C**** N******
InculpatS******** C** T********
Parte civilăR*** M***** M*****
MartorR*** I**
MartorÎn baza art.26 C.p. raportat la art.215 al.1 C.p. cu aplicarea art.41 al.2 C.p., condamnă inculpatul CNla o pedeapsă de: - 7 (şapte) luni închisoare, pentru complicitate la comiterea infractiunii de înşelăciune; Interzice inculpatului exercitarea drepturilor prevăzute de art. 64 lit.a teza a doua şi lit. b C.p. pe durata şi în condiţiile art. 71 C.p. În baza art.81, art.82 C.p. şi art.71 al.5 C.p., dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei principale, precum şi a pedepsei accesorii pe un termen de încercare de 2 (doi) ani şi 7 (şapte) luni. În baza art. 359 C.p.p., atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 C.p. În baza art. 346 al. 1 raportat la art. 14 al.3 lit.b C.p.p. şi la art. 998 C.civ., respinge acţiunea civilă formulată de partea civilă Casa de Economii şi Consemnaţiuni C.E.C. SA Sucursala Timişoara împotriva inculpatului Călin Nicolae privind obligarea acestuia la plata sumei de 38.000 lei cu titlu de daune materiale. Ia act că părţile nu au solicitat cheltuieli de judecată. În baza art.191 al.1 C.p.p, obligă inculpatul la plata sumei de 800 RON, cheltuieli judiciare avansate de stat. În baza art.189 C.p.p., dispune plata sumei de 100 RON din fondul Ministerului Justitiei către Baroul Timiş, reprezentând onorariul avocatului desemnat din oficiu. Cu apel 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 27.06.2008.
AMANA PRONUNŢAREA LA DATA DE 27.06.2008
ÎN VEDEREA CITĂRII MARTORILOR
în vederea continuării cercetării judecătoreşti
continuarea cercet jud
În vederea continuării cercetării judecătoreşti prin ascultarea martorilor din rechizitoriu, urmează a amâna judecarea cauzei.
AMÂNAT ÎN VEDEREA CONTINUĂRII CERCETĂRII JUDECĂTOREŞTI PRIN ASCULTAREA MARTORILOR
Incuviinteaza proba testimoniala cu martorii din rechizitoriu. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 26.10.2007, pentru când se citează inculpatul, partea civilă si martorii R*** M***** M***** si Rusu Ioan. Emite adresă către I.P.J. Arad pentru comunicarea fisei de cazier judiciar a inculpatului.
Având în vedere solicitarea procurorului şi pentru a emite adresă către D.P.C.E Timişoara, pentru a ne comunica adresa de domiciliu a inculpatului sau reşedinţa acestuia, către A.N.P. pentru a ne comunica dacă inculpatul figurează încarcerat, către I.G.P.– Bucureşti în vederea comunicării dacă inculpatul figurează în evidenţele acestora ca fiind arestat. VSe citează toată părţile, inculpatul prin afişare la uşa consiliului local şi la adresa de domiciliul cunoscută de către instanţă. Instanţa din oficiu, în virtutea rolului activ, solicita copia sentinţelor penale nr. 1538/2005, 516/2006 şi 1595/2006 ale Judecătoriei Timişoara pentru a se constata dacă CEC-ul s-a constituit parte civilă în cadrul proceselor penale respective şi dacă a obţinut titlu executoriu cu privire la recuperarea aceloraşi sume. Revine cu adresă către D.E.I.P. în vederea comunicării domiciliului inculpatului.