specială de reprezentare a acesteia. Se citează părţile lipsă şi fără termen în cunoştinţă Amână judecarea cauzei la data de 19.05.2006 ( termen util) în sensul celor de mai sus şi pentru a da posibilitate pârâtului Constantin Ion, să ia cunoştinţă de conţinutul actelor şi lucrărilor dosarului.
D I S P U N E: Reia procedura de citare cu reclamantul I**** M****** la adresa indicată în acţiune şi cu prenumele corect, cu pârâta Comisia Judeţeană Argeş de Fond Funciar prin agent procedural, cu atentionarea acestuia de a indeplini corect procedura de citare, în temeiul disp art 100 pct 7 corob cu art 91 c.pr.civ. În vederea îndeplinirii procedurii de citare cu pârâţii Costea Mariana şi Ionescu Domnica, emite adresă către reclamanţi, cu menţiunea de a indica, până la termenul de judecată urmator, domiciliul actual al acestora, sub sancţiunea disp art 155/1 c.pr.civ. Se citează părţile lipsă şi care nu au termen în cunoştinţă Amână judecarea cauzei la data de 28.04.2006, la cererea reprezentantei pârâtei Comisia Locală Bascov de Fond Funciar.