M********* C*****
ReclamantD****** I*****
PârâtM********* C*****
PârâtC***** (*********** C*****
PârâtRespinge actiunea precizată. Obligă reclamantul să plătească pârâtelor cheltuieli de judecată în cuantum de 800 lei. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronuntată în şedinţă publică, azi, 12.02.2009.
Amână pronuntarea la data de 12.02.2009. Cu recurs, odată cu fondul cauzei. Pronuntată în şedinta publică, azi, 05.02.2009.
Amână cauza la termenul de judecată din data de 05.02.2009 complet C3-civ. Cu recurs odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 14 Ianuarie 2009.
In baza disp. art. 138 al. 1 pct. 4 Cod proc.civ. instanţa încuviinţează reclamantului administrarea probatoriului solicitat. Constată nulitatea raportului de expertiză, având in vedere data la care reclamantul a primit citaţia. Dispune refacerea raportului de expertiză cu citarea părţilor. Se emite adresă către expert in vederea refacerii raportului de expertiză. Se citează pârâta D****** I***** , cf. disp. art. 85-100 Cod proc. civ., cu menţiunea prezentării la interogatoriu. In vederea refacerii raportului de expertiză: Amână judecarea cauzei la data de 14.01.2009. Cu recurs odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică , azi, 10 Decembrie 2008.
Încuviinţează pârâtelor proba cu expertiză tehnică de specialitate, cu următoarele obiective: - transpunerea in teren a contractului de vânzare-cumpărare autentificat sub nr. 707/02.06.2006; - identificarea şi evaluarea bunurilor menţionate in contractul de vânzare-cumpărare mai sus menţionat; - să se constate starea şi vechimea acestor bunuri . Numeşte expert şi stabileşte onorariul provizoriu in sumă de 300 lei in sarcina pârâtelor. Se emite adresă către expertul desemnat in cauză in vederea efectuării lucrării cu obiectivele mai sus menţionate şi către Biroul Local de Expertize Piteşti in vederea înştiinţării numirii expertului. In vederea efectuării lucrării: Amână judecarea cauzei la data de 10.12.2008. Cu recurs odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică , azi, 12 Noiembrie 2008.
Admite cererea formulată de reclamant prin care solicită acordare unui nou termen de judecată pentru a-şi angaja apărător. Pune in vedere martorilor să se prezinte necitaţi la proximul termen de judecată in vederea audierii. Pentru a da posibilitatea reclamantului să-şi angajeze apărător : Amână judecarea cauzei la data de 12.11.2008. Cu recurs odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică , azi, 08 Octombrie 2008.
Încuviinţează pentru pârâţi probele cu interogatoriul reclamantului si audierea a doi martori. Prorogă discuţiile asupra probei cu expertiză tehnică de specialitate după administrarea probelor încuviinţate la acest termen de judecată. Dispune citarea martorilor Stancu Ilie şi Chivu Nicolae, propusi de pârâţi la adresele indicate în nota de probatorii depusă la dosar. Se citează reclamantul cf.disp.art.85-loo C.pr.civ., precum şi cu menţiunea prezentării la interogatoriu cf.disp.art.218 si urm.C.pr.civ. Amână judecarea cauzei la data de 08.10.2008. Cu recurs o dată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 10.09.2008.
Se citează părţile, cf. disp.art. 85 - 100 Cod proc. civ. Pentru lipsă de procedură cu părţile: Amână judecarea cauzei la data de 10.09.2008. Cu recurs o dată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 07 Iulie 2008.
Respinge acţiunea formulată de reclamantul Mihălcescu Cornel impotriva pârâtelor D****** I***** şi Mihălcescu Corina ca fiind lipsită de interes. Obligă reclamantul să plătească pârâtelor cheltuieli de judecată in cuantum de 500 lei. Cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată in şedinţă publică , azi, 03.12.2007.
În Încuviinţează reclamantului in dovedirea petitului cererii proba cu înscrisuri. Respinge proba cu audierea martorei Dragnea Niculina formulată de apărătorul reclamantului , pe teza probatorie invocată de reclamant, ca nefiind utilă şi pertinentă soluţionării cauzei, in raport de înscrisul depus la dosar fila 4. Respinge proba cu audierea unui martor pe teza probatorie invocată de reclamant privind dovedirea proprietăţii reclamantului asupra unor bunuri , respectiv cele menţionate in cererea precizatoare , având in vedere obiectul cererii de chemare in judecată. Pune in vedere reclamantului să depună la dosarul cauzei înscrisuri doveditoare a filiaţiei reclamantului faţă de pârâta D****** I***** aşa cum s-a menţionat in cererea de chemare in judecată şi a celorlalte înscrisuri , probă încuviinţată la termenul de judecată din data de 22.10.2007. Amână judecarea cauzei la data de 3.12.2007. Cu recurs, odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică , azi, 19 Noiembrie 2007.
Uneşte excepţia lipsei de interes a reclamantului invocată de pârâte prin întâmpinarea depusă la dosar, cu fondul cauzei. Încuviinţează reclamantului în dovedirea petitului cererii proba cu înscrisuri şi proba cu interogatoriul pârâtelor. Încuviinţează pârâtelor în contraprobă proba cu înscrisuri. Se citează pârâtele cu menţiunea prezentării la interogatoriu. Amână judecarea cauzei la data de 19.11.2007. Cu recurs, odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 22 Octombrie 2007.
Admite cererea formulată de pârâţi prin apărător privind acordarea unui nou termen de judecată pentru a lua cunoştinţă de conţinutul cererii depuse, precum şi pentru a depune la dosar întâmpinare şi cerere reconvenţională. Amână judecarea cauzei la data de 22.10.2007. Cu recurs, odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 01 Octombrie 2007.
Admite cererea formulată de reclamant prin apărător privind acordarea unui nou termen de judecată în vederea precizării cererii de chemare în judecată, precum şi pentru a lua cunoştinţă de conţinutul întâmpinării depuse la dosar de pârâţi prin apărător. Amână judecarea cauzei la data de 01.10.2007. Cu recurs, odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 17 Septembrie 2007.