M****** G* G****** s**
RecurentM****** G* I***
RecurentM****** G* I****
RecurentM****** G* G****** j*
RecurentB****** V*****
IntimatÎn baza art.385 indice 15 pct.2 lit.b C.pr.pen. admite recursul declarat de inculpaţii Mihalca Grigore, Mihalca Iulia, Mihalca Grigore şi Mihalca Ioan împotriva sentinţei penale nr.248 din 31 mai 2006 a Judecătoriei Vişeu de Sus pe care o casează în parte şi rejudecând cauza: În temeiul art.11 pct.2 lit.a C.pr.pen. şi art.10 lit.b C.pr.pen. achită pe inculpaţii Mihalca Grigore, Mihalca Ioan, Mihalca Iulia şi Mihalca Grigore jr. pentru infracţiunea de insultă prev. de art.205 C.pen. cu aplic. art.75 alin.1 lit.a C.pen. În baza art.346 alin.4 C.pr.pen. lasă nesoluţionată latura civilă a cauzei (cu privire la infracţiunea de insultă). Menţine dispoziţiile sentinţei privind achitarea inculpaţilor de mai sus pentru infracţiunea de ameninţare prev. de art.193 C.pen., obligarea acestora la chelt. judiciare în favoarea părţii civile şi a statului şi obligarea părţii vătămate la plata de chelt. judiciare în favoarea statului. În temeiul art.192 alin.3 C.pr.pen. cheltuielile judiciare avansate de stat în recurs rămân în sarcina acestuia. Definitivă.
Cauza a fost amânată raportat la cererea formulată de apărătorul ales al recurenţilor-inculpaţi pentru studierea dosarului şi pregătirea apărării.
cauza a fost amânată la 26.09.2006 admiţându-se cererea de amânare pentru angajare de apărător formulată de intimatul-parte vătămată B****** V*****