B***** D****
InculpatR***** A**
MartorB***** Z*****
MartorB******* A********
MartorV**** I***
MartorCondamnă pe inculpata B***** D****, fiica lui Vasile Sorin şi Didina, născută la data de 11.07.1990 în Zalău jud.Sălaj, domiciliată în Simleu Silvaniei str.M.Eminescu nr.10B jud.Sălaj, cetăţenia română, studii medii, necăsătorită, fără copii minori, CI seria SX nr.121395 eliberat de oraşul Simleu Silvaniei, CNP-*********4038, pentru săvârşirea infracţiunii de furt calificat în formă continuată, faptă prev.şi ped. de art.208 alin.1, 209 alin.1 lit.g şi i Cod penal cu aplicarea art.41 alin.2 Cod penal, art.99 alin.3 Cod penal rap.la art.74 lit.”c” coroborat cu art.76 lit.”c” Cod penal, la 3(trei) luni închisoare. In baza art.71 Cod penal pe durata pedepsei aplicate inculpata va fi privată de exerciţiul drepturilor prev.de art.64 lit”a Teza a II şi lit.b” Cod penal. In baza art. 81,110 Cod penal dispune suspendarea condiţionata a executării pedepsei aplicate inculpatei stabilind un termen de încercare de 9 (nouă) luni. Pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei se suspenda si executarea pedepselor accesorii in baza art.71 alin.5 Cod penal. Atrage atenţia inculpatei asupra dispoziţiilor art.83 Cod penal in condiţiile art.359 Cod procedura penala. In baza art.162 C.pr.pen. rap.la art.113 Cod penal dispune obligarea la tratament medical a inculpatei B***** D****. In baza art.998 Cod civil, art.14 C.pr.pen. obligă pe inculpată în solidar cu partea responsabilă civilmente Bertea Vasile Sorin să achite părţilor civile următoarele sume de bani: -691,4 lei către p.civ. SC Korena SRL -95,20 lei către p.civ.SC Prod Vet SRL -155 lei către p.civ. SC Bar Madrigal SRL In baza art.118 lit.e Cod penal dispune confiscarea în favoarea statului a sumei de 500 lei. In baza art.191 Cod procedură penală inculpata va fi obligată în solidar cu partea responsabilă civilmente Bertea Vasile Sorin să achite statului suma de 537 lei cheltuieli judiciare în care se include şi onorariul expertizei medicale efectuate de Institutul de Medicină Legală Cluj Napoca în sumă de 287 lei şi onorariul av.din oficiu Biro Pacsa Kinga din cadrul Baroului Sălaj în sumă de 100 lei, care vor fi avansate din fondurile Ministerului Justiţiei şi Libertăţilor Cetăţeneşti.
amânat pron.9.06.2010
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 02.06.2010citarea martorilor lipsă cu mandat de aducere.Se citează inc.cu mandat de aducere.
Incheiere de amanare a judecarii din 05.05.2010se acordă termen pentru a se reveni cu adrsă pentru Institutul de Medicină Legală pentru a depune la dosarul cauzei expertiza medicală dispusă în cauză
Incheiere de amanare a judecarii din 17.03.2010Se acoră termen pentru efectuarea expertizei medico-legale dispuse în cauză şi pentru a se emite adresă către SEIP Şimleu Silvaniei.
Incheiere de sedinta din 27.01.2010Se acordă termen pentru efectuarea expertizei medico legale dispuse în cauză.
Amânat pt. efectuarea expertizei medico-legale dispusă în cauză şi audierea martorilor.
Incheiere de sedinta din 21.10.2009In temeiul art 6 pct. 1 din CEDO constată că dreptul la un proces echitabil şi dreptul de a fi judecat de o instanţă independentă şi imparţială constituie principii fundamentale pe care instanţa trebuie să le aplice cu prioritate, în orice litigiu, indiferent de modul în care puterea legislativă sau executivă înţelege să organizeze sistemul judiciar sau să aloce resurse pentru funcţionarea puterii judecătoreşti. Una din garanţiile care asigură premisele unei instanţe independente este stabilirea unui nivel corespunzător al remuneraţiei pentru judecător, iar judecata în mod echitabil a unei cauze este afectată în cazul în care judecătorul trebuie să soluţioneze un număr considerabil de dosare în aceeaşi zi sau într-un termen determinat. Prin proiectul legii unice a salarizării personalului plătit din fonduri publice se stabileşte o remuneraţie a judecătorilor de natură a conduce la ştirbirea independenţei acestora şi orice încercare a judecătorilor de a convinge puterea executivă de acest pericol a eşuat . Apreciind că se impune stabilirea unui număr rezonabil de dosare ce poate fi soluţionat de un judecător în cursul unei zile sau al unei perioade determinate, pentru a satisface cerinţa dreptului la un proces echitabil şi consecvent Hotărârii Adunării Generale a judecătorilor din cadrul Judecătoriei Simleu Silvaniei din data de 01.09.2009 şi în solidaritate cu ceilalţi judecători care împărtăşesc aceeaşi opinie şi că se impune adoptarea unei forme de protest major, în solidaritate cu întreg corpul judecătoresc, sub forma restrângerii activităţii şi amânării judecării tuturor cauzelor, cu excepţia cauzelor având ca obiect: -în materie penală :Cauzele cu inculpaţi arestaţi şi cauze având ca obiect măsuri preventive,măsuri de siguranţă şi autorizarea percheziţiilor şi interceptărilor ,înregistrări audio şi video. -în materie civilă ordonanţe preşedinţiale,suspendări provizorii executări silite ,contestaţii la executare ,măsuri asigurătorii şi perimări . Cum prezenta cauză nu se încadrează în rândul excepţiilor de mai sus, urmează a se amâna judecata la un nou termen .
Incheiere de sedinta din 02.09.2009Amânat pt. a se efectua expertiza psihiatrică privind pe inculpată şi citarea martorilor.
Incheiere de sedinta din 02.06.2009Se acordă termen pentru efectuarea expertizei dispuse în cauză.
Incheiere de sedinta din 07.04.2009amânat pentru a se emite adresă la IML Cluj pentru a efectua expertiza medicală dispusă în cauză motiv pentru care se va inainta dosarul instanţei având în vedere sustinerile părţii responsabile civilmente Bertea Didina care arată că minora este internată la Spitalul Clinic de Psihiatrie Cluj
Incheiere de sedinta din 03.03.2009termen pentru finalizarea raportului
Incheiere de sedinta din 03.02.2009se va repeta adresa privind efectuarea expertizei medico-legale se va repeta procedura de citare cu părţile lipsă
se trimite dosarul la Institutul de medicină Legală Cluj Napoca pentru efectuarea expertizei
Incheiere de sedinta din 13.11.2008Amânat pt. prezentarea inculpatei la I.M.L. Cluj-Napoca pt. efectuarea expertizei medico-legale psihiatrice.
Incheiere de sedinta din 25.09.2008pentru a se efectua expertiza medico-legală psihiatrică de către Inst. de medicină Legală Cluj-Napoca a minorei B***** D****.
amânat pentru a se efectua expertiza medico-legală psihiatrice privind pe inculpată.
Incheiere de sedinta din 08.05.2008