A******* V*****
ContestatorC*** J******** D* P***** N****
IntimatT********* N****
IntimatM********* J********
IntimatC***** D* A*** B****
IntimatÎn conformitate cu dispoziţiile art.2812 Cod Procedură Civilă admite cererea de completare a sentinţei civile nr.113 din 20.02.2009 pronunţată de T********* N**** în dosarul nr.2947/103/2008 ,cerere formulată de reclamantul A******* V***** în contradictoriu cu pârâţii C*** J******** D* P***** N**** , T********* N**** , Ministerul Finanţelor şi M********* J******** şi Libertăţilor Cetăţeneşti , şi în consecinţă : Completează dispozitivul sentinţei civile sus arătate în sensul că la aliniatul 5 prin care se prevede că se ,,anulează decizia nr.205289 din 25.07.2008 emisă de pârâta C*** J******** D* P***** N**** privind stabilirea pensiei de serviciu şi obligă această pârâtă la emiterea unei noi decizii de stabilire a pensiei de serviciu pe baza adeverinţei la a cărei eliberare a fost obligat T********* N**** ” se adaugă următoarea dispoziţie :,, pensia astfel stabilită urmând a fi plătită reclamantului în cuantum actualizat cu indicele de inflaţie de la data scadenţei , 1 septembrie 2005 şi până la momentul achitării efective. ” iar la aliniatul 6 în care se prevede ,,Obligarea Ministerului Finanţelor să includă în bugetul de stat alocat pentru C*** J******** D* P***** N**** ( …) ” se va adăuga menţiunea ,, reactualizării sumei necesare actualizării pensiei de serviciu stabilită începând cu data de 01 septembrie 2005”. Definitivă şi executorie. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică,astăzi,23.04.2009.
Amână pronunţarea la data de 23 aprilie 2009. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 21 aprilie 2009.
Amână pronunţarea la data de 21 aprilie 2009. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 17 aprilie 2009.
Hotărăşte Respinge ca nefondate excepţiile lipsei calităţii procesuale pasive invocate de pârâţii Ministerul Finanţelor şi M********* J******** şi Libertăţii Cetăţeneşti. Respinge acţiunea formulată de reclamantul A******* V***** în contradictoriu cu pârât C***** D* A*** B**** pe excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a acesteia din urmă. Admite în parte acţiunea modificată formulată de reclamantul A******* V***** în contradictoriu cu pârâţii C*** J******** D* P***** N****, T********* N****, Ministerul Finanţelor şi M********* J******** şi Libertăţii Cetăţeneşti. Obligă pârâtul T********* N**** să eliberez reclamantului o adeverinţă pentru actualizarea pensiei de serviciu în care să se includă sporul de 50% de risc şi suprasolicitare neuropsihică, începând cu data de 1 septembrie 2005. Anulează decizia nr.205289 din 25.07.2008 emisă de pârâta Casa Judeţeană de Pensii Neamţ privind stabilirea pensiei de serviciu şi în consecinţă obligă pe această pârâtă la emiterea unei noii decizii de stabilire a pensiei de serviciu pe baza adeverinţei la a cărei eliberare a fost obligat T********* N****. Obligă pârâtul Ministerul Economiei să includă în bugetul de stat alocat pentru C*** J******** D* P***** N**** suma necesară actualizării pensiei de serviciu, începând cu data de 01 septembrie 2005. Definitivă şi executorie. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi 20.02.2009.
Pentru a se comunica intimaţilor lipsă modificarea acţiunii depusă la dosar de către contestator pentru acest termen de judecată.
Repune cauza pe rol în vederea completării probatoriului cu înscrisuri. Fixează termen de judecată la 12.12.2008 pentru când se citează părţile. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 28 noiembrie 2008.
S-a acorda-a acordat termen pentru a se emite adresă contestatorului să depună la dosar, cu cinci zile înainte de următorul termen de judecată, sentinţa pronunţată de T********* N****, cu menţiunea definitivă şi irevocabilă şi decizia Curţii de Apel Bacău