P********* D* M****
InculpatO***** S***** R*****
Parte civilăB***** V* V******
MartorC******* P* S***** I*****
MartorI******* G** I**
MartorÎn baza art.195 Cod pr.penală: Admite cererea. Dispune îndreptarea eoriii materiale strecurate în minuta şi în dispozitivul sentinţei penale nr. 159/21.05.2009, pronunţată în dosar nr. 188/241/2008.
Admite sesizarea din oficiu, privind îndreptarea erorii materiale strecurată în minuta pronunţată în data de 21.05.2009. Irevocabilă.
HOT: În baza art.32 al.3 din OUG nr. 98/1998 modif. cu art.13 Cod penal: Condamnă pe inc. Porumbescu Mihail la pedeapsa de 3 ani închisoare. În baza art. 98 al.3 din L 26/1996, cu art.13 Cod penal: Condamnă inculpatul la 2 ani închisoare. În baza art.32 al.1 din OUG 98/1998, modif, cu art.13 Cod penal: Condamnă inculpatul la 2 ani închisoare. În baza art.98 al.1 din L 26/1996, cu art.13 Cod penal: Condamnă inculpatul la 1(un) an închisoare. În baza art.33 cu art.34 Cod penal: Contopeşte pedepsele stabilite şi aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea, aceea de 3 ani închisoare. Aplică disp. art. 57,71 şi 64 lit. a,b Cod penal. În baza art.14 al.2 lit. b cu art.346 Cod pr.pen,rap la art.998-999 Cod Civil: Admite în parte acţiunea părţii civile Direcţia Silvică Vâlcea- pentru O***** S***** R*****, şi Obligă inculpatul către aceasta la 3773 lei, despăgubiri materiale. În baza art.191 al.1 Cod pr.penală: Obligă inculpatul la 3.000 lei, cheltuieli judiciare către stat, din care Ministerul Justiţiei va vira în contul Baroului Vâlcea suma de 100 lei, reprezentând onorariul cuvenit avocatului desemnat din oficiu,, şi suma de 2.000 lei, în contul Biroului local pentru expertize judiciare şi contabile din cadrul Tribunalului Vâlcea, reprezentând onorariul cuvenit domnului expert Istrate Ion pentru efectuarea lucrării de expertiză dispusă în cauză. Cu apel.
Amână pronunţarea la 21.05.2009
Amână pronunţarea la 14.05.2009
Amânat pentru a fi citaţi inculpatul şi martorul din acte.
Amânat pentru a fi citaţi inculpatul şi martorul din acte.
AMÂNAT PENTRU A FI CITAT INCULPATUL ÎN COMUNA SLĂTIOARA.
Amânat pentru a fi citaţi inculpatul şi martorul din acte.
Amânat pentru a fi citaţi inculpatul şi martorul din acte şi pentru a se lua cunoştinţă de raportul de expertiză ce a fost depus la dosar.
AMÂNAT PENTRU A FI CITAT INCULPATUL, PRIN AFIŞARE ŞI PENTRU A FI EFECTUATĂ ADRESĂ CĂTRE EXPERT.
Amânat pentru a fi citat inculpatul şi a fi efectuată adresă pentru înaintare listă experti specialitatea silvicultură.
AMÂNAT PENTRU A FI EFECTUATĂ ADRESĂ CĂTRE DIRECŢIA SILVICĂ VÂLCEA ŞI PENTRU A FI CITAŢI INCULPATUL ŞI MARTORII ( CARE SE AFLĂ ÎN ŢARĂ).
Amânat pentru a fi citaţi inculpatul şi partea civilă, precum şi martorul lipsă la termenul de azi.
Amânat pentru lipsa inculpatului şi a martorilor din acte.
Amânat ,pentru lipsa inculpatului, a martorilor din acte şi a fişei de cazier.
Amânat, la cererea av. Prodescu Ion, pentru inculpat, în vederea pregătirii apărării acestuia.