S**** C****** F*******
Recurent ReclamantP******* B***
Intimat PârâtD******* M******
Intimat PârâtP******* G********
Intimat PârâtM**** N******
PârâtRespinge excepţia nulităţii antecontractului de vânzare – cumpărareinvocată de pârâta – reclamantă D******* M******.Admite acţiunea formulată de reclamanta – pârâtă S**** C****** F*******.Omologhează raportul de expertiză topo efectuat în cauză de expert Chivulescu Vasile în ce priveşte identificarea şi măsurarea terenului arabil extravilan.Constată intervenită vânzarea cumpărarea între defunctul pârât P******* B*** şi reclamanta – pârâtă S**** C****** F******* suprafeţei de 4125 mp din acte (3984,47 mp din măsurători).Prezenta hotărâre ţine loc de act autentic de vânzare cumpărare a terenului arabil extravilan menţionat mai sus. Respinge cerere reconvenţională formulată de pârâta – reclamantă D******* M****** împotriva pârâtului – reclamant MANTA NICULAE şi a pârâtei MANTA MARIA. Respinge cerere reconvenţională formulată de pârâtul – reclamant MANTA NICULAE împotriva pârâtei – reclamante D******* M****** şi a pârâtului PETRACHE MARIN. Ia act că pârâtul – reclamant MANTA NICULAE a renunţat la cererea de chemare în garanţie a lui PETRACHE MARIN.Respinge cererea de chemare în judecată a altor persoane , respectiv a lui S**** C****** F******* şi PETRACHE MARIN, formulată de pârâtul – reclamant MANTA NICULAE.Obligă pe pârâta – reclamantă D******* M****** la plata către reclamanta – pârâtă S**** C****** F******* a sumei de 690,50 lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Respinge cererile privind plata cheltuielilor de judecată formulate de pârâţii – reclamanţi D******* M****** şi Manta Niculae.
Amână pronunţarea.
Amână pronunţarea la 19.08.2009.
Amână pronunţarea la 12.08.2009
amână judecarea cauzei pentru studierea suplimentului la raportul de expertiză
Apreciază întemeiate obiecţiunile formulate de părţi şi având în vedere răspunsul înaintat de Primăria Tămădău, dispune revenirea cu adresă către expert să răspundă la obiecţiunile formulate de reclamanta-pârâtă-intervenientă Savin Claudia-Fernanda şi pârâtul-reclamant M**** N******, obiecţiuni care urmează să fie înaintate expertului. Totodată, se va înainta şi adresa numărul 1126/2009 emisă de Primăria Tămădău Mare, prin care se precizează că terenul situat în T 131, parcela 1, este arabil extravilan şi are o valoare de impozitare de 40 lei/ha, conform HCL nr. 38/2008. Pentru aceste motive, amână judecarea cauzei.
Pentru a se emite adresă către Primăria Tămădău în sensul celor dispuse de instanţă şi solicitate de părţi, consideră cauza în stare de amânare.
Având în vedere că răspunsul la obiecţiunile formulate la raportul de expertiză topo au fost depusă în dimineaţa acestei zile, la ora 9,00, nefiind îndeplinit termenul de 5 zile prevăzut de art. 209 C.pr.cviv., admite cererile de amânare solicitate de părţi pentru a lua cunoştinţă de conţinutul răspunsului la obiecţiuni, consideră cauza în stare de amânare.
amână judecarea cauzei pentru lipsa răspunsului la obiecţiuni de către expertul topo
Pentru a se emite adrese către experţii Georgescu Jan Bucur şi Chivulescu Vasile, să răspundă la obiecţiunile formulate de părţi, consideră cauza în stare de amânare.
Având în vedere că obiecţiunile la raportul de expertiză topo şi la raportul de expertiză imobiliară, au fost depus în timpul şedinţei, pentru a le studia, consideră cauza în stare de amânare.
amână judecarea cauzei pentru studierea celor două raporte de expertiză având în vedere că nu au fost depuse cu 5 zile înainte de termen
amână judecarea cauzei pentru lipsa raportului de expertiză topo şi a se emite adresă către expertul imobiliar
amână judecarea cauzei pentru a se emite adrese către expertii topo şi imobiliari
Instanţa admite proba cu expertiza imobiliară (construcţii) solicitată de părţi, apreciind-o necesară şi utilă cauzei, şi pentru a se emite adresă către Biroul Local de Expertize din cadrul Tribunalului Călăraşi să ne comunice numele unor experţi imobiliari (construcţii) şi pentru efectuarea expertizei topo, urmând a se emite adresă către expert după achitarea diferenţei de 300 lei, consideră cauza în stare de amânare.
Pentru audierea concomitentă a martorilor, consideră cauza în stare de amânare.
Pentru administrarea probelor, amână judecarea cauzei.
Pentru a se pronunţa pe cererile de suspendare şi de conexare solicitate de părţi în dosarul 84/249/2008, amână judecarea cauzei.
Admite cererea pentru imposibilitate de prezentare solicitată de avocatul pârâtei D******* M******, fiind dovedită şi pe cale de consecinţă, amână judecarea cauzei la data de 14.05.2008.
Suspendă judecata pricinii conf. art. 244 pct.1 C.pr.civ.
Având în vedere că au fost introduşi moştenitorii la termenul din 21.11.2007, admite cererea pentru lipsă de apărare solicitată de pârâta D******* M******, fiind prima în acest sens.Pentru aceste considerente, pe cale de consecinţă, amână judecarea cauzei la data de 23.01.2008.
Pentru audierea martorilor amână judecarea cauzei.
Dispune introducerea în cauză a moştenitorilor defunctului P******* B***, respectiv D******* M****** şi P******* G********, în calitate de pârâte, urmând ca cererea de suspendare să fie discutată la termenul următor când va fi procedură şi cu aceste părţi introduse astăzi în cauză.Pentru aceste considerente, amână judecarea cauzei la data de 12.12.2007
Pentru a se depune la dosar numele moştenitorilor pârâtului şi adresele acestora, amână judecarea cauzei la data de 21.11.2007.
Instanţa având în vedere faptul că d-ra judecător Văduva Andreea, preşedintele completului 5 a fost delegată la o altă instanţă, motiv pentru care colegiul de conducere al acestei instanţe a decis, prin hotărârea nr. 7/10.07.2007 repartizarea dosarelor atribuite acestui complet prin sistem ciclic celorlate complete ale instanţei. Întrucât, astfel cum reiese din procesul verbal ce face parte integrantă din hotărârea menţionată, prezenta cauză a fost atribuită completului 1, trimite dosarul completului competent.
Pentru administrare de probe acordă termen.
Pentru a se emite adresă către BLET Călăraşi pentru a comunica numele unor experţi topo, acordă termen.
Instanţa având în vedere faptul că s-a admis cererea de abţinrea a preşedintelui acestui complet urmează a repartiza acestă cauză completului imediat următor celui care a soluţionat cererea de abţinere respectiv completul 5.