I*** R*****
ReclamantG******** M******
PârâtG******** I**
PârâtAdmite acţiunea formulată de reclamanta ISCU RODICA, domiciliată în în contradictoriu cu pârâţii GAVRILIŢĂ MATILDA, şi GAVRILIŢĂ ION, Perfectează promisiunea de vânzare – cumpărare intervenită la data de 5 octombrie 2005 între pârâţii Gavriliţă Matilda şi G******** I**, în calitate de promitenţi - vânzători şi reclamanta I*** R*****, în calitate de promitent – cumpărător, cu privire la imobilul casă situat în comuna Măgireşti, sat Măgireşti, nr. 254, judeţul Bacău, în suprafaţă utilă de 89, 7 mp, compus din patru camere, hol şi verandă, construit din cărămidă şi acoperit cu draniţă, dobândit în proprietate de pârâţi prin edificare conform sentinţei civile nr. 1347 din 13 iunie 2006 a Judecătoriei Moineşti, amplasat pe suprafaţa o suprafaţă de 846 mp teren curţi – construcţii intravilan, având următorii vecini: N - drum judeţean – DN 2G, E – Petcu Ion; S – Drulea Anişoara; V – Jigău Neculai, Gavriliţă E . Ion şi pronunţă o hotărâre care să ţină loc de act autentic de vânzare – cumpărare. Ia act că reclamanta nu a solicitat cheltuieli de judecată. Cu recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi. 17.01.2008.
Admite cererea de preschimbare termen. Preschimbă termenul de judecată de la data de 21.01.2008 la data de 17.01.2008, ora 8,00 – complet C.12. Citează părţile. Termenul se acordă în vederea achitării şi depunerii chitanţei reprezentând diferenţă taxă de timbru. Pronunţată în şedinţa publică de la 10 decembrie 2007.
Încuviinţează pentru reclamantă proba cu doi martori – aduşi prin grija părţii astfel cum s-a obligat, cu care să dovedească încheierea actului sub semnătură privată. Ia act că pârâţii nu au formulat probe. Pune în vedere apărătorului reclamantei să aplice ştampila pe actele certificate; Pune în vedere reclamantei, prin apărător, să completeze taxa de timbru şi să depună copia legalizată a hotărârii judecătoreşti cu care face dovada proprietăţii imobilului casă; Amână judecarea cauzei la data de 10 decembrie 2007, ora 8,00 pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Termenul se acordă în vederea administrării probei testimoniale, completării taxei de timbru şi depunerii actelor dispuse de instanţă. Pronunţată în şedinţa publică de la 26 noiembrie 2007.
Amână judecarea cauzei la data de 26 noiembrie 2007, ora 8,00 pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Pune în vedere apărătorului reclamantei să certifice actele depuse la dosar. Cu privire la probatoriile formulate de reclamantă prin apărător se pronunţă după ce pârâţii iau la cunoştinţă conţinutul cererii de chemare în judecată – termenul fiind acordat în acest sens. Pronunţată în şedinţa publică de la 12 noiembrie 2007.