Dosar 9894/280/2007 din 24.09.2007

fond funciar


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 9894/280/2007
Data dosar:
24.09.2007
Instanta:
Judecătoria Pitești
Departament:
Secţia Civilă
Obiect:
fond funciar
Categorie:
Civil
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 05.11.2010 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Admis cerere de stramutare

    Scoate cauza de pe rol. Înaintează dosarul la Judecătoria Baia Mare.

  • Sedinta din data de 10.09.2010 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Emite adresă către expert Niţu Gheorghe şi expert consilier Diaconu Ileana, pentru împlinirea lipsei semnăturilor cu privire la toate exemplarele raportului de expertiză, depuse în prezenta cauză.

  • Sedinta din data de 11.06.2010 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Termen acordat pentru ca părţile să ia cunoştinţă de conţinutul raportului de expertiză Niţu N. Gheorghe.

  • Sedinta din data de 30.04.2010 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Termen pentru lipsa raportului de expertiză, sens în care se revine cu adresă către expert.

  • Sedinta din data de 05.03.2010 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Termen acordat pentru refacere raport expertiză, cu citarea legală a tuturor părţilor.

  • Sedinta din data de 08.01.2010 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Termen acordat pentru lipsa raportului de expertiză Niţu N. Gheorghe, sens în care se revine cu adresă către expert.

  • Sedinta din data de 13.11.2009 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Termen acordat pentru lipsa raportului de expertiză şi pentru înscrierea în fals, solicitată de pârâţii L*** C******* şi L*** I****, prin avocat.

  • Sedinta din data de 18.09.2009 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Termen acordat în semn de protest, potrivit hotărârii adunării generale a judecătorilor din cadrul Judecătoriei Piteşti, din data de 01.09.2009.

  • Sedinta din data de 26.06.2009 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Revine cu adresă către expertul desemnat în cauză, pentru a depune la dosar lucrarea. Se citează părţile care nu au termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la 18.09.2009 Cu drept de recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 26 Iunie 2009

  • Sedinta din data de 15.05.2009 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Termen acordat pentru efectuarea completării la raportul de expertiză de către expertul Niţu N. Gheorghe, după încuviinţarea obiecţiunilor la raportul de expertiză, urmând ca acesta să transpună actele raportat la planul cadastral, să refacă expertiza în funcţie de planurile cadastrale şi parcelare, să verifice în ce măsură există suprapuneri de teren, raportând şi actele tuturor părţilor la cadastru.

  • Sedinta din data de 24.04.2009 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Dispune verificarea caietului de sedinta din data de 13.03.2009 pentru a se stabili daca s-a dispus numirea expert consilier in persoana doamnei Mandu Lidia. Proroga discutarea raportului de expertiza şi a cererii de interventie, avand in vedere lipsa de procedura. Mentine dispoziţia citării cu mentiunea prezentarii „la interogatoriu” a reclamantului şi paratilor Orjanu. Reia procedura de citare cu părtile care nu au termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la 15.05.2009, după ora 12,00 la cererea av Corbeanu Ion. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 24.04.2009.

  • Sedinta din data de 10.04.2009 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Admite cererea de imposibilitate de prezentare formulata de av Simona Dumitrescu Proroga discutarea raportului de expertiza. Mentine dispoziţia citării cu mentiunea prezentarii „la interogatoriu” a reclamantului şi paratilor Orjanu. Reia procedura de citare cu părtile care nu au termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la 24.04.2009. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 10.04.2009.

  • Sedinta din data de 13.03.2009 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Acorda un nou termen de judecata pentru ca părtile să ia cunoştinţă de continutul raportului de expertiza şi in vederea depunerii raportului de expertiza de catre expertul consilier Mandu Lidia. Dispune conceptarea in cauza in calitate de posibil intervenient a numitului Dumitrache Ion la adresa indicata. Citeaza părtile cu copia cererii de interventie. Mentine dispoziţia citării cu mentiunea prezentarii „la interogatoriu” a reclamantului şi paratilor Orjanu. Reia procedura de citare cu părtile care nu au termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la 10.04.2009. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 13.03.2009.

