Ş******* D***
InculpatB***** M*******
Parte vătămatăP***** V*****
Parte vătămatăI******** O****** D****
Parte civilăS****** E**
Parte civilăIn baza art. 208 al. 1, 209 al.1 lit. e,g,i C.p. cu apic. art. 41 al. 2 C.p. condamna pe inculpatul S.D., la pedeapsa de 3(trei) ani inchisoare pentru savarsirea infractiunii de furt calificat. In baza art.88 C.p. deduce din pedeapsa aplicata durata retinerii de 24 de ore din data de 06.03.2007. În baza art. 71 alin. 2 C.pen. aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii drepturilor prevăzute de art. 64 a) teza II-b) C.p.. În baza art. 81C.p. suspendă conditionat executarea pedepsei principale aplicate inculpatului pe o perioada de 5 ani, termen de încercare stabilit in conditiile art. 82 C.pen. În baza art. 359 C.p.p.. atrage atentia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 C.pen. a căror nerespectare atrage masura revocării suspendării conditionate. În temeiul art. 71 alin. 5 C.pen. pe durata suspendarii conditionate se suspendă si executarea pedepselor accesorii. In baza art.14,346 C.p.p. admite actiunile civile si in consecinta: Obliga inculpatul sa plateasca partii civile Iavorschi O.D. suma de 1.800 lei reprezentand despagubiri materiale, partii civile S.E. suma de 700 lei reprezentand despagubiri materiale si partii civile P.V. suma de 1.100 lei reprezentand despagubiri materiale. In baza art.14,346 C.p.p. constata ca partea vatamata B.M. nu s-a constituit parte civila. In baza art 118 lit. e C.p. dispune confiscarea sumei de 100 lei. In baza art. 191 al.1 C.p.p. obliga inculpatul la plata cheltuielilor judiciare catre stat in suma de 500 lei. Cu apel in 10 zile de la comunicare. Pronuntata in sedinta publica azi 17.12.2008
Amana pronuntarea pentru data de 17.12.2008.
Termen pentru repetarea adresei catre cab. med. cu mentiunea ca la termenul urmator se vor aplica amenzi in caz de neconformare.
Termen pentru repetarea adresei catre cabinet cu atentionari.
Dispune revenirea cu adresa catre Cabinetul medical al Dr. I.O.D. pentru a ni se comunica daca copiii inculpatului sunt inscrisi in evidentele sale si data ultimelor consultatii din anul 2006. Pune in vedere mandatarului inculpatului sa ia legatura cu acesta si sa depuna la dosar o cerere in scris prin care sa se precizeze cele aratate, respectiv ca nu insista in judecarea cauzei in prezenta sa. Amana judecarea cauzei la 12 noiembrie 2008, termen pentru cand se prezinta inculpatul deoarece are termen in cunostinta si se citeaza partile civile si partile vatamate.
Termen pentru emiterea unei adrese la Cabinetul Medical Dr. I.O.D., iar aparatorul ales al inculpatului va depune in scris o precizare prin care inculpatul sa arate ca doreste ca procesul sa se judece in lipsa sa.
Termen pentru citarea cu mandat de aducere a martorului L.N. la domiciliul cunoscut.
Termen pentru revenirea citarii cu mandat de aducere privind martorul L., precum si pentru citarea martorului din rechizitoriu C.V.
Termen pentru citarea martorului lipsa cu mandat de aducere cu executare efectiva la adresa de la locul de munca.
Termen pentru citarea martorilor la locul de munca cu mandat de aducere cu executare efectiva.
Termen pentru citarea martorilor la locul de munca.
In temeiul art. 198 al. 2 C.p.p. aplica o amenda judiciara in cuantum de 250 lei martorului Lupu Nicolae. Dispune citarea martorilor Dobra Forin si Lupu Nicolae cu mandat de aducere cu executare efectiva. Amana judecarea cauzei la 23 aprilie 2008, termen pentru cand se prezinta inculpatul deoarece are termen in cunostinta si se citeaza partile civile si partile vatamate.
Termen pentru citarea martorilor.
Termen pentru citarea martorului sub sanctiunea amenzii.
Avand in vedere aspectele ce se incearca a se dovedi, va incuviinta probatoriul si va admite audierea martorului Dobra Florin. Amana judecarea pentru citarea partilor civile si a martorului in vederea audierii
Constata necesar amanarea cauzei pentru a da posibilitate avocatului inculpatului sa-si pregateasca apararea si a se solicita fisa de cazier judiciar a inculpatului.
Constata necesar amanarea cauzei pentru indeplinirea procedurii legale de citare cu par.civile si par.vatamate si pentru a da posibilitate inculpatului sa-si angajeze aparator in cauza.
Amana judecarea pentru a da posibilitate inculpatului sa-si angajeze aparator in cauza.