B***** L***** p*** p********* M******** M****
ReclamantŞ***** D**** G******
PârâtM********* P******* - P*** P*****
Pârâtadmite cererea
respinge acţiunea ca neîntemeiată.
amână pronunţarea la data de 25.02.2010.
în vederea citării reclamantului cu menţiunea dacă mai stăruie în acţiune
pentru a da posibilitatea reclamantului sa depuna acte
În vederea respectării pp.continuităţii
În temeiul art. 98 alin. 5 şi 6 şi art. 22 alin. 2 lit. d din Regulamentul de ordine interioara al instantelor judecatoresti, cu modificarile si completarile ulterioare, precum şi în temeiul art. 6 pct. 1 din CEDO constată că dreptul la un proces echitabil şi dreptul de a fi judecat de o instanţă independentă şi imparţială constituie principii fundamentale pe care instanţa trebuie să le aplice cu prioritate, în orice litigiu, indiferent de modul în care puterea legislativă sau executivă înţelege să organizeze sistemul judiciar sau să aloce resurse pentru funcţionarea puterii judecătoreşti. Una din garanţiile care asigură premisele unei instanţe independente este stabilirea unui nivel corespunzător al remuneraţiei pentru judecător, iar judecata în mod echitabil a unei cauze este afectată în cazul în care judecătorul trebuie să soluţioneze un număr considerabil de dosare în aceeaşi zi sau într-un termen determinat. Văzând că prin proiectul legii unice a salarizării personalului plătit din fonduri publice se stabileşte o remuneraţie a judecătorilor de natură a conduce la ştirbirea independenţei acestora şi orice încercare a judecătorilor de a convinge puterea executivă de acest pericol a eşuat Apreciind că se impune stabilirea unui număr rezonabil de dosare ce poate fi soluţionat de un judecător în cursul unei zile sau al unei perioade determinate, pentru a satisface cerinţa dreptului la un proces echitabil Consecvent Hotărârii Adunării Generale a judecătorilor din raza CURŢII DE APEL PLOIEŞTI din data de 31.08.2009 precum şi Adunării Generale a judecătorilor din cadrul JUDECĂTORIEI PLOIEŞTI din data de 01.09.2009 şi în solidaritate cu ceilalţi judecători care împărtăşesc aceeaşi opinie Constată că se impune adoptarea unei forme de protest major, în solidaritate cu întreg corpul judecătoresc, sub forma restrângerii activităţii şi amânării judecării tuturor cauzelor, cu excepţia celor privind măsurile preventive şi a celor vizând plasamentul minorilor. Cum prezenta cauză nu se încadrează în rândul excepţiilor de mai sus, urmează a se amâna judecata la un nou termen.
Respinge exceptia lipsei calitatii procesuale active a reclamantei, ca neintemeiata. Admite exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a paratului MUNICIPIUL PLOIESTI PRIN PRIMAR. Respinge exceptia inadmisibilitatii actiunii in revendicare. Instanta va respinge actiunea, ca neintemeiata. In baza disp.art.274 alin.1 C.proc.civ., va obliga reclamanta BRAJON LAURA la cheltuieli de judecata catre paratul STEFAN DANUT GABRIEL, in cuantum de 1.000 lei, reprezentand onorariu avocat. Cu apel in termen de 15 zile de la comunicare. Pronuntata in sedinta publica astazi, 19.12.2008.
amana pronuntarea pentru data de 19.12.2008
amana pronuntarea la 12.12.2008
fata de lipsa raportului de expertiza
ACORDĂ TERMEN LA 31.10.2008,C1,T1, ÎN VEDEREA EFECTUĂRII UNEI EXPERTIZE TEHNICE PREPARATORII ÎN SPECIALITATEA CONSTRUCTII CIVILE.
IN VEDEREA ADMINISTRĂRII PROBATORIULUI ÎNCUVIINŢAT, ACORDĂ TERMEN LA 5.SEPT. 2008.
Pentru a da posibilitate pârâţilot să ia cunoştinţă de conţinutul înscrisurilor depuse la dosarul cauzei de reclamantă, prin apărător ales.
Apărătorul ales al reclamantei, solicită acordarea unui nou termen de judecată pentru a lua cunoştinţă de conţinutul întâmpinării depuse la dosarul cauzei.
repartizat completului 18 civil, cf. art.99 alin.1 ROI
Constatând legală cererea de amânare a cauzei pentru lipsă de apărare, fiind primul termen de judecată, în temeiul art.156 alin.1 c.pr.civ. şi art.6 din CEDO, instanţa urmează să o încuviinţeze şi să amâne cauza, sens în care: D I S P U N E Încuviinţează cererea de amânare a cauzei formulată de pârâtul Ş***** D**** G******, pentru lipsă de apărare. Amână judecarea cauzei, acordând termen la data de 13.03.2008 Sala 1, termen pentru care se citează părţile.