D*** M* G*******
InculpatS***** R**** - P*** A******* - P*** D******* G******* A F********* P****** I*******
Parte civilăS******** M** D G S*****
Parte responsabilă civilmenteÎn baza art.334 Cod proc. penală dispune schimbarea încadrării juridice a faptelor pentru care este trimis în judecată inculpatul DINU GHEORGHE din infracţiunea prev. de art.11 alin.1 lit .c din Legea 87/1994, cu aplicarea art.41 alin.2 şi art.13 Cod penal şi infracţiunea prev. de art.37 din Legea 82/1991 rap. la art.289 alin.1 din Cod penal cu aplic.art.41 alin.2 Cod penal în infracţiunea complexă de evaziune fiscală prevăzută de art. 9 lit.b,c din Legea 241/2005 cu aplicarea art.41 alin.2 Cod penal. În baza art. 9 lit.b,c din Legea 241/2005, art.41 alin.2 Cod penal cu aplic. art.10 alin.1 teza 3 din Legea nr.241/2005 şi art.91 lit.c Cod penal aplică inculpatului Dinu Gheorghe sancţiunea administrativă a amenzii în sumă de 1.000 lei ce va fi înregistrată în cazierul judiciar. Face aplicarea în cauză a dispoziţiilor art.13 din Legea 247/2005. Ia act că prejudiciul suportat de partea civilă Statul Român-prin Agenţia Naţională de Administrare Fiscală, reprezentată de Direcţia Generală a Finanţelor Publice Ialomiţa a fost recuperat integral. Respinge, ca rămasă fără obiect, cererea părţii civile privind instituirea măsurilor asigurătorii. În baza art.191 alin.1 Cod proc. penală obligă inculpatul la plata sumei de 500 lei cheltuieli judiciare statului. Cu apel în 10 zile de la pronunţare pentru procuror şi comunicare pentru părţi. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 29 mai 2008 .
Repune cauza pe rol în vederea citării ca parte civilă Statul Român prin ANAF prin Direcţia Generală a Finanţelor Publice Ialomiţa .
Amână pronunţarea pe 30 aprilie 2008.
- amânat pentru lipsă apărare.
ACORDĂ TERMEN PENTRU COMUNICARE SUPLIMENT EXPERTIZĂ.
pentru a se îndeplini procedura de citare cu partea civilăşi partea responsabilă civilmente
acordă termen pentru lipsa inculpatulu şi a apărătorului
Acordă termen în vederea efectuării unui supliment de expertiză prin care să se stabilească care este valoarea penalităţilor şi a majorărilor pentru suma avută în vedere în procesul verbal între data emiterii procesului verbal şi data plăţii acelei sume.
Amânat pentru administrare de probe.
amânat pentru administrare de probe.
ACORDĂ TERMEN PENTRU CLARIFICAREA LATURII CIVILE.
amânat pentru lipsă apărare.
Pentru administrarea probei cu înscrisuri, amână judecarea cauzei.
Termen pentru când se va introduce in cauză ca parte responsabilă civilmente SC"TRANS MAD DG" SRL Ţăndărei urmând a se acorda termen pentru lipsă de procedură cu aceasta. Prorogă pronunţarea pe instituirea masurii asiguratorii formulata de partea civila.