D*** I***
ReclamantD*** S*****
ReclamantP******* M*** B******* - P*** P*****
PârâtADMITE EXCEPŢIA LIPSEI CALITATII PROCESUALE PASIVE. Respinge actiunea ca fiind formulată împotriva unei persoane fără calitate procesuală pasivă. Respinge cererea de intervenţie în interes propriu ca inadmisibila.
Amana pronuntarea cauzei pentru data de 29.01.2008.
Amînă pronunţarea pentru 22.01.2008.
Consideră necesar a se comunica pârâtei şi intervenientei un exemplar din raspunsul expertului la obiectiuni,
Consideră necesar a se comunica intervenientei un exemplar din raspunsul expertului la obiectiunile reclamantilor,
Consideră necesar a se emite adresă către expert Ţăruş Cornel, prin care i se va aduce la cunoştinţă că părţile au formulat obiecţiuni la raportul de expertiză, care i se vor comunica şi i se va solicita să răspundă la acestea.
Consideră necesar a se comunica pârâtei un exemplar din raportul tehnic judiciar, Instanţa admite în principiu cererea formulată de intervenienta Magheru Ecaterina şi va dispune citarea acesteia,
Consideră necesar a se emite adresă către Primăria Municipiul Botoşani prin care se va solicita a se comunica instanţei dovada cât s-a expropiat pe numele părţilor D*** I*** şi D*** S***** nîn anul 1983, pe numele Murariu F. Aurica, teren situat în str.Mihai Eminescu, nr.12 în anul 1982 şi să menţioneze cât din suprafaţa expropriată de la D*** I*** şi Silvia şi Murariu Aurica a fost afectată în fapt de sistematizare şi utilităţi, să înainteze instanţei o copie a planului de sistematizare din anul 1983 privind cartierul PRIMĂVERII, şi dacă atunci când familia Duca a fost expropriată a primit suma de bani indicată instanţei în adresa (în copie) nr.12358/10.09.1982, respectiv 41.348 lei cu titlu de despăgubiri.
Având în vedere lipsa raportului tehnici judiciar dispus în cauză precum şi cererea formulată de expertul desemnat de instanţă, de asemenea, având în vedere că în cauză s-a depus cerere de intervenţie în interes propriu formulată de numita Magheru Ecaterina, urmează a amâna cauza, şi Consideră necesar a se comunica pârâtei Primăria Municipiului Botoşani un exemplar din cererea de intervenţie în interes propriu formulată de numita Magheru Ecaterina pentru a-şi exprima punctul de vedere până la următorul termen de judecată
Având în vedere lipsa raportului tehnici judiciar dispus în cauză precum şi cererea formulată de expertul desemnat de instanţă, urmează a amâna cauza, şi
Având în vedere lipsa raportului tehnici judiciar dispus în cauză precum şi cererea formulată de expertul desemnat de instanţă, urmează a amâna cauza.
Instanţa dispune efectuarea unei adrese către expertul Ţăruş Cornel pentru ai aduce la cunoştinţă că a fost desemnat ca expert în cauză pentru efectuarea expertizei având obiectivele: să se identifice şi să se delimiteze suprafaţa de teren de 558,75 mp teren situat în Botoşani, str. M. Eminescu, teren aflat în posesia noastră din anul 1969 şi până în prezent; .- alte aspecte utile cauzei.
Având în vedere lipsa listei cu experţi în specialitatea topo, instanţa consideră necesar a se solicita de la Biroul de Expertize de pe lângă Tribunalul Botoşani o listă cu propuneri experţi în specialitatea topografie, şi
Consideră necesar a se solicita de la Biroul de Expertize de pe lângă Tribunalul Botoşani o listă cu propuneri experţi în specilitatea topografie.
Acordă termen pentru a se lua la cunoştinţă de precizările formulate şi depuse de reclamanţi, prin apărător, la termenul de astăzi.
Acordă termen pentru a da posibilitate reclamanţilor, prin apărător, să formuleze şi să depună precizări la acţiune cu privire la terenul în litigiu, respectiv pentru cei 558,75 mp, dacă reclamanţii solicită această suprafaţă din terenul expropriat sau din diferenţa de la cel expropriat până la 1000 m.p.
Acordă termen pentru a da posibilitate reprezentantului pârâtei să ia la cunoştinţă despre conţinutul înscrisului primit astăzi în instanţă.
Acordă termen pentru a da posibilitate reclamanţilor să îşi expună punctul de vedere faţă de excepţia invocată de instanţă, şi Consideră necesar a se emite adresă către pârâtă, prin care i se va aduce la cunoştinţă excepţia invocată de instanţă la termenul de astăzi şi i se va pune în vedere să îşi exprime punctul de vedere în scris faţă de aceasta.
Acordă termen pentru a da posibilitate reclamanţilor să ia la cunoştinţă despre conţinutul întâmpinării şi a-şi expune punctul de vedere.