  • Sedinta din data de 20.02.2009 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Acorda un nou termen de judecata pentru ca părtile să ia cunoştinţă de continutul cererii de cercetare de scripte şi înscriere in fals asupra procesului verbal de punere în posesie eliberat de CLFF Bradu din data de 06.04.1998 şi a schiţei anexate. Dispune comunicarea a cate unui exemplar al cererii. Mentine dispoziţia citării cu mentiunea prezentarii „la interogatoriu” a reclamantului şi paratilor Orjanu. Revine cu adresa catre expert Niţu Gheorghe, cu avertisment de amenda Reia procedura de citare cu părtile care nu au termen în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la 13.03.2009. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 20.02.2009.

  • Sedinta din data de 09.01.2009 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Pune în vedere apărătorului reclamantului să precizeze in scris cele solicitate. Citeaza cu mentiunea prezentarii „la interogatoriu” reclamantul şi paratiii Orjanu. Emite adresă catre CLFF Bradu pentru a se comunica cand a fost eliberat TP pe numele Orjanu Constantin şi de ce nu s-a eliberat pana in anul 1998. Revine cu adresa catre expert Niţu Gheorghe, cu avertisment de amenda Reia procedura de citare cu părtile care nu au termen in cunostintă. Amână judecarea cauzei la 20.02.2009. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 09.01.2009.

  • Sedinta din data de 21.11.2008 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Mentine dispozitia citării „la interogatoriu” a reclamantei şi paratilor Popa. Dispune emiterea adresei catre expert însoţită de copia încheierii de sedinta prin care s-au admis obiectivele lucrarii. Dispune emiterea adresei catre BLET Argeş pentru a aduce la cunostinta numele expertului desemnat. Reia procedura de citare cu părtile care nu au termen in cunostintă. Amână judecarea cauzei la 09.01.2009. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 21.11. 2008.

  • Sedinta din data de 17.10.2008 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Respinge cererea apărătorului paratilor Orjanu prin care se solicita a se face aplicarea art 225 Cpc reclamantului Mentine dispozitia citării „la interogatoriu” a reclamantei şi paratilor Popa. Încuviinţa pentru reclamant şi pentru paratii Popa proba cu expertiza, cu obiectivele solicitate. Prin tragere la sorţi desemnează expert agronom pe dl. Nitu Gheorghe. Stabileşte onorariul suma de 700 RON în sarcina reclamantului în termen de 5 zile de la data numirii expertului, sub sancţiunea decăderii din proba ( se permite depunerea chitanţei de plată , cu viza judecătorului de serviciu, la grefierul de şedinţă).Emite adresă către expert in măsura in care reclamantul face dovada achitării onorariului, cu menţiunea de a cita părţile la domiciliile ce i se comunică şi a anexa dovada în acest sens, de a efectua şi depune în timp util lucrarea, de a înmâna părţilor în conformitate cu Titlul XIII art. 4,pct.3 din Lg.247/2005 câte o copie a raportului de expertiza. Stabileste următoarele obiective ale lucrarii : 1. identificarea şi transpunerea în schiţă plan a terenului în litigiu de 2500 mp , avand ca vecinatati la N-autostrada, la E- Grigore Aurel, la S- Arpechim , la V- Radu Stan; 2. sa se analizeze si sa se compare cu terenul in litigiu actele de proprietate primare ale părtilor , actele de reconstituire ale dreptului de proprietate pentru Orjanu Constantin şi Lupu Gherghina ; 3. sa stabileasca daca la data punerii în posesie a autorilor Orjanu C-tin , respectiv Lupu Gherghina terenul se afla pe raza com Bradu sau a com Oarja; 4. sa se stabileasca daca Lupu gherghina a vut sau nu teren pe raza com. Bradu; 5. sa se stabileasca daca exista suprapuneri lae terenurilor reconstituite numitilor Orjanu constantin şi Lupu Gherghina ; 6. sa se constate daca pe teren exista constructii sau alte detalii de sistematizare. 7. transpunerea in teren pentru fiecare dintre părti a actelor primare de proprietate şi a actelor de reconstituire( titlurile de proprietate)cu indicarea corespondenţelor intre amplasamentul initial şi cel atribuit; 8. stabilirea eventualelor suprapuneri intre actele părtilor adverse( atat cele primare cat şi titlurile după reconstituire); 9. identificarea suprafetei in litigiu Încuviinţeaza pentru reclamant şi pentru paratii Popa expert consilier. Reia procedura de citare cu părtile care nu au termen in cunostintă. Amână judecarea cauzei la 21.11.2008. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 17.10. 2008.

