I**** D****** E********
Recurent ReclamantB***** I****
Intimat PârâtRespinge cererea ca neîntemeiată. Cu recurs în 15 zile de la comunicare.
Având în vedere lipsa răspunsului la obiecţiunile formulate la raportul de expertiză, obiecţiunile formulate de reclamantă la raportul de expertiză imobiliară, urmează a se reveni cu adresă către expert pentru a răspunde la aceste obiecţiuni, respectiv, de a identifica pagubele produse în apartamentul nr. 34, proprietatea reclamantei, cauzele producerii acestor pagube, soluţii pentru remediere şi contravaloarea lucrărilor de reparaţii, cu precizarea că solicitarea instanţei de a stabili dacă există legătură între pagubele identificate la acest moment şi pagubele constatate în raportul de expertiză efectuat în cauza ce a făcut obiectul dosarului nr. 14776/303/2005, era distinctă de celelalte obiective. În ce priveşte cererea de majorare a onorariului de expert, instanţa urmează să se pronunţe după depunerea la dosar a răspunsului la obiecţiuni.
Având în vedere obiecţiunile formulate de reclamantă la raportul de expertiză imobiliară apreciază că acestea sunt întemeiate în parte, sens în care se va reveni cu adresă către expert pentru a răspunde la aceste obiecţiuni, respectiv, de a identifica pagubele produse în apartamentul nr. 34, proprietatea reclamantei, cauzele producerii acestor pagube, soluţii pentru remediere şi contravaloarea lucrărilor de reparaţii, cu precizarea că solicitarea instanţei de a stabili dacă există legătură între pagubele identificate la acest moment şi pagubele constatate în raportul de expertiză efectuat în cauza ce a făcut obiectul dosarului nr. 14776/303/2005, era distinctă de celelalte obiective. Urmează să respingă obiecţiunile formulate de reclamantă referitoare la consumul de apă caldă şi rece necesară curăţeniei, contravaloarea foliei de polietilenă necesară pentru acoperirea mobilei şi a pardoselii, manopera aferentă efectuării curăţeniei, aceste aspecte nefiind stabilite ca obiective ale expertizei tehnice imobiliare.
Pentru a da posibilitate părţilor să ia cunoştinţă de cuprinsul raportului de expertiză şi pentru a se reveni cu adresă către expert pentru a preciza dacă petele de rugină la care face referire în raport au rezultat ca urmare a evenimentelor ce fac obiectul acestei cauzei şi dacă pentru remedierea acestora se impun soluţii speciale, care sunt acestea şi care este contravaloarea unor astfel se soluţii.
În vederea administrării probatoriului, pentru a se emite adresă către Biroul Local de Expertize Tehnice pentru a se comunica numele expertului desemnat de câtre instanţă; pentru a se emite adresă către expertul desemnat în cauză în vederea efectuării şi depunerii raportului de expertiză la dosar; pentru ca reclamantul să depună la dosar în termen de 5 zile dovada achitării onorariului provizoriu de expert în cuantum de 400 RON, sub sancţiunea decăderii din această probă.
pentru a se emite adresă către Biroul Local de Expertize Tehnice pentru a se comunica numele expertului desemnat de câtre instanţă, pentru a se emite adresă către expertul desemnat în cauză în vederea efectuării şi depunerii raportului de expertiză la dosar şi pentru ca reclamanta să depună la dosar în termen de 5 zile dovada achitării onorariului provizoriu de expert în cuantum de 450 RON, sub sancţiunea decăderii din această probă.
În vederea audierii celui de-al doilea martor încuviinţat reclamantei la termenul anterior