M****** E*****
ContestatorSENTINŢA PENALĂ NR.272/P/05.11.2008 În baza art. 461 alin. 2 Cod procedură penală raportat la art. 461 alin. 1 lit. d Cod procedură penală şi la art. 418 Cod procedură penală admite excepţia de necompetenţă materială a Judecătoriei Mangalia. În baza art. 42 alin.1 Cod procedură penală declină competenţa de soluţionare a contestaţiei la executare formulată de petentul condamnat, în favoarea Tribunalului Bucureşti. În baza art. 189 Cod procedură penală onorariul apărătorului desemnat din oficiu pentru petentul condamnat, avocat Mirescu Ancuţa, în sumă de 40 lei, va fi avansat din fondurile Ministerului Justiţiei. În baza art. 192 alin.3 Cod procedură penală cheltuielile judiciare avansate de stat în cauză rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 05.11.2008.
Cerere de amânare a judecării cauzei formulată de apărătorul desemnat din oficiu, precum şi cerere de amânare a judecării cauzei formulată de condamnatul - petent motivată de lipsa apărătorului ales.
Cerere de amânare a judecării cauzei formulată de condamnatul - petent, motivată de lipsa apărătorului ales
DISPUNE: Se va cita petentul condamnat la locul de deţinere Penitenciarul Mărgineni. Se va emite adresă către Penitenciarul Mărgineni cu menţiunea de a depune la dosarul cauzei copie a hotărârii penale în executarea căreia se află petentul precum şi o copie a mandatului de executare a pedepsei în baza căruia a fost condamnat. Amână judecarea cauzei. Stabileşte termen de judecată la data de 10.09.2008 P.7 Pronunţată în şedinţa publică, azi 07.08.2008.