D*** E****
ReclamantC******** M******
ReclamantG****** A*******
ReclamantD*** N***
ReclamantD*** V*****
ReclamantAdmite excepţia de perimare ridicată din oficiu. Constată perimată cererea. Cu recurs în 5 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 17.11.2011.
În baza art.155¹ C.pr.civilă, suspendă judecata cauzei privind pe reclamanţii D*** E****,CIUBOTARU MARICICA, GALAON ANIŞOARA, cu domiciliul în Bereşti Tazlău, D*** N*** domiciliat în or. Sf. Gheorghe, str. 1 Decembrie,bl.12 E,ap.11,D*** V***** domiciliat în com. Pecica,jud. Arad în contradictoriu cu pârâtul DINU LAZĂR domiciliat în com. Bereşti Tazlău, până când reclamanţii vor achita onorariul de 800 lei, pentru efectuarea expertizei topo, dispusă în cauză. Cu recurs pe toată durata suspendării. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 9 septembrie 2010.
Amână judecarea cauzei la data de 9 septembrie 2010 ora 8,00 . Admite efectuarea în cauză a unei expertize topo cu următoarele obiective : - expertul va identifica cu schiţe şi megieşi terenul reclamanţilor conform titlului de proprietate , de asemenea şi terenul pârâtului , copnform titlului de proprietate deţinut de acesta, terenuri ce se învecinează unde părţile îşi au gospodăria; - se va preciza dacă raportat la titlul de proprietate şi alte acte de proprietate prevăzute de lege pe care le deţin părţile pentru terenuri ( cum ar fi contracte de vânzare cumpărare autentice) dacă pârâtul ocupă vreo porţiune din terenul reclamantului şi cât anume ; - Se va evalua suprafaţa ocupată în cazul în care pârâtul ocupă vreo porţiune de teren - Se va stabili linia de hotar în raport de obiectivele anterioare dintre cele două proprietăţi ; - În măsura în care este posibil , expertul să precizeze dacă între cele două proprietăţi este gard,dacă acesta a fost desfiinţat, pe ce distanţă şi dacă s-a modificat linia de hotar iniţială . Numeşte expert tehnic Socaci Ştefan prin acordul părţilor . Pune în vedere reclşamanţilor să achite onorariul de expert în cel mai scurt termen şi să depună la dosar chitanţa de achitare . Părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţa publică azi , 10 iunie 2010 .
Amână judecarea cauzei la 10 iunie 2010 pentru a depune în scris cererile de renunţare şa capătul 2 şi 3 din cererea principală şi pentru achitarea onorariului de expert de 600 lei. Pronunţată în şedinţa publică de la 27.05.2010.
Amână judecarea cauzei la data de 27 mai 2010 ora 8,00 . Părţile au termen în cunoştinţă, ceilalţi reclamanţii urmând a depune în scris la dosar cerere de renunţare la capătul 2 şi 3 din cererea principală., urmând a se relua discuţiile privitoare la o nouă expertiză , în funcţie de aceste cereri. Pronunţată în şedinţa publică de la 13 mai 2010.
Amână judecarea cauzei la data de 1 aprilie 2010 ora 8,00 . Admite cererea domnului expert Timaru Mihai şi dispune exonerarea acestuia de plata amenzii de 500 lei aplicată prin încheierea de şedinţă din 21 ianuarie 2010 . Irevocabilă cu privire la măsura exonerării de plata amenzii. Părţile au termen în cunoştinţă. Dispune plata onorariului de expert de 400 lei către expert Timaru Mihai achitat cu chitanţa CEC nr. 1306423/1 din 11.02.2008, urmând a se comunica copie de pe încheiere Biroului local de expertize şi d-lui expert. Termenul se acordă pentru ca reclamanţii să depună procesele verbale de punere în posesie, în situaţia în care acestea există, urmând a se pune în discuţie o nouă expertiză. Pronunţată în şedinţa publică de la 18 martie 2010.
