A****** M**** N*********
ReclamantC******** L**** A* C****** B*****
PârâtR** A**
PârâtR*** I*************
PârâtD***** I**
MartorHOTĂRĂŞTE: Respinge acţiunea civilă introdusă de reclamanta Andriţa Maria, dom. în com. Băniţa, sat. Merişor, nr. 8, jud. Hunedoara, împotriva pârâţilor Rusu Ana şi Rusu Ileana, dom. în com. Băniţa, sat. Merişor, nr. 41, jud. Hunedoara şi Consiliul Local al com. Băniţa, jud. Hunedoara. Obligă reclamanta la plata sumei de 200 lei, cu titlu de cheltuieli de judecată către pârâtele Rusu Ana şi Rusu Ileana. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 14 ianuarie 2008.
Amână pronunţarea cauzei la data de 14 ianuarie 2008.
DISPUNE: Respinge cererea formulată de reprezentanta pârâţilor privind efectuarea unei cercetări la faţa locului. Acordă un nou termen de judecată la data de 7 ianuarie 2008, în vederea studierii răspunsului formulat în scris de d-na expert Coţolan Ana. Pune în vedere reprezentantului reclamantei să verifice taxa de timbru, şi dacă nu este corespunzător timbrajul acţiunii să procedeze la completarea acestuia. Se vor cita părţile care nu au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 17 decembrie 2007.
DISPUNE: Instanţa admite obiecţiunile formulate, şi dispune a se face adresă d-nei expert Coţolan Ana pentru a ne comunica dacă terenul identificat in dosarul de faţă la locul numit Marac, înscris în CF 558 Merişor, cu nr. top. 1513/2 este unul şi acelaşi cu terenul identificat în dosarul nr. 5201/278/2006 la locul denumit Dealul Babii, înscris în CF 558 Merişor, nr. ord. A+1, nr. top. 1514 , şi cu cel identificat în dosarul 2169/2005 al Judecătoriei Petroşani, cu nr. topografic 1513/2 , şi deasemenea să ne comunice valoarea de circulaţie a terenului. Dispune deasemenea chemarea d-nei expert în instanţă pentru lămurire. Acordă un nou termen de judecată la data de 17 decembrie 2007. Se vor cita părţile care nu au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică, azi 19 noiembrie 2007.
DISPUNE: Stabileşte un nou termen de judecată la 19 noiembrie 2007, pentru studierea obiecţiunilor şi a dosarului nr. 5201/278/2006, urmând ca după verificarea dosarului instanţa să se pronunţe cu privire la obiecţiuni şi la cererea de conexare a prezentului dosar la dosarul 5201/278/2006. Se vor cita părţile care nu au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică, azi 1 octombrie 2007.
DISPUNE: Stabileşte un nou termen de judecată la 22 octombrie 2007, pentru când părţile vor studia raportul de expertiză efectuat în cauză de d-na expert Coţolan Ana. Se vor cita părţile care nu au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică, azi 1 octombrie 2007.
DISPUNE: Fixează un nou termen de judecată la data de 1 octombrie 2007, pentru când se va emite adresă la Biroul Judeţean de Expertize Hunedoara în vederea comunicării raportului de expertiză efectuat în cauză de d-na expert Coţolan Ana, cu menţiunea că s-a achitat integral decontul conform chitanţei de la dosar. Se vor cita părţile care nu au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică, azi 10 septembrie 2007.
DISPUNE: Fixează un nou termen de judecată la data de 10 septembrie 2007, pentru când se va reveni cu adresă către d-na expert Coţolan Ana, cu menţiunea că s-a admis cererea reclamantei în sensul ca la efectuarea raportului de expertiză să participe şi dl. expert Lupea Vasile. Pronunţată în şedinţă publică, azi 2 iulie 2007.
DISPUNE: Fixează un nou termen de judecată la data de 2 iulie 2007, pentru când se va reveni cu adresă către d-na expert Coţolan Ana. Pronunţată în şedinţă publică, azi 11 iunie 2007.
