R**** I**
PetentA***** A********
PetentC****** L***** D* F*** F****** R****
IntimatC****** J******** D* F*** F****** A****
IntimatAdmite în parte plângerea. Anulează în parte, în ceea ce îi priveşte pe petenţi, hotărârea nr.88/14.09.2006 emisă de Comisia judeţeană Argeş de fond funciar. Constată că petenţii sunt îndreptăţiţi la reconstituirea dreptului de proprietate asupra suprafeţei de 2,5 ha teren cu vegetaţie forestieră pe raza comunei Rucăr, în calitate de moştenitori ai autorilor lor Ana Dumitru Bucur Agapie şi Sumitru Bucur Agapie. Cu recurs. Pronunţată în şedinţă publică azi, 15 mai 2008.
Amână pronunţarea în cauză la 15 mai 2008. Pronunţată în şedinţă publică azi, 12.05.2008.
Se repetă adresele către expert şi către Comisia de Fond Funciar Rucăr. Amână judecarea cauzei la 12 mai 2008, termen pentru care va fi citată intimata lipsă. Pronunţată în şedinţa publică de la 14 Aprilie 2008.
Se emite adresă către expert Dragoteanu Nicolae pentru a preciza în mod expres ce suprafaţă li s-a reconstituit până în prezent moştenitorilor lui R**** I**, având în vedere că s-a a arătat în pagina a 2-a a raportului că aceştia „au primit 4 ha în baza sentinţei 891/12 mai 2003 şi 1ha în baza legii 18/1991, deci în total s-au primit 15 ha” şi să mai precizeze din ce considerente concluziile raportului de expertiză întocmit în cauza de faţă, în sensul că petenţii sunt îndreptăţiţi la reconstituire doar pentru suprafaţa de 2,5 ha, sunt diferite de concluziile expertizei extrajudiciare întocmită anterior în dosarul nr. 600/2003 în care s-a concluzionat că petenţii sunt îndreptăţiţi la reconstituire pentru suprafaţa de 35 ha. Se emite adresă către C****** L***** D* F*** F****** R**** pentru a comunica ce suprafaţă de teren a fost reconstituită până în prezent petenţilor în calitate de moştenitori ai autorului Ana Dumitru Bucur Agapie. Amână judecarea cauzei la 14.04.2008, termen pentru care se citează intimata C****** J******** D* F*** F****** A****. Pronunţată în şedinţa publică de la 31 martie 2008.
Amână judecarea cauzei la 31 martie 2008, pentru lipsa raportului de expertiză, termen acordat la cererea părţilor prezente. Se revine cu adresă către expert Dragoteanu Nicolae în sensul celor dispuse la termenul anterior. Se citează intimata C****** J******** D* F*** F****** A****. Pronunţată în şedinţa publică de la 03 martie 2008.
Amână judecarea cauzei la 03 martie 2008, pentru lipsa raportului de expertiză, termen acordat la cererea părţilor prezente. Se revine cu adresă către expert Dragoteanu Nicolae în sensul celor dispuse la termenul anterior. Pune în vedere apărătorului petenţilor să depună la dosar acte de proprietate cu privire la terenul asupra căruia se solicită reconstituirea dreptului de proprietate. Se citează intimata C****** J******** D* F*** F****** A****. Pronunţată în şedinţa publică de la 11 februarie 2008
Amână judecarea cauzei la 11.02.2008, pentru lipsa raportului de expertiză, termen acordat la cererea părţilor prezente. Se revine cu adresă către expert Dragoteanu Nicolae în sensul celor dispuse la termenul anterior. Se citează intimata C****** J******** D* F*** F****** A****. Pronunţată în şedinţa publică de la 14 ianuarie 2008.
Amână judecarea cauzei la14.01.2008, pentru lipsa raportului de expertiză, termen acordat la cererea părţilor prezente. Se revine cu adresă către expert Dragoteanu Nicolae în sensul celor dispuse la termenul anterior, cu menţiunea de a convoca părţile în timp util în vederea prezentării acestora la efectuarea expertizei. Se citează intimata C****** J******** D* F*** F****** A****. Pronunţată în şedinţa publică de la 10.12.2007.
Amână judecarea cauzei la 10.12.2007, pentru lipsa raportului de expertiză, termen acordat la cererea apărătorului petenţilor. Se revine cu adresă către expert Dragoteanu Nicolae în sensul celor dispuse la termenul anterior. Se citează intimata C****** J******** D* F*** F****** A****. Pronunţată în şedinţa publică de la 19.11.2007.