Amână judecarea cauzei la data de 18 martie .2010, ora 8,00. Revine la expert cu menţiunea că motivele invocate pentru nedepunerea expertizei nu pot fi reale , efectuarea expertizei în cauză , s-a dispus la 21 februarie 2008, de la acea dată şi până în prezent au trecut doi ani , timp în care expertul ar fi putut efectua lucrarea . Se vor formula şi discuta eventualele obiecţiuni la expertiză .
În temeiul art. 108 1 lit. c cod pr.civilă amendează cu 500 lei pe dl. expert TIMARU MIHAI domiciliat în Comăneşti, str. Republicii, bl.5, apt.15, jud. Bacău, CNP 1590621043761 pentru nedepunerea lucrării de expertiză. Amână judecarea cauzei la data de 18.02.2010, ora 8,00 pentru când revine cu adresă la expert să efectueze lucrarea cu menţiunea de a trece această lucrare pe lista de priorităţi având în vedere că acest dosar este înregistrat la instanţă în 2007 şi trenează pe rol , cu menţiunea că va fi amendat la fiecare termen de judecată dacă nu depune raportul de expertiză. Părţile au termen în cunoştinţă.. Pronunţată în şedinţa publică de 21.01.2010
Amână cauza la 21 ianuarie 2010 ora 8,00. Revine cu adresă la expert ca pe lângă obiectivele de la fila 38 dosar să răspundă şi la următorul obiectiv : - în cazul în care expertul va stabili o nouă linie de hotar decât cea existentă , să precizeze dacă apele pluviale se scurg pe proprietatea reclamanţilor . Pronunţată în şedinţa publică astăzi , 26 noiembrie 2009 .
Amână judecarea cauzei la data de 4 .11.2009, ora 8,oo cam. 2 pentru cand dispune a se reveni cu adresa catre d-nul expert Timaru Mihai, cu atentionare,in sensul ca instanta va acorda un ultim termen pentru depunerea lucrarii, sub sanctiunea amendarii cu suma de 500 lei, in caz de neconformare. Toate partile au cunotinta de termen. Pronunţată în şedinţa publica de la 07 Octombrie 2009.
Amână judecarea cauzei la data de 7. 10.2009, ora 8,oo cam.2, pentru părţile au cunoştinţă de termen Pronunţată în şedinţa publică de la 23 Septembrie 2009.
Amână judecarea cauzei la data de 23.09. 2009, ora 8,00, pentru când: părţile au T.c.
Amână judecarea cauzei la data de 10.06.2009, ora 8,oo C-11, pentru când dispune a se reveni cu adresă către dl.expert Timaru Mihai de a efectua şi a depune la dosar raportul de expertiză dispus în cauză. Ia act că nu sunt alte cereri de formulat. Pronunţată în şedinţa publică de la 27 Mai 2009.
Amână judecarea cauzei la data de 27 mai 2009, ora 8,oo C-11, pentru când se revine cu adresă către dl.expert Timaru Mihai, să depună raportul de expertiză,dispus în cauză,sub sancţiunea amendării in cuantum maxim. Ia act că nu sunt alte cereri de formulat. Pronunţată în şedinţa publică de la 13 Mai 2009.
Amână judecarea cauzei la data de 13 mai 2009, ora 8,oo C-11, pentru când se revine cu adresă către dl. expert Timaru Mihai să intocmească şi să depună la dosar lucrarea de expertiză, sub sancţiunea amendării, instanţa acordând un termen mai lung ,doar pentru acest motiv. Toate părţile au cunoştinţă de termen. Pronunţată în şedinţa publică de la 15 Aprilie 2009.
Amână judecarea cauzei la data de 15. 04.2009, ora 8,00, pentru când: Părţile au T.c Revine cu adresă la expertul Timaru Mihai pentru a depune raportul de expertiză, cu menţiunea că acesta este ultimul termen care a fost acordat, sub sancţiunea amendării în caz de neconformare
Amână judecarea cauzei la data de 01.04.2009, ora 8,00, pentru când: Părţile au T.c Revine cu adresă la expertul Timaru Mihai pentru a depune raportul de expertiză, cu menţiunea că acesta este ultimul termen care a fost acordat, sub sancţiunea amendării în caz de neconformare.
