N*** M*****
ReclamantS* D**** A******* A******** G******* S* B********
PârâtRespinge cererea formulată şi precizată de reclamantul NIŢU MARCEL, domiciliat în Iernut, Str. Ştefan cel Mare, nr. 13, jud. Mureş, în contradictoriu cu pârâta S.C. „DELTA ADDENDUM ASIGURĂRI GENERALE” S.A., cu sediul în Bucureşti, B-dul Ferdinand I, nr. 117 B, sc.I etaj 4, ap. 3, sector 2. Respinge cererea reclamantului pentru acordarea cheltuielilor de judecată. Respinge cererea pârâtei pentru acordarea cheltuielilor de judecată, ca nedovedită. Cu apel în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 16 septembrie 2008.
Amână pronunţarea asupra cauzei pentru data de 16 septembrie 2008.
Se revine cu adresa de la fila 163 dosar către Parchetul de pe lângă Tribunalul Cluj. Pune în vedere reprezentantului reclamantului să formuleze în scris precizarea efectuată verbal în cursul acestor dezbateri. Cererea formulată de reprezentantul reclamantei pentru indicarea unei locaţii în vederea depozitării epavei autoturismului va rămâne la latitudinea pârâtei. Pune în vedere reprezentantului reclamantului să suplinească lipsa mandatului special pentru renunţarea la judecarea petitului privind obligarea pârâtei la plata penalităţilor de întârziere, dacă renunţarea nu va fi făcută personal de către reclamant. Admite cererea în probaţiune formulată de reprezentantul pârâtei privitor la interogatoriul reclamantului. Pune în vedere reprezentantului reclamantului să aducă la cunoştinţa acestuia să se prezinte pentru a răspunde la interogator , sub sancţiunea aplicării disp.art. 225 Cod procedură civilă. Pune în vedere reprezentantului pârâtei să prezinte interogatoriul pentru noul termen de judecată stabilit la data de 05 septembrie 2008.
Repunerea cauzei pe rol. Pune în vedere reprezentantului pârâtei să efectueze demersurile necesare, din care să rezulte dacă reclamantul are sau nu calitatea de învinuit. Emiterea adreselor descrise mai sus către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie- Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism - Serviciul Teritorial Tg. Mureş şi Parchetul de pe lângă Tribunalul Cluj. La următorul termen, în funcţie de relaţiile care vor fi comunicate, vor fi puse în discuţia părţilor implicaţiile pe care le-ar avea în prezentul proces. Respinge cererea formulată de pârâtă pentru înscrierea în fals a înscrisului denumit „ contract de vânzare-cumpărare” presupus încheiat la data de 05.09.2003 între reclamant şi Nielsen Hans- Joachim în calitate de împuternicit al proprietarului Schnorf Giorgio. La următorul termen din data de 06 iunie 2008 va fi pusă în discuţia părţilor modalitatea de stabilire a indemnizaţiei de asigurare.
Cererea de amânare a cauzei formulată de avocatul Ionescu Flaviu, în calitate de apărător ales al pârâtului Neghiu Savu, se restituie la compartimentul registratură în vederea identificării dosarului corespunzător, urmând ca cererea să fie înaintată la acel dosar. Acordă un nou termen la data de 09 mai 2009 în vederea studierii actelor depuse în cursul prezentelor dezbateri de către reprezentantul ales al pârâtei, urmând ca reclamantul să-şi pregătească apărările asupra acestora . Pune în vedere reprezentantului ales al pârâtei să formuleze în scris cererea de înscriere în fals a contractului de vânzare-cumpărare, urmând să fie pusă în discuţia părţilor. În caz contrar, înscrisul va fi apreciat ca atare. Aspectele invocate de reprezentantul ales al reclamantului, conform cărora partea adversă a avut la dispoziţie un termen pentru a depune la dosar întâmpinare şi pentru a-şi formula apărările, situaţie în care instanţa nu mai poate solicita la acest termen ca pârâta să-şi exprime poziţia referitor la primele de asigurare achitate, respectiv dacă le contestă sau nu, vor fi puse în discuţia părţilor la noul termen de judecată. Astfel, la următorul termen din data de 09 mai 2008, se va pune în discuţia părţilor: eventuala cerere de înscriere în fals a contractului de vânzare-cumpărare, motivele suspendării , modul de calcul al evapei şi aspectele invocate de reprezentantul ales al reclamantului privitor la termenul în care pot fi aduse anumite clarificări. Notă: după încheierea dezbaterilor, însă în şedinţa publică se prezintă reprezentantul ales al pârâtei, care depune la dosar copia sentinţei penale nr. 1438/ 30.10.2007 pronunţată de Judecătoria Tg. Mureş în dosar nr. 6971/320/2007 şi motivele de recurs.