  • Sedinta din data de 26.09.2008 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Mentine dispozitia citării „la interogatoriu” a reclamantei şi paratilor pesoane fizice. Reia procedura de citare cu părtile care nu au termen in cunostintă. Amână judecarea cauzei la 17.10.2008. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 26.09. 2008.

  • Sedinta din data de 12.09.2008 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Mentine dispozitia citării „la interogatoriu” a reclamantei şi paratilor pesoane fizice. Acorda termen pentru ca părtile sa ia cunostinta de continutul inscrisurilor depuse la acest termen de judecata. Reia procedura de citare cu părtile care nu au termen in cunostintă. Amână judecarea cauzei la 26.09.2008. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 12.09. 2008.

  • Sedinta din data de 11.07.2008 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Dispune comunicarea interogatoriilor CLFF Bradu şi CJFF Argeş, cu mentiunea „raspunderii la interogatoriu”. Dispune citarea cu mentiunea la interogatoriu a reclamantei şi paratilor pesoane fizice, sub sanctiunea art. 225 Cpc. Dispune revenirea cu adresa catre CLFF Bradu şi CLFF Oarja . Reia procedura de citare cu părtile care nu au termen in cunostintă. Amână judecarea cauzei la 12.09.2008. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 11.07. 2008.

  • Sedinta din data de 13.06.2008 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Admite probatoriul solicitat. Admite pentru toate părtile proba cu înscrisuri. Pune in vedere acestora sa depuna orice inscris pe care-l considera util solutionarii cauzei pana la termenul viitor inclusiv. Admite proba cu interogatoriu pentru reclamant şi pentru paratii Lupu. Pune in vedere apărătorului paratilor Lupu sa depună interogatoriul la termenul viitor pentru a fi comunicat CLFF Bradu şi CJFF Argeş în vederea raspunderii la interogatoriu. Dispune citarea cu mentiunea la interogatoriu a reclamantei şi paratilor prsoane fizice. Dispune emiterea adresei catre CLFF Bradu in sensul comunicarii HCJFF Argeş care a stat la baza emiterii adeverintei invocate de părti in c.v.c intre Orjanu şi Mogaru şi privind comunicarea de copii certificate cu originalul de pe actele care au stat la baza reconstiuirii dreptului de proprietate pentru Orjanu Constantin: cererea de reconstituire cu suprafete si amplasamente, actele primare de proprietate, registrul agricol, validarea, titlul. Dispune emiterea adresei catre CLFF Oarja privind comunicarea de copii certificate cu originalul de pe actele care au stat la baza reconstiuirii dreptului de proprietate pentru Lupu Gherghina : cererea de reconstituire cu suprafete si amplasamente, actele primare de proprietate, registrul agricol, validarea, titlul. Proroga administrarea probei cu expertiza după administrarea primelor categorii de probe. Relua procedura de citare cu părtile care nu au termen in cunostinta. Amână judecarea cauzei la 11.07.2008. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 13.06. 2008.

  • Sedinta din data de 16.05.2008 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Admite cererea privind acordarea unui nou termen de judecata in vederea angajarii unui apărător formulata de parata Orjanu Gherghina( Gheorghiţa). Dispune citarea paratilor : OCPI Argeş şi CJFF Argeş prin agentul procedural al instantei. Se citeaza părtile ce nu au termen in cunostintă. Proroga discutarea probatoriului la termenul cu procedura indeplinita. Amână judecarea cauzei la 13.06.2008. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 16.05. 2008.