Înlocuirea d-lui expert Cotenescu Ion cu expert Dragoteanu Nicolae, expert numit cu acordul apărătorului petenţilor. Onorariul provizoriu pentru expertiză este în cuantum de 500 RON în sarcina petenţilor. Se emite adresă către expert pentru a efectua expertiza care are ca obiective : - identificarea terenului asupra căruia se solicită reconstituirea dreptului de proprietate , - să se stabilească regimul juridic al terenului în litigiu la 01.01.1990 şi la data intrării în vigoare a Legii 247/2005 ca şi amplasamentul real şi categoria de folosinţă. - să fie avut în vedere la efectuarea expertizei actul primar invocat de petenţi, precum şi toate actele pe care petenţii înţeleg să le invoce în dovedirea dreptului de proprietate - să fie avute în eventualele reconstituirile anterioare făcute pe numele altor persoane efectuate pe acest teren. - să fie avută în vedere expertiza extrajudiciară existentă în cauză. Se emite adresă către Biroul de Expertize Judiciare Piteşti pentru transferarea onorariului din contul expertului Cotenescu Ion în contul expertului Dragoteanu Nicolae. Se revine cu adresă către C****** L***** D* F*** F****** R**** pentru a înainta instanţei, în copie, cererea formulată de petenţi pentru reconstituirea dreptului de proprietate pentru terenul în litigiu şi actele anexate la cererea respectivă. Amână judecarea cauzei la 19.11.2007, termen acordat la cererea apărătorului petenţilor, dată pentru care se citează intimata C****** J******** D* F*** F****** A****. Pronunţată în şedinţa publică de la 29.10.2007.
Acordă termen în continuare la 29.10.2007 pentru ca instanţa să pună în discuţia părţilor înlocuirea expertului Cotenescu Ion cu un expert topograf. Pronunţată în şedinţa publică de la 22.10.2007
Înlocuirea d-lui expert Iordache Ion cu expert Cotenescu Ion, expert numit cu acordul părţilor prezente. Onorariul provizoriu pentru expertiză este în cuantum de 500 RON în sarcina petenţilor. Se emite adresă către expert pentru a efectua expertiza care are ca obiective : - identificarea terenului asupra căruia se solicită reconstituirea dreptului de proprietate , - să se stabilească regimul juridic al terenului în litigiu la 01.01.1990 şi la data intrării în vigoare a Legii 247/2005 ca şi amplasamentul real şi categoria de folosinţă. - să fie avut în vedere la efectuarea expertizei actul primar invocat de petenţi, precum şi toate actele pe care petenţii înţeleg să le invoce în dovedirea dreptului de proprietate - să fie avute în eventualele reconstituirile anterioare făcute pe numele altor persoane efectuate pe acest teren. - să fie avută în vedere expertiza extrajudiciară existentă în cauză. Se emite adresă către Biroul de Expertize Judiciare Piteşti pentru transferarea onorariului din contul expertului Iordache Ion în contul expertului Cotenescu Ion. Se revine cu adresă către C****** L***** D* F*** F****** R**** pentru a înainta instanţei, în copie, cererea formulată de petenţi pentru reconstituirea dreptului de proprietate pentru terenul în litigiu şi actele anexate la cererea respectivă. Amână judecarea cauzei la 22.10.2007, termen acordat la cererea părţilor prezente, dată pentru care se citează intimata C****** J******** D* F*** F****** A****. Pronunţată în şedinţa publică de la 01.10.2007.
Prin tragere la sorţi, numeşte expert în specialitatea topografie pe ing. Iordache Ion. Stabileşte onorariu provizoriu pentru expertiză în cuantum de 500 RON în sarcina petenţilor. Se emite adresă către expert pentru a efectua expertiza care are ca obiective : - identificarea terenului asupra căruia se solicită reconstituirea dreptului de proprietate , - să se stabilească regimul juridic al terenului în litigiu la 01.01.1990 şi la data intrării în vigoare a Legii 247/2005 ca şi amplasamentul real şi categoria de folosinţă. - să fie avut în vedere la efectuarea expertizei actul primar invocat de petenţi, precum şi toate actele pe care petenţii înţeleg să le invoce în dovedirea dreptului de proprietate - să fie avute în eventualele reconstituirile anterioare făcute pe numele altor persoane efectuate pe acest teren. - să fie avută în vedere expertiza extrajudiciară existentă în cauză. Se emite adresă către C****** L***** D* F*** F****** R**** pentru a înainta instanţei, în copie, cererea formulată de petenţi pentru reconstituirea dreptului de proprietate pentru terenul în litigiu şi actele anexate la cererea respectivă. Pune în vedere apărătorului petenţilor să depună la dosar acte din care rezultă că terenul ce face obiectul cauzei a trecut în proprietatea statului. Se va ataşa dosarul Judecătoriei Câmpulung cu nr.5279/2006. Amână judecarea cauzei la 01.10.2007, termen acordat la cererea părţilor prezente, dată pentru care se citează intimata C****** J******** D* F*** F****** A****. Pronunţată în şedinţa publică de la 03 Septembrie 2007.