S* V******* S* - P*** A** O******** F******
CreditorS**** M******
DebitorAdmite cererea pentru emiterea somaţiei de plată formulată de către reclamanta creditoare S.C Vodafone România SA, prin director Departament Collection şi Credit Conectare Carmen Mincu, reprezentată procesual prin Ovanesian şi Cibotaru- Societate civilă de avocaţi, cu sediul ales în Constanţa, strada Grozeşti, nr.82, judeţul Constanţa, în contradictoriu cu pârâta debitoare S**** M******, domiciliată în Botoşani, Aleea Liceului, nr.14, etaj4, apt.17, juedţul Botoşani. Somează debitoarea, ca în termen de 30 de zile de la comunicare, să achite creditoarei următoarele sume: -268,55 USD, echivalent în lei la data plăţii, reprezentând preţ al serviciilor de telefonie mobilă; - 2028,21 lei reprezentând penalităţi convenţionale în cuantum de 0,5% pentru fiecare zi de întârziere aferente debitului restant; - contravaloarea penalităţilor convenţionale în cuantum de 0,5% pentru fiecare zi de întârziere aferente debitului principal de 268,55 USD pentru perioada cuprinsă între 16.10.2006 şi până la achitarea integrală a debitului. Obligă debitoarea să plătească creditoarei suma de 101,50 lei RON reprezentând cheltuieli de judecată, constând în taxa timbru, timbru judiciar şi onorariu avocat. Cu drept de cerere în anulare în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din data de 31 octombrie 2006.
Pentru a complini lipsa de procedură cu debitoarea, instanţa acordă un nou termen de judecată, Dispune a se repeta procedura de citare cu aceasta, Se va reveni cu procedura de citare a creditoarei.
J U D E C A T A Se va rectifica citativul, în sensul de a se trece în mod corect domiciliul debitoarei, cu indicarea corectă a străzii, a blocului şi a scării, Consideră necesar a se va reveni cu adresă către debitoare, fila 23. ds., pentru a-i aduce la cunoştinţă calitatea pe care o are şi posibilitatea depunerii de întâmpinare, în condiţiile prevăzute de art. 4 alin. 4 din O.G. nr. 5/2001, Se va reveni cu procedura de citare a părţilor şi,
Apreciază necesar a se emite adresă creditoarei, pentru a comunica cărei facturi corespunde suma de 268, 55 USD precizată în acţiune ca reprezentând preţ al serviciilor de telefonie mobilă, dovada achitării facturilor de către debitoare, să indice cărei facturi corespunde debitul principal în cuantum de 742, 52 lei, modul de calcul al penalităţilor aferente debitului principal, precum şi perioada pentru care au fost calculate, Se va întocmi adresă debitoarei, pentru a-i aduce la cunoştinţă calitatea pe care o are şi posibilitatea depunerii de întâmpinare, în condiţiile prevăzute de art. 4 alin. 4 din O.G. nr. 5/2001, Se va reveni cu procedura de citare a părţilor şi,