DISPUNE: Instanţa admite cererea formulată de d-na expert Sechel Vasilica, sens în care dipune înlocuirea sa, cu d-na expert Coţolan Ana, căreia i se va face adresă în sensul să efectueze raportul de expertiză dispus în cauză, cu menţiunea că s-a achitat avansul onorariu expert în sumă de 200 lei conform chitanţei de la f. 65,66 din dosar. Admite cererea de suplimentare a probatoriului formulată de reclamantă, respectiv audierea martorului Ilinescu Petru, care se va cita de la adresa indicată. Instanţa se va pronunţa asupra cererii formulată de reclamantă în sensul ca la efectuarea expertizei să participe şi dl. expert Lupea Vasile, la termenul următor. Fixează un nou termen de judecată la data de 11 iunie 2007, pentru când pârâţii vor prezenta martorul lipsă în vederea audierii şi se vor cita pârâţii care nu au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică, azi 21 mai 2007.
DISPUNE: Instanţa admite proba cu martorii David Lucreţia şi Rusu Ioan propuşi de reprezentanta pârâţilor care vor fi prezentaţi în vederea audierii fără citaţie. Se va emite adresă d-nei expert Sechel Vasilica , în sensul să efectueze raportul de expertiză dispus în cauză, cu menţiunea că s-a achitat avans onorariu expert. Se va ataşa dosarul nr. 2169/2004 al Judecătoriei Petroşani. Se vor cita pârâţii cu menţiunea la interogatoriu. Fixează un nou termen de judecată în cauză, la 21 mai 2007, la cererea reprezentanţilor pârâţilor. Instanţa se va pronunţa asupra excepţiei invocate de reprezentanta pârâţilor la termenul următor. Pronunţată în şedinţă publică, azi 23 aprilie 2007.
DISPUNE: Admite cererile de probe formulate de reprezentantul reclamantei, respectiv: proba cu martorii D***** I** şi Marcu Aurelian, care se vor cita de la adresele indicate cu listă la dosar, efectuarea expertizei topografice, sens în care se va emite adresă la BJE Hunedoara-Deva pentru a comunica lista cu numele a trei experţi topografi, şi citarea pârâtelor R** A** şi Rusu Ileana- Leonora, cu menţiunea la interogatoriu. Fixează avans onorariu expert suma de 200 lei şi pune în vedere reclamantei să o achite şi să depună chitanţa la dosar. Stabileşte un nou termen de judecată în cauză, data de 23 aprilie 2007. Pronunţată în şedinţă publică, azi 26 martie 2007.
Admite cererea formulată de reprezentantul reclamantei, fixează un termen de judecată la 26 martie 2006, pentru când instanţa va repune în discuţie cererile de probaţiune şi reprezentantul reclamantei va depune la dosar extrasul Cf 588 Merişor la zi. Pronunţată în şedinţa publică azi 5 martie 2007.
Admite cererea de amânare depusă la dosar de reprezentantul reclamantei. Fixează un nou termen de judecată la 5 martie 2007. Instanţa se va pronunţa asupra cererilor de probe formulate la termenul din 15.01.2007, la următorul termen de judecată. Pronunţată în şedinţa publică azi 5 februarie 2007.
Admite cererea pârâtei Rusu Ana . Fixează un nou termen de judecată la 05.02.2007 pentru când se va cita pârâta Consiliul Local al com.Băniţa . Pune în vedere reclamantei prin reprezentantul său să depună la dosar copia certificatului de căsătorie al lui Leliuga Anca ,acte din care să rezulte valoarea terenului şi să preţuiască terenul conf.art. 2821c.pr.civ. pentru a se putea stabili taxa de timbru ,sub sancţiunea prev. de art. 1551c.pr.civilă. Instanţa se va pronunţa asupra cererilor de probe formulate,după ce reclamanta se va conforma dispoziţiilor instanţei şi reprezentanta pârâtelor va studia dosarul şi va depune extrasul CF la zi. Pronunţată în şedinţa publică azi 15 ianuarie 2007.
Admite cererea pârâtelor Rusu Ana şi Rusu Ileana. Fixează un nou termen de judecată la 15.01.2007 pentru când se vor cita pârâţii cu menţiunea la interogatoriu. Pune în vedere reclamantei prin reprezentantul său să depună la dosar copia certificatului de deces al coproprietarei Leluga Anca,acte din care să rezulte valoarea terenului şi să preţuiască terenul conf.art. 282 ind.1c.pr.civ. pentru a se putea stabili taxa de timbru . Pronunţată în şedinţa publică azi 11 decembrie 2006 .