M******* C****
InculpatR**** A******* A P******** - D** S****** T* M****
Parte vătămatăM******* C**** S*****
Parte responsabilă civilmenteM******* ,******* A****
Parte responsabilă civilmenteP******* P******
Autoritate tutelarăIn baza art. 32 alin. 1, teza II OG 96/1998 cu aplicarea art. 99 al.3 si art.109 al 1 Cod penal, condamna pe inculpatul M******* C****, la o pedeapsa de 3 luni inchisoare pentru comiterea infractiunii de taiere ilegala de arbori. In baza art. 98 alin. 1, teza III Cod silvic, cu aplicarea art. 99 al.3 si art.109 al 1 Cod penal, condamna pe acelasi inculpat la o pedeapsa de 6 luni inchisoare pentru comiterea infractiunii de furt de arbori. In baza dispozitiilor art. 33 lit. a si art. 34 lit. b Cod penal contopeste pedepsele aplicate si dispune ca inculpatul sa execute pedeapsa cea mai grea, de 6 luni inchisoare. In baza art.81 al 2 Cod penal dispune suspendarea conditionata a pedepsei aplicate si stabileste in conditiile art.82 Cod penal termen de incercare de 2 ani si 6 luni. In baza art. 346 alin. 1, art. 14 alin. 3 lit. b Cod procedura penala raportat la art. 998, 999 Cod civil, admite actiunea civila exercitata de partea civila RNP -DIRECTIA SILVICA MURES si obliga inculpatul in solidar cu partile responsabile civilmente M******* C****-n.10.07.1968-(cu dom.) si Dodo Alina – n.21.03.1972 (cu dom.) sa-i plateasca suma de 175,17 lei cu titlu de daune materiale. In temeiul art. 191 alin. 1 si 3 Cod procedura penala obliga pe inculpat, in solidar cu partile responsabile civilmente la plata cheltuielilor judiciare avansate de stat in cauza, in cuantum total de 253 lei din care suma de 100 lei reprezentand onorariul aparatorului desemnat din oficiu se va plati din fondurile speciale ale Ministerului de Justitie in contul Baroului Mures. Cu apel in termen de 10 zile de la pronuntare pentru partile prezente si de la comunicare cu cele lipsa. Pronuntata in sedinta publica din 01.10.2008.
-din lipsă de timp pentru deliberare , amână pronunţarea la data de 01.10.2008
-DINLIPSĂ DE TIMP PENTRU DELIBERARE , AMÂNĂ PRONUNŢAREA LA 24.09.2008
Faţă de lipsa inculpatului care a fost minor la data săvârşirii faptei, Reprezentanta Parchetului solicită instanţei citarea inculpatului şi a părţilor responsabile civilmente cu mandat de aducere şi executare în fapt. Instanţa admite cererea formulată de Reprezentanta Parchetului având în vedere că inculpatul a fost minor la data săvârşirii faptei şi prezenţa acestuia este obligatorie în faţa instanţei. Faţă de cele constatate, instanţa acordă un nou termen de judecată.
faţă de lipsa părţilor, instanţa apreciază că se impune citarea părţilor lipsă pentru următorul termen de judecată.
Se audiază martorul prezent Şimon Ioan Vasile sub prestare de jurământ, se ia declaraţie acestuia, declaraţie care se semnează şi se ataşerază la dosar. Faţă de lipsa de procedură cu partea resp.civilmente M******* C****, Reprezentanta Parchetului solicită instanţei citarea acestuia de la domiciliul său din com.Petelea, nr.167 şi nu din com.Gurghiu cum greşit a fost citat pentru acest termen de judecată. Instanţa pune în discuţia părţilor cererea formulată. Avocata inculpatului, av.of.Negrea Cristina nu se opune admiterii cererii. Instanţa admite cererea formulată şi în vederea îndeplinirii procedurii de citare cu partea resp.civilmente M******* C****, instanţa acordă un nou termen de judecată,
citarea martorului Şimon Ioan Vasile cu mandat de aducere la domiciliu şi la locul de muncă
citarea martorilor lipsă cu mandat de aducere ;
Instanţa încuviinţează cererile în probaţiune şi dispune citarea martorilor Horvat Tudor şi Şimon Ioan Vasile.
Instanţa dispune citarea inculpatului minor cu mandat de aducere.
-citarea inculpatului cu mandat de aducere si executare in fapt ;
citarea inculpatului cu mandat de aducere cu executare în fapt.
emiterea unei adrese către RNP în vederea comunicării dacă se constituie parte civilă în cauză.
citarea inculpatului cu mandat de aducere cu executare în fapt.
Amână cauza în vederea desemnării unui avocat din oficiu pentru inculpat; întocmirea unui referat de evaluare pentru inculpat.