P***** I***
ReclamantP***** I****
ReclamantS***** R***** P*** C******** L**** V*****
PârâtAdmite acţiunea .
Admite cererea reclamantului şi acordă un termen pentru a studia raportul de expertiză. Dispune comunicarea unui exemplar al raportului de expertiză către pârât.
Consideră necesar efectuarea unei adrese către expert Jianu Laura, cu menţiunea de a efectua raportul de expertiză şi a-l depune la dosar, cu 5 zile anterior termenului de judecată, pentru a fi studiat de părţi. De asemenea, consideră necesar efectuarea unei adrese către Biroul Local de Expertize de pe lângă Tribunalul Caraş-Severin, cu menţiunea că doamna expert, refuză a doua oară, primirea adresei prin care este înştiinţată că a fost numită pentru a efectua expertiza dispusă a se efectua în cauză. Amâna judecarea cauzei pentru data de 19.03.2008, termen pentru care reclamanţii au TC, se va cita pârâtul Statul Român prin Consiliul Local al comunei Văliug. Se vor efectua adrese către expert şi Biroul Local de Expertize de pe lângă Tribunalul Caraş-Severin, cu menţiunile dispuse în consideente. Pronunţată în şedinţă publică azi, 20.02.2008.
Dispune repetarea adresei către expert Jianu Laura cu menţiunea de a efectua raportul de expertiză până la termenul de judecată din data de 20.02.2008 şi de a face dovada convocării părţilor pentru măsurătorile ce se impun în efectuarea raportului de expertiză.
Faţă de lipsa raportului de expertiză instanţa va dispune repetarea adresei către expert Jianu Laura Mihaela cu menţiunea de a efectua raportul de expertiză, în caz contrar experta va fi amendată cu suma de 300 Ron. .
Dispune înlocuire a expertului Gherendi Valer cu experta Jianu Laura . Dispune efectuarea unei adrese către expert Jianu Laura cu menţiunea că a fost numită în cauză menţiunea de a efectua raportul de expertiză până la termenul de judecată din data de 28.11.2007 şi de a face dovada convocării părţilor pentru măsurătorile ce se impun în efectuarea raportului de expertiză. Încuviinţează ca şi obiective : - să se identifice imobilele înscrise în CF nr. 497 Văliug nr. Top. 282/b/2 şi CF nr. 725 Văliug nr.top. 282/b/1. - Să se stabilească poziţia celor două imobile şi destinaţia imobilului înscris în CF nr. 497 Văliug nr. Top.282/b/2. - Stabilirea valorii actuale de circulaţie a imobilului. - Orice alte precizări utile soluţionării cauzei Dispune efectuarea unei adrese către Biroului Local de Expertiză de pe lângă Tribunalul Caraş Severin pentru a se transfera avansul onorariu expert din contul expertului Gherendi Valer în contul expertei Jianu Laura.
Încuviinţează proba cu expertiza tehnică topografică . Încuviinţează obiectivele formulate de reprezentanta reclamantei şi completate de instanţă. Numeşte în cauză în calitate de expert pe domnul Gherendi Valer. Stabileşte avans onorariu expert în cuantum de 200 Ron. Pune în vedere reprezentantului reclamantului să achite avans onorariu expert. Dispune efectuarea unei adrese către expert Gherendi valer invederându-i că a fost numită în cauză cu menţiunea de a efectua raportul de expertiză până la termenul de judecată din data de 24.10.2007 şi de a face dovada convocării părţilor pentru măsurătorile ce se impun în efectuarea raportului de expertiză. Comunică numirea expertei Biroului Local de Expertiză de pe lângă Tribunalul Caraş Severin .
În vederea formulării precizării de acţiune pentru petitul privind succesiunea, timbrării acestui petit şi depunerii extras CF actualizat, administrării probei testimoniale şi depunerii obiectivelor expertizei topografice solicitate .