I**** E****
ReclamantP**** M*****
ReclamantS* A****** O** S*** P*** A************ S***** I**
PârâtAdmite în parte cererea principală. Admite în parte cererea reconvenţională. Obligă pârâta - reclamantă la plata către reclamanţii pârâţi a sumei de 456,92 lei reprezentând lipsa de folosinţă provocată reclamanţilor pârâţi în ultimii 3 ani pentru suprafaţa de teren de 476 mp. Constată că pârâta - reclamant are un drept de superficie pentru suprafaţa de 206 mp aferentă construcţiei deţinute. Obligă reclamanţii - pârâţi să asigure pârâtei - reclamante un drept de servitute de trecere conform variantei prevăzută în suplimentul la raportul de expertiză, anexa nr. 2 pe lungimea de 2 m cuprinsă între punctele 102 – 103 – 105 – 107 – 108 însumând o suprafaţă de 75 mp. Obligă pârâta - reclamantă la plată către reclamanţii - pârâţi a unei sume lunare în cuantum de 176,32 lei reprezentând lipsa de folosinţă pentru terenul în suprafaţă de 551 mp începând de la data introducerii acţiunii. Obligă pârâta - reclamantă la plata către reclamanţii - pârâţi a sumei de 600 lei cu titlul de cheltuieli de judecată. Ia act că pârâta - reclamantă nu a solicitat cheltuieli de judecată. Cu recurs.
Instanţa având nevoie de timp pentru a delibera, a amânat pronunţarea la data de 15 decembrie 2008.
Revenirea cu adresă către expertul Bucată Costel pentru a se justifica diferenţa de 10 mp. în plus din suplimentul de expertiză faţă de raportul de expertiză, să se aibă în vedere la stabilirea lipsei de folosinţă şi preţul pieţei practicat în zona respectivă pentru închiriere şi dacă cu privire la rampă acesta este văzută ca făcând parte din construcţie, punctul de la care s-au efectuat măsurătorile cu privire la aceasta şi să stabilească suprafaţa de teren necesară pentru utilizarea acesteia. Se va menţiona în adresă că în cazul în care nu se va depune răspunsurile până la termenul de judecată, se va dispune amendarea expertului cu suma de 300 lei temeiul art.108/1 alin.1 pct.2 lit.c C.pr.civ Amână judecarea cauzei la data de 11 decembrie 2008, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Revenirea cu adresă către expertul Bucată Costel pentru a se justifica diferenţa de 10 mp. în plus din suplimentul de expertiză faţă de raportul de expertiză, să se aibă în vedere la stabilirea lipsei de folosinţă şi preţul pieţei practicat în zona respectivă pentru închiriere şi dacă cu privire la rampă acesta este văzută ca făcând parte din construcţie, punctul de la care s-au efectuat măsurătorile cu privire la aceasta şi să stabilească suprafaţa de teren necesară pentru utilizarea acesteia. Amână judecarea cauzei la data de 27 noiembrie 2008, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Admite cererea de amânare formulată de reprezentanta reclamanţilor pentru a lua la cunoştinţă de răspunsul la obiecţiunile depuse la dosar. Amână judecarea cauzei la data de 23 octombrie 2008, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Revenirea cu adresă către expertul desemnat Bucată Costel pentru a depune la dosar răspunsul la obiecţiunile formulate cu cinci zile înainte de termenul de judecată sub sancţiunea art.108/1 alin.1 lit.c C.pr.civ.. Amână judecarea cauzei la data de 16 octombrie 2008, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Încuviinţează obiecţiunile la raportul de expertiză formulate de avocatul reclamanţilor. Amână cauza la 18 septembrie 2008, pentru a se va face adresă expertului să completeze raportul de expertiză, în sensul de a răspunde obiecţiunilor formulate de avocatul reclamanţilor, aflate la fila 69 din dosar.
Admite cererea de amânare depusă la dosar de avocata reclamanţilor. Amână judecarea cauzei la data de 10 iulie 2008, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Admite cererea de amânare pentru a se lua la cunoştinţă de raportul de expertiză. Amână judecarea cauzei la data de 19 iunie 2008, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Admite cererea de amânare depusă la dosar de expert. Revenirea cu adresă către expertul Bucată Costel pentru a depune raportul de expertiză. Amână judecarea cauzei la data de 22 mai 2008, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Admite cererile de amânare depuse la dosar. Revenirea cu adresă către expertul Bucată Costel pentru a depune raportul de expertiză. Amână judecarea cauzei la data de 17 aprilie 2008, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Emiterea unei adrese către expertul desemnat Bucată Costel pentru a-i comunica faptul că a fost numit expert în această cauză, obiectivele expertizei fiind stabilite prin încheierea de şedinţă din data de 24 ianuarie 2008. Amână judecarea cauzei la data de 20 martie 2008, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Încuviinţează pentru reclamanţi probele cu interogatoriu care se comunică pârâtei, înscrisuri şi expertiză. Încuviinţează pentru pârâtă probele cu înscrisuri şi expertiză. Emiterea unei adrese către Biroul Local de Expertiză de pe lângă Tribunalul Teleorman pentru a comunica lista cu experţi topo disponibili. Stabileşte onorariul expertului în sumă de 500 lei care va fi plătit 250 lei de reclamanţi şi 250 lei de pârâtă. Amână judecarea cauzei la data de 21 februarie 2008, pentru când părţile au termen în cunoştinţă.
Pune în vedere reprezentantei reclamanţilor să achite taxa de timbru în sumă de 1.163,26 lei şi timbru judiciar în sumă de 5 lei. Pune în vedere apărătorilor pârâtei să timbreze cererea reconvenţională cu suma de 19 lei şi timbru judiciar cu suma de 0,30 lei.
Admite cererea de amânare formulată de reprezentanta reclamanţilor pentru a preciza acţiunea. Constată că acţiunea este de natură civilă şi nu comercială. Ia act că se încearcă să se stingă litigiul pe cale amiabilă.
Amână cauza la data de 08.11.2007, pentru ca reclamanta să-şi angajeze apărător.