N******** V*******
ReclamantD***** R*****
PârâtA******** M******
PârâtN****** M**** - P*********** P****** B*****
PârâtH****** L******
MartorAdmite cererea formulată de creditorul D***** R*****. Învesteşte cu formulă executorie sentinta civila nr 1234 din data de 09.03.2011 pronunţată de Judecatoria Suceava în dosar nr. 01/314/2001 , rămasă definitivă si irevocabila precum si decizia civilă nr 569 din 14.03.2012 a Tribunalului Suceava în dosar nr. 4782/86/2011, irevocabilă. Fără cale de atac. Pronunţată în şedinţa din publică, azi 17.05.2012
Ia act de renunţarea reclamantei la judecarea cauzei faţă de pârâtul Negriuc Mihai. Admite excepţia lipsei calităţii procesuale active a reclamantei. Respinge cererea precizată, ca inadmisibilă. Obligă pe reclamantă să plătească pârâtei D***** R***** suma de 911,55 lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică azi, 09 martie 2011.
Amână pronunţarea la data de 09 martie 2011.Pronunţată în şedinţa publică, azi, 2 martie 2011.
Acordă termenul solicitat pentru studiul raportului de expertiză, sens în care, pune în vedere părţilor prin apărători, ca eventualele obiecţiuni la raportul de expertiză să le formuleze în scris şi să le depună la dosar cu cel puţin 5 zile înainte de termenul de judecată. Pune în vedere reclamantei prin apărător să facă demersuri pentru a asigura prezenţa în instanţă a martorei Gavaniuc Eleana, sub sancţiunea decăderii din această probă. Se va repeta procedura de citare cu martora Gavaniuc Eleana din com. Ipoteşti, jud. Suceava.
Se va reveni cu adresă către expert Sandu Eugen
Admite solicitarea formulată de apărătoarea reclamantei. Se va reveni cu adresă către expert Sandu Eugen să înainteze lucrarea dispusă în cauză împreună cu dovezile de înştiinţare ale părţilor la efectuarea acesteia, cu menţiunea că dosarul suferă amânări nejustificate pentru lipsa raportului de expertiză şi că în caz contrar, onorariul va fi restituit către un alt expert. Se va aduce la cunoştinţa Biroului Local de Expertize, faptul că dosarul suferă amânări nejustificate pentru lipsa raportului de expertiză şi că, deşi expertul Sandu Eugen a efectuat măsurătorile de mai bine de un an de zile, nu a definitivat lucrarea dispusă în cauză. Se va repeta procedura de citare cu martora Gavaniuc Eleana din com.Ipoteşti, jud. Suceava.
Se va reveni cu adresă către expert Sandu Eugen să înainteze lucrarea dispusă în cauză împreună cu dovezile de înştiinţare ale părţilor la efectuarea lucrării, cu menţiunea că în caz contrar, va fi sancţionat în baza disp.art.108/1 pct.2 lit. „c” Cod procedură civilă. Se va repeta procedura de citare cu martora Gavaniuc Eleana din com.Ipoteşti, jud. Suceava.
Acordă termenul solicitat, sens în care, se va reveni cu adresă către expert Sandu Eugen să ne înainteze lucrarea dispusă în cauză împreună cu dovezile de înştiinţare ale părţilor la efectuarea lucrării. Se va repeta procedura de citare cu martora Gavaniuc Eleana din com.Ipoteşti, jud. Suceava.
Se va reveni cu adresă către expert Sandu Eugen să ne înainteze lucrarea dispusă în cauză împreună cu dovezile de înştiinţare ale părţilor la efectuarea lucrării, sub sancţiunea amendării. Se va repeta procedura de citare cu martora Gavaniuc Eleana din com.Ipoteşti, jud. Suceava.
Se va reveni cu adresă către expert Sandu Eugen să ne înainteze lucrarea dispusă în cauză împreună cu dovezile de înştiinţare ale părţilor la efectuarea lucrării, sub sancţiunea amendării. Se va cita martora Gavaniuc Eleana din com.Ipoteşti, jud. Suceava.
Se va reveni cu adresă către expert Sandu Eugen să ne înainteze lucrarea dispusă în cauză împreună cu dovezile de înştiinţare ale părţilor la efectuarea lucrării. Se va cita martora Gavaniuc Eleana din com.Ipoteşti, jud. Suceava. Amână judecarea cauzei la data de 13 ianuarie 2010, pentru când se va repeta procedura de citare cu pârâţii A******** M****** şi Negriuc Mihai prin mandatar Petriuc Bogdan.
