B**** G*******
InculpatI*** C******
InculpatC******** N******
Parte civilăIn baza art.11 pct.2 lit."a" rap.la art.10 al.1 lit."c" c.p.p. Achită inculpatul I*** C******, pentru săvârşirea a două infracţiuni de distrugere prevăzute de art.217 al.4 c.p. şi o infracţiune de violare de domiciliu prevăzută de art.192 al.2 c.p. In baza art.217 al.4 c.p. cu aplicarea art.75 lit.d C.p. şi 37 lit."b" c.p. Condamnă inculpatul B**** G*******, fiul lui Năstasie şi Lelia, în prezent deţinut în P.M.S. Craiova, la pedeapsa de 4 ani închisoare, pentru infracţiunea de distrugere din noaptea de 01/02.01.2007 împotriva părţii vătămate C******** N******. In baza art.217 al.4 c.p. cu aplicarea art.75 lit."d" şi 37 lit."b" c.p. condamnă acelaşi inculpat la pedeapsa de 4 ani închisoare pentru infracţiunea de distrugere din noaptea de 04/05.01.2007 împotriva aceleiaşi părţi vătămate. In baza art.192 al.2 c.p. cu aplicarea art.75 lit.d şi 37 lit.b C.p. Condamnă acelaşi inculpat la pedeapsa de 3 ani închisoare pentru infracţiunea de violare de domiciliu, din noaptea de 04/05.01.2007, împotriva aceleiaşi părţi vătămate. In baza art.36 al.1 c.p. cu aplicarea art.33 lit.a c.p. şi 34 lit.b c.p. Contopeşte pedepsele aplicate prin prezenta sentinţă cu pedeapsa de 3 ani închisoare, aplicată de Judecătoria Filiaşi prin s.p.nr.16/31.01.2008, urmând ca inculpatul să execute pedeapsa cea mai grea de 4 ani închisoare. In baza at.36 al.3 c.p. şi art.88 al.1 c.p. Deduce din pedeapsa aplicată perioada deja executată, începând cu data de 17.09.2008, la zi, la care se mai adaugă o zi, durata reţinerii inculpatului disjunsă prin ordonanţa nr.43/P/2007 din 11.06.2008 a Parchetului de pe lângă Judecătoria Filiaşi. In baza art.71 al.1 şi 2 c.p. Interzice inculpatului pe durata executării pedepsei drepturile prevăzute prin disp.art.64 al.1 lit.a teza a II-a şi 64 al.1 lit.b c.p. In baza art.14 şi 346 c.p.p. Admite în parte acţiunea civilă formulată de partea civilă C******** N******, domiciliat în comuna Greceşti, sat Grădişte, judeţul Dolj. Obligă inculpatul B**** G******* să plăteacă părţii civile suma de 700 lei, cu titlu de despăgubiri materiale. In baza art.191 al.1 c.p.p. Obligă inculpatul B**** G******* la plata sumei de 700 lei, cheltuieli judiciare avansate de stat, din care 300 lei onorariu apărător oficiu. In baza art.192 al.3 c.p.p. Cheltuielile judiciare avansate de stat reprezentând onorariu apărător oficiu pentru inculpatul I*** C******, rămân în sarcina acestuia. Cu apel în 10 zile de la pronunţare pentru părţile prezente şi de la comunicare pentru cele care au lipsit. Pronunţată în şedinţă publică azi, 15 aprilie 2009.
Hotarare s.p. 42 din 15.04.2009Amână pronunţarea la data de 15.04.2009.
Amână pronunţarea la data de 13.04.2009.
Având în vedere lipsa de procedură cu inculpatul B**** G*******, dispune repetarea procedurii de citare , prin fax sau citaţie, recum şi întocmirea unei note elefonice cu PMS Craiova.
Repune cauza pe rol. Citează părţile. Acordă termen la data de 18.03.2009.
Amână pronunţarea la data de 05.03.2009.
Dispune citarea martorilor cu mandate de aducere.
Citează inculpatul I*** C****** cu mandat de aducere cu însoţitor, precum şi prin afişare şi dispune citarea martorilor lipsă, cu mandate de aducere.
Dispune citarea martorilor din rechizitoriu şi emiterea adresei pentru fişele de cazier judiciar ale inculpaţilor. Dispune citarea inculpatului I*** C****** prin afişare şi citarea inc.B**** G*******,in PMS Craiova.
Având în vedere lipsa de procedură cu inculpatul B**** G*******, precum şi faptul că acesta este arestat în altă cauză, se va acorda termen pe şedinţa completului C2C.
Având în vedere lipsa de procedură cu inculpatul B**** G*******, va fi amânată judecata cauzei. Se vor emite adrese către Administraţia Naţională a Penitenciarelor şi Biroul Executări Penale din cadrul Judecătoriei Filiaşi.