I****** S** G*******
PetentC****** J******** A**** D* F*** F******
IntimatC****** L***** D* F*** F****** M*******
IntimatP**** T* M****
Intervenient în nume propriuP**** T* G*******
Intervenient în nume propriuAdmite cererile de intervenţie în interes propriu formulate de intervenienţii: P**** T* M****, P**** T* G*******, MOREL LAVINIA, ILIESCU M. ION, GUTH NADIA – MARIA, ILIESCU I. MARIN şi BUICAN ION. Admite plângerea, formulată de petentul I****** S** G*******, în contradictoriu cu intimatele C****** J******** A**** D* F*** F****** şi C****** L***** D* F*** F****** M******* aşa cum a fost precizată. Desfiinţează în ceea ce-l priveşte pe petent, hotărârea nr. 174/13.XII.2006 a Comisiei Judeţene Argeş de Fond Funciar şi reconstituie petentului şi intervenienţilor dreptul de proprietate pentru suprafaţa totală de 6,75 ha teren cu vegetaţie forestieră pe raza comunei Mălureni, judeţul Argeş, aşa cum a fost identificat de expertul Păunescu Ion în schiţa de plan de la fila 118. Fără cheltuieli de judecată. Cu recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunţată azi, 5.III.2008, în şedinţă publică .
Încuviinţează cererea de amânare pentru studiul raportului de expertiză tehnică depus cu mai puţin de şapte zile înaintea acestui termen. Se citează intimatele şi intervenientul în nume propriu P**** T* M****. Amână judecarea cauzei la Pronunţată în şedinţa publică de la 20 Februarie 2008.
Se citează petentul, intimatele şi intervenientul în interes propriu P**** T* M****. Amână judecarea cauzei la 20.02.2008 S1. Pronunţată în şedinţa publică de la 23 Ianuarie 2008.
Se conceptează în calitate de intervenienţi în nume propriu P**** T* M**** şi P**** T* G*******, urmând ca la termenul următor să se discute admisibilitatea cererii acestora. Se revine cu adresă la expertul Păunescu Ion să efectueze şi să depună lucrarea. Se citează intimatele şi intervenienţii în nume propriu. Amână judecarea cauzei la 23.01.2007 S1. Pronunţată în şedinţa publică de la 05 Decembrie 2007.
Se revine cu adresă la expertul Păunescu Ion să efectueze şi să depună lucrarea. Se citează intimatele. Amână judecarea cauzei la 05.12.2007 S2. Pronunţată în şedinţa publică de la 31 Octombrie 2007.
Se revine cu adresă la expertul Păunescu Ion să depună lucrarea. Se citează intimatele. Amână judecarea cauzei la 31.10.2007 S1 Pronunţată în şedinţa publică de la 19 Septembrie 2007.
Se revine cu adresă la expertul Păunescu Ion să depună lucrarea. Se citează intimatele. Amână judecarea cauzei la 19.09.2007 S2. Pronunţată în şedinţa publică de la 04 Iulie 2007.
Efectuarea unei expertize tehnice pentru care stabileşte următoarele obiective: - identificarea suprafeţei de 6,5 ha teren cu vegetaţie forestieră ce a aparţinut autorilor petentului Iliescu Stan şi Maria, pe baza actelor de donaţie depuse de petent la filele 18-26 dosar; - să stabilească expertul dacă până în prezent petentul a beneficiat de reconstituirea dreptului de proprietate pe raza comunei Oarja, judeţul Argeş, pentru acest teren, sens în care va face verificări de scripte la Primăria Oarja şi Comisia Locală Oarja consultându-se totodată registrele agricole din anii 1951- 1955, avându-se în vedere că intimata Comisia Locală Mălureni de Fond Funciar susţine că autorul petentului apare înregistrat cu teren cu vegetaţie forestieră la Primăria acestei comune; - să se stabilească care era situaţia juridică a terenului la data apariţiei Legii Fondului Funciar, şi care este în prezent, dacă se află în administrarea Direcţiei Silvice Argeş, la dispoziţia comunei Mălureni, sau în detenţia unor terţe persoane, caz în care va menţiona în baza căror acte de proprietate; - să stabilească dacă terenul face sau nu parte din excepţiile prevăzute de art. 47 din Legea nr. 1/2000; Numeşte prin tragere la sorţi pe expertul Păunescu Ion, stabilindu-i onorariul provizoriu de 400 RON, în sarcina petentului. Se emite adresă expertului înştiinţându-l de numire. Se emite adresă Biroului de Expertize Tehnice anunţându-le numirea expertului. Se citează intimatele. Amână judecarea cauzei la 04.07.2007, S1. Pronunţată în şedinţa publică de la 06 Iunie 2007.
Se emite adresă petentului pentru a-i aduce la cunoştinţă că este necesar să depună toate înscrisurile despre care face vorbire în plângerea sa aşa cum a fost precizată. Se precizează că, pentru a se putea lămuri asupra temeiniciei acţiunii, se impune efectuarea unei expertize tehnice de specialitate pentru identificarea suprafeţei de teren pentru care s-a solicitat reconstituirea dreptului de proprietate şi compararea acestuia cu cele din actele pe care petentul îşi întemeiază dreptul de proprietate, expertiză al cărei cost urmează să fie suportat de petent. În condiţiile în care petentul nu se poate prezenta la instanţă, să-şi precizeze în scris poziţia faţă de efectuarea expertizei tehnice indicându-i-se să apeleze la un apărător care să-i reprezinte interesele. Se citează intimatele şi petentul cu copia întâmpinării depusă de intimata Comisia Locală Mălureni de Fond Funciar. Amână judecarea cauzei la 06.06.2007, S1. Pronunţată în şedinţa publică de la 09 Mai 2007.
Încuviinţează petentului cererea de amânare, pentru studiul întâmpinării şi al actelor ataşate acesteia, urmând ca în funcţie de acestea să-şi formuleze apărările corespunzătoare. Pune în vedere petentului să certifice copiile actelor depuse la dosar. Se citează intimatele. Amână judecarea cauzei la 09.05.2007 S1. Pronunţată în şedinţa publică de la 11 Aprilie 2007.