V***** C*********
InculpatA******** D* P********** N** 1* R****
Parte civilăS**** V*******
Parte civilăG**** M****
Parte civilăM******* A****
Parte civilăAdmite cererea creditoarea Asociaţia de Proprietari nr.10 TV Roman. Investeşte cu formulă executorie sentinţa penală nr.490/2008 a Judecătoriei Roman . Fără cale de atac. Pronunţată în şedinţă publică azi 16.12.2008.
AMÂNĂ PRONUNŢAREA LA DATA DE 29.09.2008; CONDAMNA INCULPATUL LA 2 ANI ÎNCHISOARE
Admite cererea. Acordă termen de judecată la data de 22 septembrie 2008, pentru când se vor cita părţile civile lipsă şi care nu au termen în cunoştinţă
Admite cererile de amânare a cauzei formulate de către expert Gherman Monica şi av. S. lazăr. Revine cu adresă la expert Gherman Monica, în sensul depunerii raportului de expertiză contabilă cu menţiunea că, în cazul în cazul nedepunerii lucrării, va fi amendată conform legii. Repetă procedura de citare cu părţile civile lipsă, care nu au TC.
Amînat pentru lipsa raportului de expertiză şi pentru a se reveni cu adresă la expert în sensul de a efectua lucrarea de expertiză în cauză.
Amănă judecarea cauzei la data de 23 iunie 2008 pentru a se reveni cu adresă la expert Gherman Monica în vederea efectuării raportului de expertiză.
Acordă termen de judecată la data de 9 iunie 2008 pentru când se va repeta procedura de citare cu părţile civile care nu au termen în cunoştinţă, inculpatul şi celelalte părţi civile având TC. Încuviinţează înlocuirea expertului Sava Jan cu experta Gherman Monica, desemnată prin tragere la sorţi, înaintându-se adresă pentru efectuarea expertizei contabile, cu menţiunea că onorariul provizoriu a fost achitat şi înaintându-se obiectivele menţionate la fila 40 din dosarul de urmărire penală cât şi obiectivele formulate de inculpat ( intitulate „ obiecţiuni”). Se va înainta adresă expertului Jan Sava pentru a i se aduce la cunoştinţă despre înlocuirea sa cu un alt expert. Se va emite adresă către BLETC Neamţ cu privire la înlocuirea domnului expert Sava Jan cu doamna expert Gherman Monica.
Amânat pentru lipsa raportului de expertiză.
Desemnează prin tragere la sorţi din lista cu experţi aflată la dosar , pe d-nul expert Sava Jan şi se va emite adresă acestuia în care i se va aduce la cunoştinţă faptul că a fost desemnat să efectueze expertiza contabilă în prezenta cauză , cu menţiunea că onorariu provizoriu a fost achitat conform chitanţei depuse (fila 20) înaintându- se şi obiectivele menţionate la fila 40 din dosar cât şi obiectivele formulate de inculpat.. Se va emite adresă către BLETC Neamţ prin care vor fi încunoştiinţaţi cu privire la înlocuirea d-nei expert Nicolescu Lăcrămioara cu d-nul expert Sava Jan. Se va repeta procedura de citare cu părţile civile lipsă, care nu au TC. Inculpatul are termen în cunoştinţă.
pentru când se va repeta procedura de citare cu părţile civile care nu au termen în cunoştinţă, inculpatul şi celelalte părţi civile având TC. Încuviinţează înlocuirea expertei Teofănescu Rodica Antonela cu experta Nicolescu Lăcrămioara, desemnată prin tragere la sorţi, înaintându-se adresă pentru efectuarea expertizei contabile, cu menţiunea că onorariul provizoriu a fost achitat, conform chitanţei depuse (f. 120) şi înaintându-se obiectivele menţionate la fila 40 din dosarul de urmărire penală. Se va înainta adresă expertei Teofănescu Rodica pentru a i se aduce la cunoştinţă despre înlocuirea sa cu un alt expert şi de asemenea Biroului de Expertize Tehnice P.Neamţ, comunicându-i-se acest fapt.
Amână judecarea cauzei la data de 31 martie 2008, pentru când, inculpatul şi părţile vătămate Asociaţia de proprietari nr.10 Roman, Gîlcă Maria, Tarhon Elena, Zamfir Maria, Botezatu Petru, Antohie Saveta, Donciu Ion, Şuiu Mariţa, Brânză Elena, Dănilă Elena, Mihalache Olga, Gheţi Paula, Roiu Elena, Meluţ Francisc, Prepeliţă Vasile, Botez Ioan, Buliga Costel, Marin Nina, Bătrânu Maria Cornelia şi Dună Paisie Alexandru au TC. Se va repeta procedura de citare cu părţile vătămate au TC. Prin tragere la sorţi desemnează expert pe Teofănescu Rodica Antonela căruia i se va face adresă în sensul de a efectua lucrarea de expertiză având în vedere obiectivele formulate de inculpat, prin apărător.
Amână jjudecarea cauzei la data de 3.03.2008 pentru a se emite adresă pentru comunicarea unei liste de experţi în specialitatea contabilitate.
Faţă de solicitarea reprezentantului parchetului, va amâna cauza pentru când se va repeta procedura de citare cu părţile vătămate lipsă la termenul de faţă şi cu inculpatul, pe numele căruia se va emite mandat de aducere, Amână cauza la data de 18 februarie 2008, pentru când se va repeta procedura de citare cu părţile vătămate şi cu inculpatul, pe numele căruia se va emite mandat de aducere. Pronunţată în şedinţă publică la data de 18 februarie 2008.