Dosar 611/216/2007 din 12.03.2007

fond funciar


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 611/216/2007
Data dosar:
12.03.2007
Instanta:
Judecătoria Curtea de Argeș
Departament:
Judecatorie
Obiect:
fond funciar
Categorie:
Civil
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 03.10.2007 la ora 8:30

    Complet: COMPLETUL FOND FUNCIAR
  • Admis fond

    Admite plângerea formulată de petenţii BORLESCU C. NICOLAE, BORLESCU C. VASILE, DUMITRACHE GEORGETA şi BORLESCU C. PETRE, în contradictoriu cu intimatele C****** L***** D* F*** F****** A C****** M******* şi COMISIA JUDEŢEANĂ ARGEŞ DE FOND FUNCIAR. Desfiinţează parţial, în ceea ce-i priveşte pe petenţi, hotărârea nr. 174/13.XII.2006 a Comisiei Judeţene Argeş de Fond Funciar, în sensul că reconstituie acestora dreptul de proprietate şi pentru diferenţa de 18.140 m.p. teren cu vegetaţie forestieră pe raza comunei Mălureni, judeţul Argeş, din care 8140 m.p. în punctul „Piscul Comorii” şi 10.000 m.p. teren în punctul „La Cruce”, aşa cum a fost identificat în schiţele de plan de le filele 56 şi 76 din raportul întocmit de expertul Păunescu Ion. Fără cheltuieli de judecată. Cu recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunţată azi, 3.X.2007, în şedinţă publică .

  • Sedinta din data de 19.09.2007 la ora 8:30

    Complet: COMPLETUL 3 FOND FUNCIAR - MIERCURI - SALA 2
  • Încheiere

    Încuviinţează cererea petenţilor de amânare a cauzei pentru ca expertul să completeze lucrarea. Se revine cu adresă la expertul Păunescu Ion, aducându-i la cunoştinţă că se impune completarea acesteia pentru punctul „Piscu Comorii”, în sensul de a puncta diferenţa de 1.100 m.p. şi a-i alătura schiţei de plan nr. 1, astfel încât să nu existe nici un dubiu la momentul punerii lor în posesie. Se citează intimatele. Amână judecarea cauzei la 03.10.2007 S1 Pronunţată în şedinţa publică de la 19 Septembrie 2007.

  • Sedinta din data de 05.09.2007 la ora 8:30

    Complet: COMPLETUL 3 FOND FUNCIAR - MIERCURI - SALA 2
  • Încheiere

    Încuviinţează cererea petentului de amânare a cauzei pentru a putea lua cunoştinţă de conţinutul raportului de expertiză tehnică depus cu mai puţin de 5 zile înaintea termenului de judecată. Se citează petenta Dumitrache Georgeta şi intimatele. Amână judecarea cauzei la 19.09.2007 S2. Pronunţată în şedinţa publică de la 05 Septembrie 2007.

  • Sedinta din data de 13.06.2007 la ora 8:30

    Complet: COMPLETUL 3 FOND FUNCIAR - MIERCURI - SALA 2
  • Încheiere

    Efectuarea expertizei tehnice, pentru care stabileşte următoarele obiective: - identificarea, în schiţă de plan cu vecinătăţi, a terenului cu vegetaţie forestieră din cererea nr. 41/05.09.2005 pentru care petenţii au solicitat reconstituirea dreptului de proprietate; - compararea acestuia cu cele din actele pe care petenţii îşi întemeiază dreptul de proprietate(f.15 dosar) - să se stabilească care era situaţia juridică a terenului la data de 01.01.1990 şi care este în prezent; - să precizez expertul dacă terenul este liber şi poate fi reconstituit dreptul de proprietate pe vechiul amplasament, iar în cazul în care este deţinut de terţe persoane să precizeze în baza căror acte; - să stabilească expertul dacă terenul face parte din excepţiile prevăzute de art. 24 din L. 1/2000; Prin tragere la sorţi numeşte pe expertul Păunescu Ion, căruia-i stabileşte onorariul în sumă de 400 RON în sarcina petenţilor. Se emite adresă expertului înştiinţându-l de numire. Se emite adresă Biroului de Expertize Tehnice anunţându-le numirea expertului. Se citează intimatele. Amână judecarea cauzei la 05.09.2007 S2. Pronunţată în şedinţa publică de la 13 Iunie 2007.

  • Sedinta din data de 16.05.2007 la ora 8:30

    Complet: COMPLETUL FOND FUNCIAR
  • Încheiere

    Încuviinţează petenţilor cererea de amânare, pentru studiul întâmpinării şi al actelor ataşate acesteia, urmând ca în funcţie de acestea să-şi formuleze apărările corespunzătoare. Pune în vedere petentului să certifice copiile actelor depuse la dosar. Se citează petenţii lipsă şi intimatele. Amână judecarea cauzei la 13.06.2007 S2 Pronunţată în şedinţa publică de la 16 Mai 2007.

  • Sedinta din data de 04.04.2007 la ora 8:30

    Complet: COMPLETUL FOND FUNCIAR
  • Încheiere

    Încuviinţează cererea intimatei de amânare a cauzei pentru pregătirea apărărilor. Se emite adresă intimatei Comisia Locală Mălureni de Fond Funciar, ca odată cu întâmpinarea pe care o vor depune să înainteze întreaga documentaţie inclusiv anexa care a stat la baza emiterii hotărârii nr. 174/13.12.2006, prin care a fost respinsă contestaţia petenţilor . Se citează petenţii şi intimatele. Amână judecarea cauzei la 16.05.2007 S2. Pronunţată în şedinţa publică de la 04 Aprilie 2007. PREŞEDINTE GREFIER E.T. V.M.

Flux dosar


Actualizare GRPD