  • Sedinta din data de 18.04.2008 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Ia act de imposibilitatea de prezentare a apărătorului moştenitorilor paratului P*** I**. Dispune comunicarea a cate unui exemplar al cererii reconventionale paratilor Orjanu Ioana şi Orjanu Gherghina. Dispune citarea paratilor : OCPI Argeş şi CJFF Argeş prin agentul procedural al instantei. Se citeaza părtile ce nu au termen in cunostintă. Proroga discutarea probatoriului la termenul cu procedura indeplinita. Amână judecarea cauzei la 16.05.2008. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 18.04. 2008.

  • Sedinta din data de 21.03.2008 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Ia act de imposibilitatea de prezentare a apărătorului paratilor L*** I**** şi L*** C*******. Păstreaza dispozitiile incheierii anterioare, pune in vedere pârâtilor L*** I**** şi L*** C******* prin apărător sa depuna exemplare spre comunicare de pe cererea reconvenţionala persoanelor nou introduse in cauză. Proroga discutarea probatoriului la termenul cu procedura indeplinita. Amână judecarea cauzei la 18.04.2008. Cu recurs odata cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 21 Martie 2008.

  • Sedinta din data de 22.02.2008 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Ia act de cele învederate de apărătorul paratilor L*** I**** şi L*** C******* . Dispune conceptarea în cauza în calitate de parati a persoanelor indicate, respectiv Orjanu Ioana şi Orjanu Gherghina( fosta Zamfir) , domiciliate în com Bradu, sat Bradu de Sus. Pune in vedere pârâtilor L*** I**** şi L*** C******* prin apărător sa depuna exemplare spre comunicare de pe cererea reconvenţionala persoanelor nou introduse in cauză. Păstreaza dispozitiile incheierii anterioare. Acorda termen pentru îndeplinirea procedurii de citare cu persoanele nou introduse in cauza. Amână judecarea cauzei la 21.03.2008 la cererea părţilor . Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 22.02.2008.

  • Sedinta din data de 25.01.2008 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Admite cererea imposibilităţii de prezentare a apărătorului reclamantului. Dispune emiterea adresei catre Primăria Comunei Bradu – Serviciul de Stare Civilă pentru a ne comunica dacă numitul Orjanu Constantin a decedat, un extras pentru uzul oficial al certificatului de deces, precum şi menţionarea eventualilor moştenitorilor ai acestuia şi domiciliul lor. Proroga discutarea probatoriului pastrand în sarcina părtilor cele mentinute prin încheierea de sedinta anterioara, cu exceptia obligatiilor indeplinite la termenul de azi. Dispune comunicarea cererii de chemare în garantie catre: CLFF Oarja, OCPI Argeş şi CJFF Argeş. Amână judecarea cauzei la 22.02.2008 la cererea părţilor - ora 10,00. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 25.01.2008.

