C****** M****
PetentO***** I******
PetentC****** L***** P****** T******
IntimatC****** J******** N****
IntimatAdmite plîngerea formulată de petenţii C****** M**** şi O***** I******, domiciliaţi în comuna Poiana Teiului, sat Galu, judeţul Neamţ, în contradictoriu cu intimatele C****** J******** N**** şi Comisia locală Poiana Teiului pentru stabilirea dreptului de proprietate. Reconstituie în favoarea petenţilor dreptul de proprietate pentru suprafaţa de 4,5 ha teren cu vegetaţie forestieră pe raza comunei Poiana Teiului, jud. Neamţ. Reconstituirea se va face pe vechiul amplasament, conform identificării expertului, f. 59-63 dosar. Anulează în parte Hotărîrea Comisiei Judeţene Neamţ de fond funciar nr. 4535/27.01.2006. Definitivă. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 29.01.2008.
Pentru a da posibilitatea părţilor să studieze raportul de expertiză comunicat la termenul de azi şi pentru audierea martorilor va acorda un nou termen de judecată. Pentru considerentele ce preced, D I S P U N E : Amînă judecarea cauzei la data de 29.01.2008, pentru cînd petenţii primesc termenul în cunoştinţă şi se va repeta procedura de citare cu intimatele; se vor audia martorii. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 11.12.2007.
Faţă de cererile avocatului petenţilor, urmează a le admite şi a desemna expert în persoana domnului inginer Rugină Vasile. Se va repeta şi procedura de citare cu intimatele. Pentru considerentele ce preced, D I S P U N E : Admite cererea privind audierea de martori după depunerea la dosar a raportului de expertiză. Desemnează expert în persoana domnului inginer Rugină Vasile. Se va emite adresă expertului cu următoarele obiective: 1. identificarea terenului; 2. întocmirea schiţei, cu precizarea vecinătăţilor şi a deţinătorului actual; 3. precizarea categoriei de folosinţă cu încadrarea în u.a. şi u.p. 4. a se preciza pe baza datelor existente la Ocolul Silvic data preluării în amenajament silvic a terenului în cauză, precum şi persoana de la care a fost luat. Amînă judecarea cauzei la data de 11.12.2007, pentru cînd petenţii primesc termenul în cunoştinţă şi se va repeta procedura de citare cu intimatele. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 13.11.2007.
Faţă de cererile avocatului petenţilor, urmează a le admite şi a anula referatul arhivei prin care solicită perimarea cauzei. Pentru considerentele ce preced, D I S P U N E : Admite cererea de anulare a referatului arhivei. Admite şi efectuarea expertizei silvice în cauză. Stabileşte un onorariu provizoriu în sumă de 400 lei ce va fi achitat de petenţi în contul expertului ce a fost desemnat prin încheierea de şedinţă din 18.04.2006. Amînă judecarea cauzei la data de 13.11.2007, pentru cînd petenţii primesc termenul în cunoştinţă şi se va repeta procedura de citare cu intimatele. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 02.10.2007.