Amână judecarea cauzei la data de 04 martie 2009 ,ora 8,oo C-.11,pentru când se revine cu adresă către acelasi expert Timaru Mihai să efectueze lucrarea de expertiză si să o depuna la dosar,pânp la termen. Ia act ca nu sunt alte cereri de formulat. Pronunţată în şedinţa publică de la 04 Februarie 2009.
Amână judecarea cauzei la data de 19,1.2009, ora 8,00, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Dispune revenirea cu adresă către expert Timaru Mihai-fila 90 dosar şi efectuarea unei note telefonice cu dl.expert Timaru Mihai aducându-i-se la cunoştinţă faptul că va fi amendat în cazul în care nu se conformează dispoziţiilor instanţei, Pronunţată în şedinţă publică de la 15.12.2008.
Amână judecarea cauzei la data de 15.12.2008, ora 8,00, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Se revine cu adresa de la fila 87 dosar către d-l expert Timaru Mihai, sub sancţiunea amendării în cazul neconformării şi cu menţiunea de a efectua urgent lucrarea. Pronunţată în şedinţă publică de la 3.11.2008.
Amână judecarea cauzei la data de 03.11.2008, ora 8,00, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Se revine cu adresa fila 80 dosar către dl expert Timaru Mihai pentru depunerea raportului de expertiză, sub sancţiunea amendării cu 300 lei. Termenul se acordă pentru depunerea raportului de expertiză. Pronunţată în şedinţă publică de la 20 Octombrie 2008.
Amână judecarea cauzei la data de 20 octombrie 2008, ora 8,00, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Revine la adresa către dl expert Timaru Mihai pentru efectuarea şi depunerea lucrării de expertiză topo-cadastru cu menţiunea URGENT dat fiind vechimea dosarului şi sub sancţiunea amendării; Termenul se acordă pentru depunerea lucrării de expertiză. Pronunţată în şedinţă publică de la 22 sept. 2008.
Amendează cu 200 lei pe dl. expert TIMARU MIHAI - domiciliat în Comăneşti, str. Republicii, nr. 5, apt. 15, jud. Bacău – CNP 1590621043761 pentru neefectuarea şi nedepunerea lucrării de expertiză. Cu drept de reexaminare în termen de 15 zile de la comunicare în ceea ce priveşte amenda judiciară; Revine la adresa către dl expert Timaru Mihai pentru efectuarea şi depunerea lucrării de expertiză topo-cadastru; Amână judecarea cauzei la data de 22 sept. 2008, ora 8,00, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Termenul se acordă pentru depunerea lucrării de expertiză. Pronunţată în şedinţă publică de la 8 sept. 2008.
Revine la adresa către dl expert Timaru Mihai să efectueze şi să depună lucrarea de expertiză sub sancţiunea amendării în caz de neconformare. Amână judecarea cauzei la data de 8 sept. 2008, ora 8,00 pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Termenul se acordă pentru depunerea lucrării de expertiză. Pronunţată în şedinţa publica de la 23 iunie 2008.
Emite adresă d-lui expert Socaci Ştefan căreia îi aduce la cunoştinţă că fost înlocuit; Emite adresă către Biroul Local pentru expertize judiciare tehnice şi contabile de pe lângă Tribunalul Bacău pentru a înştiinţa că expertul topo Socaci Ştefan a fost înlocuit la cererea sa cu dl expert Timaru Mihai, desemnat prin tragere la sorţi. Emite adresă d-lui expert Timaru Mihai să efectueze şi să depună lucrarea de expertiză, ţinând cont de obiectivele stabilite prin Încheierea din 3 martie 2008. Amână judecarea cauzei la data de 23 iunie 2008, ora 8,00 pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Termenul se acordă pentru depunerea lucrării de expertiză. Pronunţată în şedinţa publica de la 9 iunie 2008.
