C******* N******** D* A********* Ş* D****** N******** D** R****** – S***
Apelant PârâtS*** B****** I********** S***
Apelant ReclamantS*** B****** I********** S**** S***** A***
Apelant ReclamantDECIS.Admite ambele apeluri. Schimbă în parte sentinţa civilă apelată, în sensul. Modifică Hot. Nr. 11709.05.2006 şi stabileşte cuantumul despăgubirilor pentru imobilul ce a făcut obiectul Hotărârii nr. 1172006 emisă de Comisia de aplicare a Legii nr. 198/2004 CL sector 1 Bucureşti, ca fijnd de 60.323 euro, echivalent în lei la data plăţii efective, la cursul BNR. Cu recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică.
ptr. ca părţile să ia cunoştinţă de conţinutul răspunsului la obiecţiunile formulate la raportul de expertiză efectuat în cauză.
Ptr. ca experţii să răspundă la obiecţiunile formulate de părţi.
ptr. ca părţile să ia cunoştinţă de suplim. rap. expertiză.
Cameră de Consiliu. Încheiere. Admite cererile de reexaminare. Întemeiul art. 108/5 c.pr.civ., revine asupra amenzii judiciare aplicate prin încheierile din data de 07.10.2011 şi 18.11.2011 petentei Dorina Vasile, în calitate de director general al Direcţiei Generale de Impozite şi Taxe Locale Sector 1 Bucureşti. Irevocabilă. Dată în camera de consiliu şi pron.în şed.publ.
Ptr. efectuarea expertizei dispuse în cauză.
Ptr. lipsa înscrisurilor solicitate de la DITLS1; amendarea acestei instituţii cu 500 Ron, ptr. necomunic. înscrisurilor; revenirea cu adresă la DITLS1, ca în precedent.
Ptr. lipsa înscrisurilor solicitate de la DITLS1; amendarea pers. responsabile din cadrul DITLS1 - dir. gen. adjunct Dorina Vasile cu 200 lei ptr. faptul că nu a răspuns la adresa instanţei efectuate la trei termene consecutive pe parcursl a 1/2 din acest an; revenirea cu adresă la DITLS1,sub sancţiunea amendării persoanei responsabile.
ptr. lipsa relaţiilor solicitate de la Direcţia de Impozite şi Taxe Locale sector 1, va amâna cauza. acest termen nu au fost comunicate înscrisurile solicitate de la Direcţia de Impozite şi Taxe Locale Sector 1 şi, că trebuie să aştepte adresa instanţei să procedeze la efectuarea suplimentului la raportul de expertiză. Se va introduce în sistemul Ecris, volumul 4 al dosarului, şi la obiecte secundare „ pretenţii şi anulare act”.
Înch.Amân.cauza ptr. revenirea cu adresă la Direcţia de Impozite şi Taxe Locale Sector 1 şi la OCPIS1, ca în precedent; revenire cu adresă la experţi.
Înch. ptr. a se reveni cu adresă la Dir.de Impozite şi taxe Locale Sector 1 şi ptr. a se solicita aceleaşi relaţii şi de la O.C.P.I. Sector 1; să se revină cu adresă la comisia de experţi ptr. a li se aduce la cunoştinţă că s-au obţinut contracte de vânzare cumpărare de tranzacţionare încheiate pe anul 2010.
Înch. Amân.cauza pentru revenirea cu adresă la Direcţia de Impozite şi Taxe Locale Sector 1, cu menţiunea de a comunica acte de tranzacţionare de orice fel cu privire la terenuri situate în aceeaşi unitate administrativă teritorială cu cel expropriat ce face obiectul prezentei cauze, situat în Şos. Bucureşti –Ploieşti nr.42-44, sector 1, încheiate în anul 2010, urmând ca în cazul în care vor fi comunicate în termen util să fie transmise comisiei de experţi.
Înch.Amân.ptr. a se efectua adresă la DITLS1 ptr. a comunict. toate acte de tranzact. de orce fel cu privv. la terenuri situate în aceeaşi unit. administr. terit. cu cel exprop. încheiate în anul 2010, urmând ca în cazul în care vor fi depuse în termen util să fie comunicate experţilor. Se revine cu adrese la experţi pentru refacerea rap. de expertiză şi depunerii acestuia cu cel puţin 5 zile înainte de termen.
Încheiere. Ptr. lipsa rap. de expertiză; ptr. a se menţiona în ECRIs 4, la parametri - Vol.III.
Ptr. efect.expertizei dispuse în cauză.
Ac.tr. ptr. a se lua cunoştinţă de înscrisurile şi obiecţiunile formulate de apelantul pârât, urmând ca acestea să fie discutate la termenul urmator; ptr. a se reveni cu adresă la expertu care a efectua expertiza să semneze raportul de expertiză; stab. ora 11,00 ptr. strigarea dosarului.
Ac.tr. ptr.ca părţile să ia cunoştin. de răspunsul la obiecţiuni şi de suplim. la rap. de expertiză dep. la dosar; ptr. rev.adresă expert Mihai Valerian, ptr. a se prezenta în instanţă să semneze rap. de expertză sau să depună rap. expertiză separat în cazul în care o altă opinie faţă de ceilalţi experţi care au făcutr parte din comisia de experţi.Va menţine măszra proroigării discutării majorării onorariuluiu de expert la termenul stabilit.
Faţă de lipsa răspunsului la obiecţiuni se va reveni cu adresă la experţi.Prorogă discutarea majorării onorariului de expert după depunerea devizului de cheltuieli şi a răspunsului la obiecţiuni.
ncuviinţează obiecţiunile formulate de ambele părţi, la raportul de expertiză efectuat în cauză. Ac.tr. ptr. a se emite adresa la Comisia de experti pentru a raspunde la obiectiunile formulate de parti cu privire la raportul de expertiza.
amânat pt a se lua cunoştinţă de raportul de expertiză
pentru efectuarea expertizei
Amanat pentru lipsa de apărare.
Camera de Consiliu. Respinge cererea de reexaminare ca nefobdată. Pronunţată în şedinţa publică.
Amânat pentru a se efectua raportul de expertiză.
pt. lipsa raportului de expertiză şi pt. efectuarea unei adrese la BLE
pentru efectuarea raportului de expertiză
termen pentru lipsa raportului de expertiză
pt. lipsa raportului de expertiză
Lipsa raportului de expertiză