  • Sedinta din data de 07.12.2007 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Dispune comunicarea întâmpinării catre: CLFF Bradu, CLFF Oarja, OCPI Argeş şi CJFF Argeş. Dispune comunicarea cererii de chemare în garantie catre CLFF Bradu. Pune în vedere apărătorului moştenitorilor pârâtului P*** I** să depună înca 3 exemplare ale cererii de chemare în garanţie pentru a se comunica catre: CLFF Oarja şi CLFF Bradu. Pune in vedere apărătorului moştenitorilor pârâtului P*** I** să stabileasca echivalentul in lei ale sumelor din petitul 2 al cererii de chemare in garantie şi să timbreze corespunzator. Dispune comunicarea a cate unui exemplar al precizarii la cererea reconventionala catre : CLFF Bradu, CLFF Oarja, OCPI Argeş şi CJFF Argeş. Acorda termen pentru ca părtile sa ia cunostinta de continutul înscrisurilor comunicate la acest termen , pentru a se emite adresa catre Camera Notarilor Publici Argeş cu privire la comunicarea numelor moştenitorilor defunctului Orjanu Constantin, decedat la data de 30.06.2003, com Bradu, certificat de deces nr. 29/01.07.2003. Proroga discutiile cu privire la calificarea cererii de introducere în cauza a acestora după sosirea relaţiilor , respectiv la termenul viitor. Pune in vedere reclamantului prin apărător să timbreze corespunzător petitul 3 al actiunii. Pune in vedere paratilor Lupu prin apărător să menţioneze nr.cartii funciare, sa aduca date ale cartii funciare la care se refera la petitul 3 al cererii reconventionale. Proroga discutarea probatoriului pastrand în sarcina părtilor cele dispuse prin incheirea de sedinta din 16.11.2007. Amână judecarea cauzei la 25.01.2008 la cererea părţilor - ora 10,00 ( s-a acordat initial termen la data de 18.01.2008.) Cu recurs odată cu fondul Pronunţată în şedinţa publică de la 07 Decembrie 2007.

  • Sedinta din data de 16.11.2007 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Pune în vedere apărătorului CLFF Bradu să mai depună încă 2 exemplare ale întampinării pentru a fi comunicate CLFF Oarja şi OCPI Argeş. Dispune comunicarea întâmpinării şi cererii reconvenţionale formulata de pârâtii L*** I**** şi L*** C******* către CLFF Oarja şi OCPI Argeş. Dispune introducerea în cauză a moştenitorilor pârâtului P*** I** , respectiv: Popa Liliana, Popa Ştefania Sorina şi Popa Ovidiu, ultimii doi urmând a fi citati la domiciliul curatorului lor, respectiv Lazăr Ileana domiciliata în com.Bascov, sat Rotăreşti DN, nr. 135, jud.Argeş. Amâna cauza pentru ca părtile să ia cunoştinţă de conţinutul înscrisurilor comunicate reciproc, pentru ca pârâţii L*** C******* şi L*** I**** să faca demersurile ce se impun cu privire la moştenitorii numitului Orjanu D. Constantin, să precizeze temeiul de drept în virtutea caruia întelege să-i cheme pe acestia în judecată, precum şi calitatea procesuala pe care doreşte să le-o confere. Dispune revenirea cu adresa catre CLFF Oarja , cu avertisment de amendă. Constatând lipsa de procedura cu CLFF Oarja şi cu părtile nou introduse în cauza ca moştenitori ai pârâtului Papa Ion , dispune citarea şi reluarea procedurii de citare cu părtile ce nu au termen in cunostinta Proroga discutarea probatoriului şi pune în vedere părtilor să depună pentru termenul viitor nota de probatorii scrisă. Amână judecarea cauzei la 07.12.2007 la cererea părţilor( ora 11,00) Cu recurs odată cu fondul Pronunţată în şedinţa publică de la 16 Noiembrie 2007.

  • Sedinta din data de 19.10.2007 la ora 8:30

    Complet: C4-2
  • Încheiere

    Admite cererile pentru lipsă de apărare formulate de părţile prezente. Pune în vedere părţilor că deşi îşi pot angaja apărător pe tot parcursul procesului, acesta este singurul termen acordat în mod special pentru angajare de apărător. Emite notă de relaţii către CLFF Oarja pentru a se comunica parcursul reconstituirii dreptului de proprietate pentru Lupu Gherghina, precum şi actele ce au stat la baza emiterii titlului de proprietate nr. 68006/25.05.1995. Se citează părţile ce nu au termen în cunoştinţă cu întâmpinarea depusă de pârâta OFICIUL DE CADASTRU SI PUBLICITATE IMOBILIARA ARGES. Amână judecarea cauzei la 16.11.2007 la cererea părţilor Cu recurs odată cu fondul Pronunţată în şedinţa publică de la 19 Octombrie 2007

Flux dosar


Actualizare GRPD