Înlocuieşte pe dl expert topo Custură Petru – la cererea sa, cu dl. expert Socaci Ştefan , desemnat prin tragere la sorţi. Emite adresă d-lui expert Custură Petru căreia i se va aduce la cunoştinţă că fost înlocuit la cererea sa; Emite adresă către Biroul Local pentru expertize judiciare tehnice şi contabile de pe lângă Tribunalul Bacău pentru a se aduce la cunoştinţă că expertul topo desemnat iniţial Custură Petru a fost înlocuit la cererea sa cu dl expert Socaci Ştefan, desemnat prin tragere la sorţi. Emite adresă d-lui expert Socaci Ştefan să efectueze şi să depună lucrarea de expertiză, ţinând cont de obiectivele stabilite prin Încheierea din 3 martie 2008. Amână judecarea cauzei la data de 9 iunie 2008, ora 8,00 pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Termenul se acordă pentru depunerea lucrării de expertiză. Pronunţată în şedinţa publica de la 12 mai 2008.
Amână judecarea cauzei la data de 12 mai 2008, ora 8,00 pentru când citează reclamanţii D*** E**** şi D*** N*** cu menţiunea „ personal la interogator”. Revine la adresa de la fila 40 către dl. expert Custură Petru pentru efectuarea şi depunerea lucrării de expertiză. Pârâtul şi ceilalţi reclamanţi au termen în cunoştinţă. Termenul se acordă pentru depunerea raportului de expertiză. Pronunţată în şedinţa publica de la 31.03. 2008.
Amână judecarea cauzei la data de 31.03.2008, ora 8,00 pentru când citează reclamanţii cu menţiunea personal la interogator. Procura privind cercetarea la faţa locului se va reitera după depunerea lucrării de expertiză. Emite adresă expertului Custură Petru pentru efectuarea şi depunerea lucrării având următoarele obiective: 1. identificarea cu schiţă şi vecinătăţi a suprafeţei de 1557 m.p. teren aparţinând reclamanţilor conform T.P. 145523/1995 2. identificarea cu schiţă şi vecinătăţi a terenului aflat în posesia pârâtului Dinu Lazăr conform T.P. 208190/2006 care se învecinează cu terenul reclamanţilor indicat la pct.1 3. să se precizeze dacă pârâtul ocupă din terenul reclamanţilor, ce suprafaţă - indicată cu schiţă şi vecinătăţi ( precizaţi dacă există suprapunerea terenurilor înscrise în T.P.) 4. valoarea suprafeţei de teren ocupată de pârât din terenul reclamanţilor 5. dacă terenurile învecinate aparţinând reclamanţilor şi pârâtului au fost sau nu separate de un gard, dacă acest gard a fost modificat, desfiinţat de pârât sau de reclamanţi, când, pe ce distanţă şi în ce modalitate. 6. să se traseze linia de hotar dintre proprietăţile învecinate aparţinând reclamanţilor şi pârâtului 7. dacă apele de ploaie scurse de pe acoperişul casei pârâtului cad pe terenul reclamanţilor. Proba privind cercetarea la faţa locului se va reitera după depunerea lucrării de expertiză. Pârâtul are termen în cunoştinţă. Termenul se acordă pentru depunerea raportului de expertiză. Pronunţată în şedinţa publica de la 03.03. 2008.
Amână judecarea cauzei la data de 03.03.2008.
Admite cererea de preschimbare termen. Preschimbă termenul de judecată de la data de 21.01.2008 la data de 17.01.2008, ora 8,00 – complet C.12. Încuviinţează pentru reclamanţi proba cu interogatoriu pârât, proba cu înscrisuri şi proba cu martori; Proba cu expertiza tehnică topo - cadastrală se reiterează după audierea martorilor şi depunerea înscrisurilor; Pune în vedere reclamanţilor să depună lista cu numele şi domiciliul martorilor pentru citarea legală; Citează toate părţile, pârâtul cu menţiunea „personal la interogator”. Termenul se acordă pentru administrarea probelor. Pronunţată în şedinţa publică de la 10 decembrie 2007.