Pune în vedere reprezentantului ales al reclamantului să depună la dosar, în scris, cererea de renunţare la judecată, dacă nu deţine mandat expres în acest sens. Respinge excepţia prescripţiei dreptului material la acţiune invocată de pârâtă. În temeiul disp.art. 244 alin.1 pct.1 Cod procedură civilă dispune suspendarea judecăţii acţiunii formulate de reclamantul NIŢU MARCEL, domiciliat în Iernut, str. Ştefan cel Mare, nr.13, jud. Mureş , în contradictoriu cu pârâta S.C. DELTA ADDENDUM ASIGURĂRI GENERALE S.A., cu sediul în Bucureşti, B-dul Ferdinandi, nr. 117 B, et.4, ap.3, sector 2, până la soluţionarea dosarului cu nr. 6971/320/2007 aflat pe rolul Judecătoriei Tg. Mureş. Cu drept de recurs pe toată durata suspendării în ceea ce priveşte dispoziţiile de suspendare.
Pune în vedere apărătorului ales al pârâtei următoarele: - să înmâneze reclamantului, în integralitate, înscrisul ce stipulează condiţiile generale privind asigurarea de avarii asupra autovehicolelor, inclusiv articolul unde sunt prezentate penalităţile de întârziere. -să analizeze aprecierile reclamantului din răspunsul la întâmpinare cu privire la excepţia prescripţiei dreptului material la acţiune. Pune în vedere reprezentantului ales al reclamantului să se conformeze obligaţiilor stabilite la termenul anterior de judecată în sarcina părţii pe care o reprezintă, respectiv să precizeze penalităţile de întârziere până la data efectuării calculului, cu prezentarea modalităţii de calcul şi a termenelor de scadenţă, urmând să achite taxa judiciară de timbru aferentă acestei valori. Stabileşte un nou termen la data de 14 septembrie 2007.
Pune în vedere reprezentantului reclamantei să îndeplinească obligaţiile procesuale stabilite în sarcina acestei părţi, respectiv: -completarea taxei judiciare de timbru cu suma de 3.774, 73 lei şi timbre judiciare în valoare de 2 lei . - precizarea penalităţilor de întârziere până la data efectuării calculului, cu prezentarea modalităţii de calcul şi a termenelor de scadenţă, urmând să achite taxa judiciară de timbru aferentă acestei valori. Stabileşte un nou termen la data de 8 iunie 2007 pentru îndeplinirea obligaţiilor mai sus menţionate şi pentru studierea întâmpinării de către reclamant. La termenul din data de 8 iunie 2007 se va pune în discuţie apărările invocate pe calea întâmpinării şi excepţia prescripţiei dreptului material la acţiune.
În temeiul disp.art. 156 Cod procedură civilă instanţa va admite cererile de amânare a cauzei formulate de părţi pentru a le da posibilitatea acestora să-şi pregătească apărările şi va stabili un nou termen la data de 11 mai 2007, termen pentru care va dispune citarea părţilor. Văzând că reclamantul nu a completat taxa judiciară de timbru datorată pentru acţiunea promovată cu suma de 3.774,73 lei şi timbre judiciare în valoare de 2 lei, instanţa va dispune emiterea unei adrese către reclamant pentru a se conforma acestei obligaţii, sub sancţiunea anulării acţiunii ca insuficient timbrată. Totodată, se va solicita reclamantului să precizeze penalităţile de întârziere până la data efectuării calculului şi să procedeze la completarea taxei judiciare de timbru conform acestei valori.