Având în vedere Hotărârea Adunării Generale a judecătorilor din cadrul Judecătoriei Suceava din data de 02 septembrie 2009, s-a stabilit , în solidaritate cu întreg corpul magistraţilor, adoptarea unei forme de protest major, sub forma restrângerii activităţii de judecată cu excepţia, în materie civilă, a ordonanţelor preşedinţiale care au ca obiect drepturi exclusive ale minorilor,
Se va reveni cu adresă către expert Sandu Eugen să ne înainteze lucrarea dispusă în cauză împreună cu dovezile de înştiinţare ale părţilor la efectuarea lucrării. Se va cita martora Gavaniuc Eleana din com.Ipoteşti, jud. Suceava.
Se va face adresă către expert Sandu Eugen să ne înainteze lucrarea dispusă în cauză împreună cu dovezile de înştiinţare ale părţilor la efectuarea lucrării. Pune în vedere reclamantei să indice adresa martorei Gavaniuc Eleana pentru a fi citată pentru termenul viitor.
Se va face adresă către expert Sandu Eugen să procedeze la efectuarea lucrării având în vedere obiectivele stabilite de către instanţă prin încheierea anterioară. Pune în vedere reclamantei să asigure prezenţa la termen a unui martor în vederea audierii.
Admite obiectivele formulate de apărătorii părţilor, sens în care, dispune completarea lor cu următoarele: dacă după înstrăinarea suprafeţei de 2372 m.p. de către reclamantă numitului Hudiţ Dorin, având în vedere şi planul de situaţie de la fila 50 dosar, reclamanta a mai rămas cu teren, cât anume şi să se evidenţieze într-un plan de situaţie; identificarea şi măsurarea suprafeţei de 580 m.p. teren arabil ce a făcut obiectul contractului de vânzare cumpărare nr.3226/17.11.2004 încheiat între Hudiţ Dorin şi Hudiţ Ştefi şi Danileţ Violeta; anterior identificării şi măsurării suprafeţelor de teren în litigiu, expertul să verifice procesele verbale de punere în posesie care au stat la baza emiterii titlurilor de proprietate nr. 1294/1999, nr.32/25.03.1993 şi nr.212/1993. Se va face adresă către expert Sandu Eugen să procedeze la efectuarea lucrării având în vedere obiectivele stabilite de către instanţă, mai sus menţionate. Citarea martorei Hoştiuc Liliana din com.Ipoteşti, jud. Suceava. Pune în vedere reclamantei să asigure prezenţa la termen a unui martor în vederea audierii.
Citarea martorei Hoştiuc Liliana din com.Ipoteşti, jud. Suceava.
Pune în vedere părţilor prin apărători să asigure prezenţa a câte un martor în vederea audierii. Numeşte în cauză pe expertul topo Sandu Eugen. Pune în vedere pârâtei D***** R***** prin apărător să achite în contul expertului desemnat suma de 500 lei , cu titlu de onorariu provizoriu. Pune în vedere reclamantei prin apărător să depună la dosar un plan de situaţie şi schiţa terenului ce a făcut obiectul vânzării, sub sancţiunea suspendării cauzei în baza art. 155/1 Cod procedură civilă.
Admite probele cu martorii propuşi de părţi prin apărători, punându-li-se în vedere să asigure prezenţa a câte un martor la termenul viitor. Admite proba cu expertiză topo, sens în care se va face adresă către Biroul Local de Expertize Suceava pentru desemnarea a 6 experţi specialitatea topo. Pune în vedere reclamantei să depună la dosar planul de situaţie şi schiţa terenului ce a făcut obiectul vânzării.
Se va face adresă reclamantei să se prezinte în instanţă pentru a –şi susţine acţiunea formulată iniţial împotriva pârâţilor la data de 1 noiembrie 2006 şi pentru lămuriri suplimentare, în caz contrar, cauza va fi soluţionată în baza normelor procedurale.
Pune în vedere reclamantei prin apărător să formuleze precizări la acţiune din care să rezulte: care este suprafaţa de teren revendicată; cine are calitate procesuală pasivă în cauză; dacă terenul intravilan curţi construcţii, grădină şi fânaţ a fost înstrăinat lui Hudiş Dorin şi să depună la dosar extras de carte funciară, cu 5 zile înainte de termenul de judecată. Amână judecarea cauzei la data de 11 iunie 2008, pentru când se va repeta procedura de citare cu pârâţii A******** M****** şi Negriuc Mihai, reclamanta primind termen în cunoştinţă prin apărător, conform art. 153 Cod procedură civilă. Dată în şedinţa publică, azi, 07 mai 2008.